bugün

ana karnında öğrenilemeyen ''edim''.
ana karnında öğrenilenler "?" dedikten sonra devam edelim... okuma eylemi ve bu eylemin temel malzemesi olan "kitap" -ki okumaya göstergebilimsel açıdan yaklaşırsak bu malzeme daha da geniş bir yelpazede yer alacak- karşısında insan iradesinin ve tercih olgusuna sahip insanın, rahatlıkla becerebildiği edimdir.
kişinin "ne istediğini bilmek" veya "ne iste-me-diğini bilmek" kıvamına geldikten sonra bunu pek çok alanda kullandığı gibi okumak alanında da kullanmasıdır. bu özellik kullanılırken, "neden okumak isteyip - istemediğin" sorularına cevap verilmesi gerekir. (bahsi geçen kıvama gelmek olayına dahil edilecek çok şey vardır esasen)
örnek verelim;

zengin olmanın yolları üzerine yazılmış binlerce kitaptan bir tanesi olan secret isimli kitap, şu dönem piyasayı kasıp kavurmaktadır. okuyucu profili belli ki; nasıl zengin olunur merak etmekte, bir tek kitabın kendisine bu sırrı vereceğine inanmak istemekte, bende anlatılanları yaparsam zengin olurum fikrini gütmekte veya en iyimser ihtimalle insanlar nasıl zengin olmuş bilmek istiyorum şeklinde düşünmektedirler.
neden sorusu burada devreye girdiğinde uyuşturucu etkisini yavaş yavaş kaybeder ve şu tip düşünceler beyinde uyanmaya başlar;
-peki ama bu kitapları okuyup her uygulayan zengin olsa dünyada fakir kalmazdı.
-bu derece büyük bir sır 5 ytl. enteresan.
-bu kitabı zengin olma hayaliyle alan her kişi yazarı zengin ediyor.
-bu adam dalga geçiyor o zaman bizimle, küfür gibi, "öğüt vererek zengin oluyorum işte sayın okuyucular, sende merak edip aldın bu kitabı servetime katkın oldu" diyordur kimbilir içinden.
-demek ki zengin olmanın yolu insanların zaaflarını kullanacak kadar küçülmekten geçiyor.

işte bu noktada artık neyi - neden okumak istemediğinize karar vermiş olursunuz. ama diyorsak ki; "sahilde bronzlaşırken arada yelpaze yaparım", o zaman bunların hiç birini düşünmeye gerek yok, bu fikri gütmeden; bakış açısını genişletmek, birikim edinmek adına birşeyler okuyan insanların çoğunlukta olduğunu da düşünmek isteriz ama bahsi geçen kitabın satış grafiği ortada.

velhasıl kelam; niyettir diyorum... gerisi zaten gelir.
takdir edilesi bir durumdur... ayrıca olgunlaşma belirtisidir...
güncel Önemli Başlıklar