bugün

avrupada çoğu yerde olan sistem.
naylon poşet tüketimini azaltacaksa eğer desteklenmesi gereken projedir. bunun yanında bez poşetlerin de bedava verilmesi gerekir ama aksi takdirde esnafa yeni bir gelir kapısı açmış oluruz.

naylonun 400 senede toprağa karıştığını okumuştum. hal böyle iken hala naylonda ısrar etmek, evimizdeki sürahiye varana kadar cam yerine plastik tercih etmek açıkçası biraz bizim cahilliğimiz.

hayatımıza bezi ve camı daha fazla sokmalıyız. organik olandan değil organik olmayandan kaçmalıyız.
metro marketinde olan bir olaydı. o kadar da kaliteli poşetleri vardı ki, parasıyla değil mi amk diyerek 20 tane falan satın almıştım. kısacası poşet isteme utancına son veren olay.
naylon poşetler geleceğimizi tehdit ediyor. alışveriş yapıldıktan sonra sokağa atılan poşetler 100 yıl sonra kendi kendini imha ediyor. fazla çevreci bir ülke olmadığımız ortada. poşeti eline alan sokağa atıyor. buda gelecek nesiller için tehlikeli bir durum. hükumet poşet olayını paraya bağlasın fakat yeni nesil poşet kendi kendini 6 ayda imha eden poşet olursa sorun yok. eski dandik naylon poşeti parayla satacaksa. vatandaş ne söylese haklıdır.
yurtdisinda gayet normal olan ama ulkemizin henuz kaldiramayacagi uygulama.iyidir aslinda cevre bilinci yerlesir mi dersiniz?
naylon poşet yerine karton torba kullanarak önlenebilir.
akp'ye günahımı bile vermem ama takdir ettiğim uygulama.

avrupa ve amerika'da insanlar markete giderken, para ödemek istemezlerse kendileri götürüyor;

güzel bir bez çanta, kese kağıdı, sırt çantan bile olur.
Naylon poşetleri zaten türk halkı direk çöpe atar. Çünkü onlar tek kullanımlıktır.

Ya siz o poşetlerin gerçekten bir kere kullanıldığını mı düşünüyorsunuz? Türkiye'de o poşet, çöp poşeti olur. Kapitalizmi çevre diye kullananlara değil de bunu gerçekten yutanlara üzülüyorum.

Kyoto protokolünü de destekleyin ama sanayisi gelişmiş çoğu ülke imzalamadı onu. gelişmekte olan sanayileri baltalama amaçlı bir belgeydi o. Biraz akıllı olun.
yıllardır halk ekmek satış noktalarında uygulanır. Yeni birşey değildir.
marketlerde biyobozunur poşet ücretsiz verilecekse çok güzel uygulamadır, verilmeyecekse yine dolandırıcılık tarzındadır.
diyecek birseyin kalmadigi uygulamadir.filelerin ger donmesi yakindir.
aslında güzel bir yöntemdir. yalnız dışardan torba getirmek yasaktır kuralı da varsa, ozaman vatandaştan para alma yöntemlerinden biri olmuştur.
adam (yukarıdaki entry lerde) diyor ki ; avrupa da amerikada var bu uygulama, güzel uygulama, avrupa veya amerikamı burası amk. sen avrupalı amerikalı gibi mi yaşıyorsun?????? tırrık.

fikrinize sokayım.
Yerine karton poşeti ya da fileyi ücretsiz vereceklerse desteklenir.
Ki böyle bir şey tabii ki yapmayacAklar. işiniz gücünüz halkı silkmek be...
Bu ülkede dünyanın başka ülkelerinden ucuza sahip olduğumuz tek ve son şeyin de tarihe karışmasıdır.
Artık çöp poşetini bile parayla alacağız. Çomarlar poşete para vermeyeceği için sokaklar çöplük olur artık.
Markette iki parça alışveriş yapıp 20 tane poşet alan tip gördü bu gözler. Ondan olsun. Evet.
hayatı boyunca yurt dışı görmemiş kezbanların hemen sağa sola hakaret etmesine sebep veren durumdur. lan şıllık git bakayım londra ya, gir markete naylon poşeti geçtim kese kağıdı bile ücretli. hem de parası kraliçeye gidiyor. bir çok ülkede ise naylon ve plastik kullanımı azalsın diye yapılan uygulama. sağım solum naylon poşet. gereksiz yere fazla fazla alınıp çevrenin namına koyan naylon ve plastikler.
öğrendin mi şıllıkcan. kese kağıdı 25 p. londra da.
Çekecek kamu spotu konusu kalmadığından peydah olduğunu düşündüğüm hareket.
çevre sağlığını o kadar düşünüyorsan çevreye zarar vermeyen bir çözüm bulucan. çevreye zarar veriyor diye 50 kuruş yaptın , üretildiği müddetçe 150 kuruş olsa ne olur amk ?

yıllardır alkole sigaraya her sene 1.5 lira zam koyuyolar. millet bıraktı mı sigarayı ? 3 içen varsa şimdi 5 içiyor amk.

son olarak ingiltere'de paralı olmasının örnek gösterilmesi komik , zira ingilterede şöyle bir şey de var. (bkz: ingiltere'de parkta kızı korkutan adama 7 yıl 7 gün hapis)

her kuşu sevdiniz de bi kraliçe'nin kuğuları kaldı ya hani, ondan şeyettim.
kese kağıdı bedava olsun bari bağzıları ancak öyle sikilebilir çünkü..

edit: şıllık diyip de amına koymayı, namına koymak yazmak da tam yurtdışı görmüş kişi hareketi evet..
beyinsiz ergenlerin anlamadığıdır. bundan tam 7 yıl önce naylon poşet kullanmayın bez poşet kullanın diye kamu spotları ve kampanyalar yapıldı. yanılmıyorsam okan bayülgen seslendirmişti ya da oynamıştı. ama bu sokuk tuzu kuru tayfası içkiye sigaraya aleme parayı basarda 25 kuruş naylon poşet diye ağlar. sikikler al bir bez ya da kağıt poşet git marketine.
çözümü kolaydır. Alışveriş yapacağınızda hep aynı poşeti kullanacaksınız. ekmek mi alacaksınız? önceki poşetle gider ekmeği alırız.
Eğer böyle bi uygulama gelecekse canı gönülden destekler ve taktir ederim.
O zımbırtıların doğaya verdiği zararı bilmeyen yoktur. Varsa da maldır. "Neyse konumuz şimdi bu değil"
Şimdi kimse laga luga yapmasın arkadaş, kadın milleti lazım olsun olmasın kendini tutamıyor, marketten fazladan poşet çalamassa " evet onun adı çalmak çünkü ihtiyacın olmayan bir şeyi Rızasız ve gizli alıyorsun" aldığı en ufak şeyi bile farklı farklı poşetlere koyuyor ki evde çöp poşeti olarak kullansın.
Ne yalan mı?

Benim annemde yapıyordu bu işi fazla fazla paketlıyordu aldıklarını, defalarca kez uyardım hatta.
Doğaya verdiği zarardan bahsettim vicdan yapsın dedim,umursamadı. Aman sen mi kurtarıcan dünyayı dedi.
Kul hakkı dedim, bak namaz kalıyorsun dedim tam anlayacak gibiydi ki birde üstüne ablam kalaylayınca anladı mı utandı mı Bilmiyorum, tamamen bıraktı o alışkanlığını.

Hadi benim anam yapıyor, komşu yapıyor, Nurten teyze yapıyor, Ama sen niye yapıyorsun amk karısı?
Sen dediğim kişi de benim veli. Evet evet kendisi porsche kocası mersedese biniyor ama çocuğun çantasından heppy marketten alınmış poşet çıkıyor...

O yüzden; poşet ebatlarını bi tık daha büyütüp, market alışverişlerinde cüzi bir rakama tabi tutarak doğaya verilen zararın minimum da olsa önünü geçmiş olursunuz. hemde kadın milletinin bu pis huyu biraz olsun törpülenir.

Aman ne çok konuştum ben, hadi kalın sağlıcakla... daha yemek yapmam lazım.
Okuma özürlülerin algılayamadıgı olay.
Zaten belirttim türkiye'nin poşetin bedava oldugu ender ülkelerden olduğunu.
Evet avrupa'da abd'de poseti parayla alırsın. Et maksimum 8 eurodur. Sebze meyve sudan ucuzdur. Dünyanın en pahalı benzinini alarak soyulmuyorsundur. Gelir düzeyin yüksektir. O poşet parası koymaz.
Ancak burada oy karşılığı makarna alan çomar posete para vermez. Dolayısıyla çöplerini koyacağı poşet olmaz. Böylece zaten pis olan sokaklarımız kalkütaya döner.
ayar yiyince göt olarak lafı evirmeye çevirmeye başlayan şıllıklara dert olan durumdur. bu şıllıklar 8 euro nun kaç tl ye tekabül ettiğini ya bilmezler ya da kendilerine farklı hava vermeye çalışırken kezbanlığını gösterir.
abd de ya da ingiltere de euro kullanıldığını sanmakla kalmaz iyice çamura batar çırpındıkça.

bu yaşamı boyunca yurtdışına çıkmamış cahil bilsin ki ne abd de ne avrupa da sebze-meyve kilo ile satılmaz. tane ile satılır. 1 havuç tl bazında 11 liradır. gerisini siz düşünün. avrupa ve abd göz önünde bulundurulduğunda gıdanın açık ara ülkemizde ne kadar ucuz olduğu görülür.
ulan şıllık bilmiyorsun kapa çeneni daha da rezil olma. kalküta demiş birde.
güncel Önemli Başlıklar