bugün 1852 başlık
4

natürmort

 1. 3 3
  Cansız varlıklar veya nesneleri konu alan resim çalışması.
  #192566
 2. 1 1
  meyve, çiçek, yiyecek, ölü hayvan gibi nesneler veya cansız varlıkları konu alan resim
  #622574
 3. 6 6
  hareketsiz durgun doğa anlamına gelmektedir. hareketsiz yani dalından koparılmış meyva, bazı günlük eşyalar ölü hayvanların resimlerine de natürmort denir.
  #1352474
 4. 1 1
  Fransızca; Nature morte , "ölü doğa" anlamına gelen tanımlamadan Türkçe'ye geçmiştir. Bu terim sanat alanında 17. yüzyılın sonlarına doğru kullanılmaya başlanmıştır. Manzara ve portre resimlerinin dışında, çeşitli nesnelerin bir araya getirilerek bir kompozisyon oluşturmasıyla ortaya çıkan resim türüdür.
  #1823961
 5. 2 1
  çiçek, meyva vs gibi doğal ve hareketsiz varlıkları betimleyen resimsel yapıt. mö 4. yüzyılda yunanistan'da bu tür resimlerin yapıldığı ve daha sonraları romalılar'ınbunları örnek aldıkları bilinir. örneğin; pompei'deki duvar resimlerinde natürmort sayılabilecek ürünlere rastlanmıştır. ortaçağ da natürmort hiç görülmez. gerçek natürmort ancak rönesans döneminin hollanda sında ortaya çıkar. dinsel reform sonucunda, kilise sanat yapıtlarının müşterisi olarak ağırlığını kaybedince, onun boşluğunu özel sanatlar meraklıları ve satıcılar doldurur. natürmort un bağımsız bir resim türü olarak belirişi büyük ölçüde bu gelişmeden ötürüdür. 17. yüzyıldan sonra avrupa resim sanatının en yaygın türü haline gelmiştir. modern sanat ta çok seyrek rastlanır, türkçede natürmort karşılığında "ölüdoğa" sözcüğü de kullanılmaktadır.
  #3239799
 6. 0 0
  bitki,meyva gibi doğal ve hareketsiz nesneleri konu alan tasvir.
  #3239893
 7. 2 2
  nature ve morte kelimelerinin birleşiminden oluşmuş ölü doğa anlamına gelen sanatı resim dalında ortaya çıkmış ve en çok resim ile birlikte anılan, uzak doğu sinema filmlerinde de rastlamanın mümkün olduğu akım.
  naturmort, empresyonizm akımının bir parçasını oluşturur demekte sakınca yoktur. naturmort'da cansız nesneler ve ölü varlıklar konu alınır. naturmort ölü varlıkların neden ölü olduklarıyla ilgilenmez sadece ölü olduklarıyla ilgilenilir. ölü varlıklar bazen öldürülmüş varlıklar olabilir ama ölüde kesinlikle hunharca ve şiddet içeren vasıflar genelde bulunmaz. daha çok ölü varlıklarda ölümün getirmiş olduğu kendine özgü bir estetik hakimiyeti vardır. naturmortda klişe olmuş naturmort elemanları envayi çeşit meyve sebze, bitki, vazo, kap kacak, kadeh, şarap ve balık, ördek gibi ölü hayvanlardır. naturmortun işlemiş olduğu konu sınırlı olsa dahi her ressamın vuruş biçimi, tekniği, anlatımı birbirinden farklıdır.
  kişi güzel bir naturmort tablo gördüğünde öküzün trene bakma hadisesi gibi uzun süre anlamsızca ve hayranlıkla resme bakabilir, bakmaktan usanmayabilir, endişe edilmemelidir.
  #5115108
 8. 6 4
  adı üstünde ayol; mort işte. morto olabilecek her şey.
  #10791208
 9. 0 0
  zaman mefhumuna bu resim çalışmalarında bir haller olduğundan mıdır nedir? kapak olduğu kitaba pek yakışırlar, klasik eser muamelesi gördürebilirler.
  #16214529
 10. 3 3
  ölüdoğa.
  #16402925
 11. 3 3
  17. yüzyılda Hollandalı ressamların cansız nesne ve varlıkları yansıtmak için kullandıkları bir isimdir. Ancak ressamlar, tek bir nesne ile değil, nesnelerden oluşan bir kompozisyon oluşturmakla eserlerini meydana getirirler.
  Van Eyck 'natürmort' sanatının ustası kabul edilir. Tabloları ışıkla yüklü ünlü ressam Vincent Van Gogh'un, 'Ay Çiçekleri' tablosu da 'natürmort'un en güzel örneğini oluşturur.
  #17587543
 12. 1 1
  türkçede ölü doğa, fransızcada nature morte olarak bilinir. yıllarca, tabak içerisine konulmuş; elma, armut, muz ve çeşitli meyvelerden oluşan karışık meyve tabağını çizme tekniği olarak bildiğim, aslında çok farklı objeler ve kompozisyonlarla olağan üstü tabloların oluşturulabileceğini öğrendiğim bir tekniktir.

  Vincent Willem van Gogh'un 125 yıl önce yaptığı 'ay çiçekleri' tablosu da şu şekildedir:

  http://galeri.uludagsozluk.com/r/370958/+
  #18141240
 13. 0 0
  Manzara ve portre resimlerinin dışında, çeşitli nesnelerin bir araya getirilerek bir kompozisyon oluşturmasıyla ortaya çıkan resim türüdür.
  #22758068