bugün

Dersi iyi dinlemek önemli. Ders dinlerken kafanda istişare yapmayacaksın. Sadece dinleyeceksin. Üstüne bir de bol miktarda soru çözersen kafanda iyice pekişir konu.
lys de 50 de 42 net yapan biri olarak tavsiyem 10.sınıftan itibaren düzenli matematik soru bankası çözmenizdir; her gün esen yayınları çözerdik mesela yapamadığımı hocaya sorardım okuldaki hocalar da artık bıkmışlardı bizden.
- önce konuyu anlayarak.
örnegin; (bkz: parabol)

- konunun günlük hayatta nerelerde kullanilacagi hakkinda bilgi edinilerek.
örnegin; ucus yapan bir ucak veya bir bayir cikip inen bisiklet vs. vs.

- daha sonra konu hakkinda sorular cözerek, konuyu pekinlestirerek.

gibi listenelerek cevaplanabilecek sorunsaldir.
Bir matematik öğretmeni olarak tavsiyem;

Çalışmayın.
sözel bölümü seçerek çalışmıştım. faydasını gördüm tavsiye ederim.
beyin hiç bi derse ya da konuya nerede kullanılacağını bilmeden odaklanmak istemez. zorlarsın tabi de yorulursun.
o zaman ne yapıcaz. tüme varım değil de tümden gelim çözüm şeklini uyguluycaz.
konuya girer girmez, zaaank diye soru çözmeye başlıycaz. tabi bir sürü bilmediğimiz kelime veya yöntem çıkıcak karşımıza.
misal kümeler, soruyu okuduk tanım kümesi lafı geçti. hemen konuya dönüp onu öğrenicez. ve hatta bir not kartonu ya da sayfasına bunu yazıcaz. bakarak, ezberlemeye çalışmadan.
benzer yolla sorudaki her kelimeyi öğrenicez, not kartonumuza ekliycez.
sonra diyelim bir, çözüm yöntemi lafı geçti, soruyu xx yöntemiyle çözün diyor. açıp o yöntemi de öğrenicez. not kartonumuza ekliycez.
sonra soruyu çözmeyi deniycez.
büyük bir ihtimalle de çözücez çünkü hem soruda geçen tanımlarıi kelimeleri not kartonumuza yazdık, hem de yöntemi. çalışırken not kartonumuza bakmaktan çekinmiycez. serbest.
konuyla ilgili bütün soruları çözdük mü, konuda öğrenildi. sorularda çözüldü. sonra başka kitaplardan, o konudaki soruları çözücez.

ne oldu burda. konuyu öğrendik.
ve bu yöntemin en önemli yanı, asla unutmazsınız çünkü beyin merak etti ve isteyerek öğrendi.
siz ona nerede kullanacağını göstermeden, konuyu öğretmeye çalışsaydınız. size pek yardımcı olmak istemeyecekti ama soruyu çözmek gibi bir amaç verdiğinizde kitaba dönüp onu ararken acaip merak sardı.

bu sistemi aya gidiş sorunu için de uygulayabilirsiniz, havuz proemlemi çözerken de. genel bir yöntemdir.

bu tür çalışmanın sonunda zerre beyin yorgunluğu hissetmez aksine başarmanın ve merak gidermenin mutluluğunu yaşarsınız.
Çok klas hocalardan çok klas dersler alarak.
çalışmıyordum hey gidi günler.
konuyu soru üzerinden anlıyorum. bi yana konuyu, bi yana soruyu açıyorum. önce konuyu öğreneyim desem kafama yerleşmiyor. soru çözerken konuyu açmazsam zaten çözemiyorum. bol bol soru çözmek önemli. bi konuyu kavradığımı bütün soruları çözebilince anlıyorum. yanlış çıkarsa defalarca silip baştan çözüyorum. birine sormamaya, yardım almamaya çalışıyorum. yardım alsam dahi silip tekrar deniyorum.
çalışmıyoruz. ewed
görsel
Hergün tekrar yaparak çalışmıstım lisede. 0 olan notumu 4 e kadar yükseltmistim.hergün bıkmadan en az 3 saat tekrar yapardım.günü gününe tekrar ve soru çözümüyle olur bu iş.yeter ki yılmayın.
Yatakta uzandığım yerden okuyarak kalemsiz çalışıyordum, daha sonra matematik öğretmeni oldum.