bugün

ogut verme anlamındadır.. nasihat bıraz daha uzunudur aslında *
(bkz: baba nasıhatları)
kimden geldiğine göre anlam kazanır
mehmet erdal alpdoğan'ın bir şiiri. ayrıca adnan şenses yorumunun dinlenmesi tavsiye edilen şarkıdır.

mal bıraktın mülk bıraktın üşüştük
kavga ile niza ile bölüştük
üç beş karış toprak için dövüştük
mezarında hüzün ile yat baba
evlatların etsinler diye rahat
satmadın da geçindin kıt kanaat
evladından sana olsun nasihat
o dünyada malın varsa sat baba..
çoğu insanın sevmediği durumdur.
insanların başkalarına nasihat etme güdüsü araştırılmış mıdır bilmiyorum ama enteresan sonuçların çıkacağı kesindir.
atalay yörükoğlu'na göre en ahlaksız insanlar nasihatın çok olduğu ailelerde yetişirmiş.
nasihat vereceğine bir davranışınla model ol.
nasihat seven öğretmenim, öğrencilere temizlik üzerine,çevre üzerine bir kamyon nasihat edeceğine eğilip yerden bir çöp al.
adnan senses sarkisi. bir zamanlar oldukca sorun cikaran bir sarkiydi. klibinde sarkinin sozlerini babasinin mezar tasina kazitiyordu adnan senses;

"mal biraktin mulk biraktin üşüştük" vs diye. sorun cikarmisti dedim, adamin biri kanallarda o sozlerin kendisine ait oldugunu iddia ediyordu. sucluyordu senses' i. "benim babamin mezar tasindan calmislar, ayni sey yaziyor" gibi birseyler soyluyordu ya da. anne diyen kedinin oldugu zamanlar iste.
Genelde, kendinizden yaşça büyük kişiler tarafından söylenen, kişiye yol göstermek anlamı taşır.
istenmeyen tüy. ustura ağzı bir karanlığın paslı bileyicisi, kazıdıkça kök salan...
veren icin kolay alan icin zor olandır.
vermek yerine, örnek olmak aslolandır...
aynı zamanda bir aşık veysel şiiri;

Kulak ver sözüme dinle arkadaş!
Uyma lak lak edip gülüşenlere!
Meşgul eder seni işinden eyler,
Karışırsın tembel, perişanlara

Adım at ileri, geriye bakma!
Bir sağlam iş tut, elden bırakma!
Saçma sapan sözler, hep delme takma,
Allah'ın yardımı çalışanlara!

ileriyi gören, geriye bakmaz!
Tuttuğu işi elden bırakmaz!
Allah cömert ama ekmek bırakmaz,
Oturup geçmişi konuşanlara!

Maziye karışmış yıllarda, ayda!
Geçmişi konuşmak, sağlamaz fayda!
Gören göze ibret vardır her işte!
Seyret gökyüzünde yarışanları!
Nasihat; zamanında taze yenmemiş bir ekmeği, başkasına bayat yedirme denemesidir."
(bkz: özdemir asaf)
hiçbir işe yaramayan sözde uyarıcı söz. bir kulaktan girer, diğerinden çıkar derler ya nasihat bir kulaktan bile girmez.
bora öztoprak'ın adını hakeden güzel bir şarkısı. sözlerinin içinde hiç "nasihat" kelimesinin geçmemesi daha bir ilginç kılıyor şarkıyı.
sözleri şu şekilde:

bak ben ne zordayım
benzeme sakın bana
su gibi ak durma
durdukça kirlenirsin

bende geç öğrendim
dinle şimdi beni
aşk sana çok
durma durdukça körlenirsin

taze körpe berrak duru
kanar yalanına deli gönül
yanarsın inadına bir ömür

dinlemek isteyenler şuradan yaksın:
http://www.dailymotion.co...ra-oztoprak-nasyhat_music
tecrübe insana sadece daha fazla korkmayı öğretir. bu yüzden yaşlı olan daha genç olanı kendi korkularıyla korkutmaya çalışır. işte bu korkulara kılıf bulmak için uydurulmuş bşir şeydir nasihat.
bilmem farkında olmadığını düşünerek söyleyebilir insan yardımcı olmak adına. farkında olmadan.
bir müsibetin bininden iyi olduğu söylenen öğüttür.
neyine güvenip umut bağlarsın
mecnun'u bekleyen leyla mı kaldı
yalan bir sevdaya neden ağlarsın
kerem'i bekleyen aslı mı kaldı

herşeyin altında bir şeyler arar
sevgiden anlamaz kalbini yarar
o güzel yüreği dertlere sarar
ferhat'ı bekleyen şirin mi kaldı

yabancı değilsin hele gel böyle
kime vereceksin sevdanı söyle
maymun iştahlar çok sen beni dinle
fuat'ı dinleyen aşık mı kaldı.

fuat ateş
genelde büyüklerin küçüklerine verdiği öğüttür.

şahsen bugüne kadar aldığım en nadide nasihatlerden biri büyükbabama aittir. bana 'bak evladım, eğer birgün birine kızarsan, hemen onun kıçını tekmele!' demiştir.
nasihat istersen ölüm yeter.
deniz seki'nin 2001 yılında çıkan "şeffaf" isimli albümünden güzel bir şarkı. şarkının diğer adı "unutursun"dur.

klibi şöyleydi: http://www.youtube.com/watch?v=FEkCKhEcz_Y

tam 12 yıl geçmiş...

sözleri de şöyleydi:

Unutur, dediğin yerine koyamadı bak kimseyi
Tadı aşk bunun, bile bile canını acıtıyor gibi
Denediysen eğer bir kere bile
Kendine kızma, ona söyle
Gözünün içine baka baka dostuz biz diyen birisine

Bunun adına ayrılık denir
O daha büyümemiş ki, ne bilir
Seni göğsünü gere gere
Nasıl olur da o ellere verir?

Unutursun, unutursun
Kim derse yalan söyler
Unutursa unutursun
Adı aşk nasıl olsa...
iki kişi arasında verimli olan, 3. kişi işin içine girince ezmeye dönüşen öğütlerdir.
çok komik bir versiyonu için :

http://www.uludagsozluk.com/e/21342497/

http://video.uludagsozluk...nlediği-nasihatler-93276/
görsel
bin musibete takabul eden ölçü birimi.
bir insan nasihatı acaba gerçekten anlattığı kişiye bilgi olsun diye mi verir? bence hayır, belki evet ama o da %25. %75'se nasihat vermekten haz alırsın. her insan nasihat vermeyi çok sever. ben gördüm geçirdim, yaşadım ve tecrübe edindim. bak ben süperim, senin yollarını çoktan geçtim. az gel de sen de benden bir şeyler kap demektir nasihat vermek. bu yüzden hemen hemen 8-18 yaş dilimi arasındaki çocuklara misafirlikte tek başınayken değil de herkesin yanındayken absürt şekilde nasihat verir o büyük. çocuğun durumu iplemeyeceğini bilir ama hani misafirliktesin, herkes orda seni dinliyor falan. hoşuna gider anlatmak bunları. yoksa senin ne kadar umrunda o çocuk ki? nasihat vermek bencilliktir binevi. benim için de böyledir, herkes kendini düşünsün. kim istemez yaşadığı çok önemli bir şeyi anlatıp "bak ben bunu yaptım ha; sen yapma aman. yoksa böyle olur, benimde başıma böyle böyle bir şey gelmişti. ama ben başarıyla atlattım." tarzı sözler sarfetmeyi. kendimizi kandırmayalım, nasihat vermekten haz alıyoruz.