bugün

istanbulda en iyi nargile deli yürekte söylenilenin aksine tophanede ali baba adlı nargilecide mevcuttur.özellikle kola limon karışım nargilesi türkiyede 1 numaradır fakat orayı çok tuzlu bulanlar için çemberlitaştaki çorlulu ali paşayi ve ortaköydeki destanı tavsiye edebiliriz.nargileye yeni başlayanlar elma,kavun ve kapuçino tütünlerini kullanmaktadırlar ayrıca duran emminin mekanı tophanede değildir.son olarak cepte para olmayınca bir beladır nargile..
tiryaki mahlaslı bir şairin dizlerine konu olmuş ağır tüttürgeç. şöyle demiştir:

nargileyle yine çar unsuru tevhid edelim;
ism-i hayyla çekip hu diyerek üfleyelim.

meali:

nargile ile yine dört ana unsuru analım;
hay hay diye çekip, hu diyerek üfleyelim.

bahsi geçen dört ana unsur bilindiği gibi. toprak, hava, su ve ateştir. bunların hepsi nargilede mevcut olduğundan. şair çok hoş bir tespit yapıp bunu dizelere dökmüştür.
tütün mamullerinin en zararlısı. tadı çok güzel olan, içmesi eğlencili bir ürün.

sigarayı puro, puroyu pipo, pipoyu nargile, nargileyi ölüm bıraktırır.
cepte mangır kalmayınca bir beladır nargile.
beşiktaşta barbaros bulvarında teras cafede mükemmel nargile yapılmaktadır iddaa ediyorumki tophanedeki ali babadan daha iyi nargile yapmaktadır. (bkz: teras cafe)
herakşam iş dönüşünde yemekten sonra hazırladığım, beni mutlu eden 3-5 varlıktan biridir kendisi..(ara sıra faranjit olmamında).3 senedir her akşam, ondan önceki 3 senede cafelerde içtiğim dumanı ağzımda hoş bir tat bırakan, dumanlıların en güzelidir kanımca.. Yalnız bazı püf noktaları vardır bunu keyif haline getirmek için.
- ser borusunun her daim temiz tutulması (tercihen her içimden sonra)
- her içimde şişedeki suyun yenilenmesi
- cappucino gibi ağır aromalı tütün ile kullanılan marpucu, elma, çilek gibi aromaları içerken kullanmamak.
- mümkün ise kullanılan marpucu bir gün dinlendirmek
- lüleye doldurulan tütünü kesinlikle ve kesinlikle bastırmamak ve lülenin ağzına kadar doldurmamak ( folyo ile temas etmemelidir, aksi taktirde çabucak yanar )
- tütünü lüleye doldurmadan once parçalanabilecek en küçük parçaya bölüp doldurmak
- folyoya açılan delikleri abartmamak. (sadece hava sirkülasyonu sağlansın yeter)
- kesinlikle tam yanmamış kömürü lülenin üstüne koymamak
- deli gibi 2 saniyede bir duman cıkartacağım diye çekmemek.

bu rotasyonu takip edince, köz konulduktan ilk 15 dakika sonra hayatın zevkine varabilirsiniz.
Fiyatları gayet makuldur , düzenli içiciler için evde içilmesi daha bi güzel olur
lülesine tütünü, üstüne közünü, şişesine buzlu suyunu eksik etmediğim, yanına sohbeti katık edip sabahları akşam akşamları sabah ettiğim bok.
sigara içmediğim halde, naneli nargilenin tadına doyum olmaz.
ayrıca közün altında kalan tütün haznesini çıkartıp o ince boruya sigara yerleştirmek suretiyle sigara da içilebilen bir tür tütün içirtgeci.

lakin bilindiği üzre sigara kötü bir şeydir...
fiyatlama konusunda gerçekten acayip giydiliren cafe mekan içeçeği.
kardeşim olmazsa zaten para kanzanamaz cafe ler
bir kahve 7.5 bir nargile 15 bir çay 4 tl yuh yani soymayın milleti !
(bkz: arabanın anahtarını cafede bırakıp çıkmak) gibi bir şey.
Nargileyle başa gelebilecek olaylardan birisi...
Havanın günlük güneşlik olmasıyla birlikte kuşların ciyak ciyak ötüp gezmesi bizimde kafamızı bozdu ve dayanamayıp okuldan kaçtık sayımız kaç kişiydi bilmiyorum ama en az 6 kişi vardık sonra ne yapalım ne yapalım derken nargileye gitmeye karar verdik yanımızdada 3 paket sigara var hepsi marlbora paketinin içinde ama aslında hepsi kaçak. Sonra nargileye gitmiş bulunuyoruz okul kıyafetleriyle nargile vermediğinde hepimiz kravatları çantalara attık ve öyle girdik. sonra 2 adet yeşil elmalı nargile söyledik kimimiz telefonda sevgilisiyle muhabbet ediyo kimisi tavla oynuyo kimisi okey oynuyo ben 1 nargileyi kendi önüme çektim geriye kalan 6-7 kişide 1 nargileden dönüyor sigaraların hepside bende ama içlerinde en tiryakisi ben olduğumdan ses çıkaramıyorlar sonra bir yandan sigara bir yandan nargile bir yandan çay içerken çakmağın gazı bitmiş sigarayı yakamıyorum sonra nargilenin korunu maşayla tuttum yüzüme kadar getirdim sigarayı tam yakacaktım birden kor bir patladı tüm közler üstüme döküldü pantolon gömlek hepsi yandı sonra baya küfreddikten sonra apar topar kalktım ordan o zamandan sonrada bir daha nargileye gitmedim.
mutluluk getirici.

bir captain black, bir de nargile. ötesi yok.

ilk içtiğim günü hatırlıyorum, lisenin ilk günü... yanaklarım pembeleşmiş, ellerim buz kesmişti. ahh.
(bkz: at avrat nargile)
bir nefesi 100 sigaraya bedel dedikleri,insanın aklına tophane yi getiren meret.
nargile hayattır. dumandır. yarin acısına birebir olmasada ilaçtır.şifadır. kafan bozulduğunda hızlı hzlı içip kafanı döndürebilir bir nevi sarhoş olabilirsin. nargile hayattır. hayat nargiledir
sigarayla kıyaslanamayacak kadar enfes bir haz kaynağı.
(bkz: olsada içsek).
ben çocukken babamın "yararı var zararı yok" diyerek beni özendirdiği meret.
sigara içmeyenler bile kullandığı süper icat.eğer sigara içmiyorsanız ve nargileyi ilk defa deniyorsanız çok fazla abanmamanız lazım hele ki aç karnına hiç içmemek lazım.
bir nargile tiryakisi olduğumdan kendime en iyisini hazırlarım.şişenin içine süt ve buz , lüle içine ise elma,hindistan cevizi,muz,kapiçino,damla sakızı,bal karışımı koyarsam tadına doyamam...
orgazmdan daha zevkli anlardandır nane limon aromalı nargileyi tüttürmek. hele bir de tavla ve çay eşlik ediyorsa, dostla yapılan muhabbete tarifsiz kalır lügat.
Sigaradan nefret etmeme ve ondan on kat daha zararlı olmasına rağmen bulduğum zaman hiç affetmediğim, tütün içmeye yarayan şahane alet. Güzel kafa yapıyor allah için.
(bkz: kavunlu nargile)
Nargile, Ortadoğu ve Güney Asya'ya özgü geleneksel bir tütün içme aracıdır. Kullanıcının bir hortum aracılığıyla sudan geçerek süzülen dumanı içine çekmesini sağlayan bir düzenek olan nargile, içim şekli ve adabı, yüzlerce yılda oluşmuş kullanım geleneği ile basit bir aletten fazlasını ifade etmekte olup, doğu kültürünün bir parçası haline gelmiştir.

Not:Alıntı.
icmesini bilene zevki sefa, bilmeyece durul-u cefadir nargile. turk ve yunan kulturunde nargile, bati akdenizde cachimba diye bilinir. ingilizcesi water pipe'tir nitekim kulturu bilmediklerinden verdikleri isim ruhsal degil fizikseldir.

nargileyi sigara gibi icemezsin. nargile yavas ama devamli cekilir. sigara gibi guclu ve kesik kesik cekersen alnindaki damarlarda siser, dumanda gelmez, basinda doner. kan basincinla oynayan nargile degil sensindir. sipsigi agzinin ortasina koyup dudaklari uzatip asilmak olmaz nargileye, alt dudaginin hafif yanina dogru capraz dayiyacaksin, marpucu 45 derecelik aciya yakin tutacaksin.

yemekten hemen sonra icizmez nargile, ackende icilmedigi gibi. dengini bileceksin. sade turk kahvesi ile keyifle iceceksin, muhabbetinle kendinden geciceksin. sevdigin hatun kisinin gozlerine bakarak cekeceksin, hafifce gozlerini kisarak. icmesini biliyorsan inceliklerinide bileceksin nargilenin, dilinden anlayacaksin.

alt kismi balon seklinde camdan olacak, hacminin 5'te 4'u kadar suyla dolduracaksin, dokum olacak ust kismi, gumusunu bulabiliyorsan ne ala. hortumu deriden olacak, plastikten olursa tadi cok degisir cok. hortum ne cok uzun olacak nede cok kisa. tutunu icine fazla ceperlemeden koyacaksin hafifce ustune bastiracaksin. hava yaptirmayacaksin. uzerine ince ama sık delikler acacaksin.

tadi icin en onemli unsur tutunun kalitesi kadar kozunde kalitesidir. kozu mese komurunden olacak. kalin olanlari boleceksin ikiye uce. ince ince dizeceksin kozleri kenarlara dogru. ortayi bos birakacaksin her zaman. ictikce, kul oldukca alip kozleri temizleyeceksin tablayi, uzerinde kul birakmayacaksin. masa ile vuracaksin ustune delmeden tabakayi. sonra tekrar dizeceksin kozleri ustune ince ince. yavas ama surekli cekeceksin dumani icine, sondurmeyeceksin komurleri bekleterek, nede yakacaksin nargileyi birden asilarak.

marpucu kavrayacaksin belinden sol elinle yavasca, cekerken dumani icine fokurdayan suyun sesini duyacaksin sevdiginin gozunun icine bakarak. sag elinle oksarken onun sacini, birakirken ufak ufak icine cektigin dumani disari, soyleyeceksin sevdigine seviyor seni bu hasari!
güncel Önemli Başlıklar