bugün

vengo isimli tony gatlif filminin soundtrackinde de yer alan muhteşem şarkı...mutlaka dinlenmelidir...

no tengo lugar
y no tengo paisaje
yo menos tengo patria

con mis dedos hago el fuego
y con mi corazon te canto
las cuerdas de mi corazon lloran

naci en alamo
naci en alamo
no tengo lugar
y no tengo paisaje
yo menos tengo patria

naci en alamo
naci en alamo
ay cuando canta(s)
y con tus dolores
nuestras mujeres te chican

naci en alamo
naci en alamo
no tengo lugar
y no tengo paisaje
yo menos tengo patria
http://www.youtube.com/watch?v=LfdSF_FnbQY
yürekten kopup gelen, yersiz yurtsuz çığlıktır.
naci en alamo (x8)

adsız yerlerden geldim
toprağım yok
anavatanım belirsiz

ateşler yakıyorum parmaklarımla
ve sana şarkılar söylüyorum kalbimle
yürek telim gönül yakıyor

alamo'da doğdum
yerim yok, toprağım yok, yurdum yok
böyledir, bizim (çingene) kadınlarımız
acınla şarkını söylediğinde
seni darmadağın eder.
kendisine dinlettiğimde şarkıdan pek hoşlanan brezilyalı hatun, bu şarkıyı ancak içli insanların anlayabileceğini söylemişti...
ayrıca şarkıdaki ispanyolca'nın ispanya'nın güneyinde anlaşılabileceğini eklemişti...

çok iyi bir flamenko bu demişti...
harbiden öyle...
onlarca defa dinlemekten bıkılmayacak nadir şarkılardan.
yürek sesi...
çok fazla, çok güzel parça.
bu sestir bu ne güzel şarkıdır bu ne güzel bilmem nedir şeklinde çığlık alıtası parça.
yağmur altında tek başına danseden ispanyol görünümlü kadının çok yakıştığı enfes şarkı.
bir akşam üstü sokakta, güzel manzaralı bir kafede çay içerken, orda burda, oyerlerde dinlenilecek on numara bir şarkı.
ya da yağmurlu bir akşamda yapılan dans gibi bir şey mi?
kısaca özetlemek gerekirse efendim kusura bakmayın, insanın ruhunu siken bir parçadır kendisi. bitti.
komiser nevzat dizisinin harikulade jenerik müziği idi. dizi başlamadan önce sırf bu şarkı için jeneriği bilmem kaç kez izlemiştim. arkada oynayan jenerik videosu da gayet uyumluydu şarkıyla.gel gör kü dizi tutmadı, hiç de izlemedim zaten ama naci en alamo adeta içime işledi. bir diğer içe işleyen ilahi/şarkı için:

(bkz: ave maria)*
(bkz: hitman)
şimdi öğrendiğim kadarıyla yonca lodi'nin yolduğu şarkıdır. farklı bir yorumu için...

(bkz: the song of the gypsies)
içimdeki andalucia özlemini binlerle çarpan ve statik melankolime ekleyen ağıt. nerde bir sanduka, kastenyen, gitar ve ağlamaktan, haykırmaktan sesi kısılmış, titrek bir çingene sesi duysam, gözlerimin buğusundan göremiyorsam etrafımı, kalbimin attığı kıyıların çağrısı bu derim. çağrıldığım cümlelerin son hecesidir bu şarkı.
romedios silva pisa kadar yasmin levy den de dinlenmesi gereken parçadır.
gözlerimin içinde ki orman gün geçtikçe daha da ıslanıyor gibi, ellerimden umut dolu toz parçacıkları savuruyorum etrafıma bir yandan..dört değil beş yapraklı olmalı benim yoncalarım, leylaklarım dünyaya kokusunu bırakmalı, savurmalı rüzgarım dünyayı ordan oraya..evet yok yerim, yurdum, toprağım..
yağmurlu günlerime en çok yakışan şarkı..
(bkz: vengo soundtrack)
klibi kafan güzelken izlememen gereken harika sarkı.
yasmin levy'nin tek kelimeyle mükemmel bir şekilde yorumladığı çok güzel parça.
inanilmaz tatli bi melodisi, cok guzel sozleri olan buyulu bir sarki. illa ki dinlenesi. remedios silva pisa'dan dinlenmesini tavsiye ederim.
birazcık dertliyseniz,
ağlatmaya yeter de artar bile.
arkadaşımın ölüm haberini aldığım andan itibaren saatlerce dinlediğim ve her seferinde içimdeki boşluğun daha da derinleştiğini hissettiğim güzel ve acıklı parça..
http://www.ktunnel.com/in...f2902146aea78b1c329117743
bir daha ve bir daha dinlenesi şarkıdır.
gece dinlenmesi ayrı bir lezzet. yasmin levy'nin sesinde kaybolup, hüznü buluyorsunuz. dinleyin, dinlettirin.
ispanyolca Alamo'da doğdum anlamına gelir.