bugün

müzikle uğraşan enstruman çalan
çeşitli algılamalara karşın istediği tarzda istediği ölçüde müzik boyutunda birşeyler ''üreten'' yaptığının kategorisini ona buna sınırlatmaması gereken yani çeşitli türlerde işler yapası olabilen hatta yapandır.
(bkz: tori amos)
bir müzik aleti çalan, çalarken olumlu yada olumlu tepkiler alan, kendini geliştirmiş, müzik ruhuna işlemiş insandır.
1.müzikle uzun zaman uğraştıktan sonra ve müziğin anlamını kavrayıp,enstruman ya da vokal olarak üretken insandır..
sosyal işsizlerdir!
müzisyen kimi zaman lüks bir lokantada yemek yiyen kimi zamansa bir kaldırımın kenarına oturup elindeki simitle karnını doyurmaya çalışan ama en önemlisi aslında bu ikisi arasında hiçbir fark olmadığını bilen insandır.
(bkz: chuck schuldiner)
" doktorlar, elleriyle görebilen insanlardır" diyor bir doktor, gabriel garcia marquez 'in bir romanında.

müzisyenler için de geçerli bu gözlem. üstelik belki doktorlar için olduğundan da fazla geçerli. gözü kapalı çalar çalgısını çoğu iyi müzisyen!
çingene dilindeki hali için.
(bkz: müziksiyen)
bu ulkede butun eksik kalan dusler gibi bu da zengin meslegi. eger dunya capinda bir muzisyen olmak istiyorsaniz, egitim surecinizde ayda 6000usd gibi bir parayi finanse edebilecek durumda olmaniz gerekir. istediginiz kadar yetenegin dibine vurun, bu yetenegi gosterecek yerler, calismalar hepsi parayla doner. ensturmanlariniz olsun, egitiminiz olsun katilacak workshoplariniz olsun, turkiye'de herhangi bi universitede okuyorsanizda ayni sey gecerli, asmaniz gereken maddi problemleri asabilirseniz eger, ssk olmadan calismakta buna dahil, sonunda muzik yapabilir ve gercekten muzisyen olabilirsiniz. tiptan sonra en fazla harc yatirilan bolumdur herhalde gsf de muzik bolumu.

gerci bu sanatin her dali icin gecerli sanirim. bilmiyorum karar veremedim. yasi henuz 24 u yeni bulmus insanlar gelip konser veriyorlar,dunya turnesine cikiyorlar falan nedir hacim? diyorsunuz nasil oldu bu is hayir bizde yapalim yolunu bulup falan, anlatiyor adam turkiyede su universiteye girmis sonra yurtdisina gecis yapmis orda su calismalarda bulunmus su sinavlara girmis falan, bi hesap yapiyorsunuz ayda bilmamkacbin euro/usd.

saygi ile aniyoruz : para, para, para...
Saf doğasıyla hareket eden, duygularını ifade etmek için konuşmayı tercih etmeyen, mutlaka duygusal olası gereken insan.
"..biz çeşitli tonalitelerde çalarak detone sesler çıkaran bir orkestranın
ve sanata hiç aldırmadan söylenen halk şarkılarının
anarmonik aralıklarını eskiden beri seviyoruz.
değişip duran gökyüzü, ormanlar, ticaret limanlarının isli kargaşası,
kaynaşan büyük kentler ve sayısız fabrika bacası,
müzisyenin ruhundan süzülerek güçlü ve olağanüstü seslere dönüşür...
ve müzikçi müziksel fikirlerinin bileşimsel açıklanmasında,
şarkı söyleyen ruhundan başka seye kulak asmamalıdır...
yayımcıların despotluğuna, dinleyici kitlesinin kendini beğenmişliğine
ve satılmış eleştirmenlerin gevezeliğine başkaldırın!

iyi bestelenmiş müzik denen önyargıya hep birlikte saldıralım!"

balilla pratella

[alıntı: ceylan ertem blog & myspace]
zaga bandın z raporu albümünün altıncı sırasında bulunan harika bir konsepte sahip parçadır.

tüm yasaklara rağmen, girdim bu yola
dostlarım dediler paran pul olur karın dul

herkes karşımda durdu, yanımda yok bir kişi
öğretmenim dedi oğlum, gece işi bu böce** işi

ama herşeye rağmen, ben hiç yılmadım
bir gün bile olsun umudum solmadı, umudum solmadı

her gün şafakta kalktım yola koyuldum
sabah oldu gece bitti aynı rüyaya uyandım
inanma, aldanma, bu gözler neler gördü
neler çektim bir bilsen
oldum sonunda müzisyen...

gündüz işi bulmalı, dolgun maaş almalıymışım
geceleri erken yatıp, sabahtan kalkmalıymışım

ama herşeye rağmen, ben hiç yılmadım
bir gün bile olsun umudum solmadı, umudum solmadı

her gün şafakta kalktım yola koyuldum
sabah oldu gece bitti aynı rüyaya uyandım
inanma, aldanma, bu gözler neler gördü
neler çektim bir bilsen
oldum sonunda müzisyen...

ben hiç yılmadım...
umudum solmadı...
*
sanıldığı gibi bir müzik aletini deli gibi çalmak müthiş saygı duyulmak değildir müzisyen olmak. bazen virtüöz diye bilinen biri makine gibi enstrümanını çaldığında alamadığınız şeyi 5 yaşında bir çocuğun amatörce çaldığı kemandan alabilirsiniz. ve ikisi arasında kalırsak müzisyen olan o çocuktur. burada ne olursa müzik dediğiniz ve ne olmazsa demediğiniz de önemlidir.
musiki ile uğraşan zat.
müzisyen olmak önemli değil, sanatçı olabilmek o ruha sahip olabilmektir bütün amaç.. herkes müzisyendir aslında. bilmeden çoğu zaman müzikler yaparız kendimizce. ritmler tutarız. velakin sanatçı olmak sanattır.
duygularını müzikle dışa vuran insan.
görsel
Örnek müzisyen tiplemesini istemelerini anlayamıyorum. Sorunlu olmayacak bi tip istiyorlar. Öyle bi merakla arayışları var bazı tiplerin. Ot kullanmayan, alkol almayan, sigara içmeyen, her konuşması örnek temsil edecek. Çocuğuna iyi olacak istersen boş zamanlarında vaaz da versin? Bu ne saçmasapan bi fikir, ülkedeki popüler müzik kültüründe çöplükler dolaşıyor. Bu ülkede genç müzisyenler küfür ettiğinde, birşeylere tepki gösterdiğinde, istediğiniz yönde fikirleri olmadığında onları kötüleyecekseniz örnek olarak kimi göstereceksiniz? Türk müzisyen diyince sayılı isimler olması gerçekten üzücü ama gençlerin olması ümit verici
bunu yapan adama denir.

https://soundcloud.com/hayvan-cafer/rockn-rap15
Herkes müzisyen olamaz müzik yapan olabilir.
müzik uzmanı.
Müzikle uğraşan sanatçılara verilen isim.
Gerçekten çok isterdim müzik konusuna hakim paylaşmayı öğretmeyi seven bir arkadaşım olsun, anlatsın dinleyeyim.
Müzik üretebilen insanlara denilmesi gereken isim.

eline mikrofon alan yeni lise birlerin raket tutması gibi mikrofon tutan ve sadece yanık yanık türkümsü söyleyen tiplere asla ve asla denilmemesi gereken kelime.

kıymayın lan müzisyenlere.

izzet yıldızhan müzisyen ise mustafa kandıralı ne ?

ozan çolakoğlu müzisyen ise arif sağ ne ?
güncel Önemli Başlıklar