bugün

Kullanılması gereken bir kelime mi gerekmeyen bir kelime mi, tartışmalıdır.
Az önce cümle içinde kullandığım kelime. ben o entryi girerken bu arkadaş da bu başlığı canlandırıp itici demiş. bu tesadüf olamaz!
bir olguyu sebep açısından başka bir olaya bağlamak için, kendisinden önce -den ekiyle birlikte kullanılır. dilimize arapçadan geçmiştir.

ör: kulağa hoş gelen bir kelime olmasından mütevellit kullanmaya bayılırım.
-den dolayı, dolayısıyla.
-dan dolayı anlamına yakın olan ama daha bi şeker söylerken daha mutlu eden arapça kökenli sözcük.
bir de mütevelli heyeti var tabi. konumuzla alakalı değil, orası ayrı.
Gülşen isimli pop sanatçısı hanım kızımızın son albümündeki bir şarkıda geçen, ve bu sayede sözlük yazarlarının dikkatini çeken ve sıkça kullanımına maruz kalan kelime.
cümleye -dan dolayı anlamı verir.
cümle içinde kullanacak olursak
-bugün mütevellit aldım.
cümle içinde kullanınca da çok güzel oluyormuş. şuan çok mutlu oldum lan.
eş anlam: nedeniyle, ötürü..
(bkz: senden ötürü mü benden ötürü mü)
(bkz: senden dolayı mı benden dolayı mı)
(bkz: senden mi mütevellit benden mi mütevellit)
Yazarların entel görünmek için yazdıkları kelime. bu kelimeyi yazan birisini görünce ağzına kadar bok dolu çorapı yüzüne gözüne vurasım geliyor.
(bkz: mevlüt)
... den dolayı manasına gelir. trafik kazasından mütevellit şöförler arasında kavfa çıktı. örneği bu kelime için uygundur.
(bkz: bülent ersoy)
trt dilinden bir sözcüksü.
SDSSJLSJJSWSHJS'DAN MÜTEVELiT=SDSSJLSJJSWSHJS SEBEBiYLE.
kullanıldığı zaman kültürlüyüm amına koyim mesajı verilmeye çalışılan kelime. lan 2 defa kullandım kendimden tiksindim yeminle.
Prof. Mehmet Palamut un Hukuk ve vergi derslerinde sıklıkla kullandığı kelimedir. Dolayısıyla, bundan dolayı manasında.
bundan dolayı anlamında ki söylenmesi güzel olan kelime.
TDK ya göre doğmuş, dünyaya gelmiş ve meydana gelmiş, ileri gelmiş anlamlarında olan kökü mevlüd olan kelimedir ayrıca doğurgan verimli bereketli manasında "velüd" doğmuş evlat manasında "veled" kelimeleri de bu kökten olup doğum manasındaki tevellütten türeyen kelimedir.
ötürü.
tevellüt eden, doğan, dayanan.
bu sebepten manasında kullanılır. aslı arapça olup doğmuş, dünyaya gelmiş demektir.
mecazi anlamı müteşekkil sözcüğü ile hemen hemen aynı anlamdadır.
bülent ersoy'un ve onu taklit eden ata demirer'in sıklıkla kullandığı kelime.
güncel Önemli Başlıklar