bugün

peygamberlik iddiasındaki müseyleme nin hatırlandığı ismi, kezzab lakabı bizzat hz. muhammed tarafından söylenmiştir. zira kezzab yalancı manasına gelir.
hz ebu bekir* döneminde yapılan zor bir savaşla öldürülmüştür. öldüren kişi hz hamza'yı* şehid eden siyahi köle vahşi'dir. hz hamza'yı şehid ettiği aynı mızrakla öldürmüştür.

peygamberimiz* miraç'ta, hz hamza ile hz vahşi'nin kol kola cennet'e girdiğini gördüğünü söyler.
hz. muhammed (s.a.v)'e dünya'yı ikiye bölmeyi teklif etmiştir. (yarısına sen peygamberlik yap yarısına ben)
yalancı peygamberler arasında en tehlikelisidir. fakat halid bin velid'e yenilmiştir. bu savaşta çok şehitler verilmiştir *. 70 kurra hafız şehit edilmiştir.
meydanlarda sihirbazlık falan yaparak taraftar toplamış en komik sahte peygamber. düşünsenize adamın teki çıkıyor, mucizelerim var benim arkadaşlar diyor. şapkadan tavşan çıkarıyor falan. millet de inanıyor buna.
peygamberden sonra arap yarımadasında patlama yapan sahte peygamberlerin en tehlikelisi... fiziği düzgün iyi hatipmiş... ancak tanrı sözleri dediği muhtemel bir epilepsi atağı esnasında olan şiirleri saçma... kurbağalar vırakladığında falan gibi şeyler...
efendimiz'den sonra çıkmış bir sahte peygamberdi.
hz vahşi hz hamza'yı öldürdükten sonra müslüman oldu.
ama efendiler efendisinin yüzüne bakamıyordu. efendiler efendisi,
"seni görünce hamza'yı hatırlıyorum, içim acıyor." demişti,
o da efendiler efendisi ile aynı yerlerde durup arkalara saklanıyordu. kendini gizliyordu.
resurullah'ın vefatından sonra bu sahte peygamber çıktı. hz vahşi günahlarına bir kefaret arıyordu.
bu yalancı peygamberi öldürünce belki resulullah onu bağışlayacaktı. *
hz vahşi mızrağını aldı. üzerinde hz hamza'nın kanı dururyordu. mızrağı aldı ve; "seni bir kere kötü kullandım.
bu sefer doğru hedefi bulacaksın" dedi.

savaşta günahlarına kefaret arayan çoktu. kılıcını müslümanlara kaldırmış, uhud savaşında müşriklerin
kazanmasını sağlayan halid bin velid savaşın başındaydı. o da günahlarının affolmasını istiyordu.
hz vahşi sahte peygamberin kaçtığını gördü. ve arkasından mızrağını fırlattı. mızrak museymatul un zırhını delmişti.
ortalık karıştı. "bu peygamber ise nasıl öldü?" diyen cahiller kaçışmaya başladı. müslümanlar arasında nifak tekrar sona ermişti.hz vahşi ise başını eğmiş kendi kendine söyleniyordu.

"yoksun ki diyeyim ya resurallah. acaba huzuruna çıkabilir miyim?
çünkü cahilken müslümanların en hayırlısını öldürmüştüm ben. müslümanken de
cahillerin en şerlisini öldürdüm."

derken karşısında efendiler efendisini gördü. "nur cemali gördüm" diyerek, savaş daha dağılmadan hemen geri döndü.
efendimizin kabri şerifine. kabrin önüne, taşlarına sarılıyordu. bunu görenler şirk yapıyor edasıyla "ne yapıyorsun ya vahşi?" dediler. o da "karışmayın bana. bugün gül cemali gördüm." diyordu.
peki bu nasıl bir aşk?
insanların en hayırlılarından hz. hamza'yı şehid ettikten daha sonra müslüman olan hz. vahşi'nin aynı mızrakla öldürdüğü insanların en şerri, peygamberlik iddiasında bulunmuş kişi.

(bkz: yemame savaşı)
yemame savaşında öldürülmüş, hz. ebubekir'in uğraştığı yalancı peygamberlerden birisi.
namazı kaldırmış, zina ve içkiyi helal kılmış; rahman adlı bir melekten de vahiy aldığını iddia etmiş.
tezattır ki hz. muhammed'in peygamber olduğunu kabul eder ancak kendisini ona ortak görür.
neyse ki öldürülmüş, tehlike büyümeden bitmiştir.

daha sonraları bahailik adı verilen bir dinde bunun gibi peygamberlik iddiasında olup tüm dinlerden üçer beşer alan bir de (bkz: bahaullah)adında birisi vardır.
muhammed peygamberin son yıllarında ortaya çıkar kendisi. hatta muhammed peygambere araplar üzerinde güç ortaklığı teklif eder bir mektupla.
tebliğ ettiği din neredeyse islam dinine çok benzerdir hatta muhammed peygamberin iddia ettiği ve bize nakledilen vahiy gelme hallerinin hemen aynılarının kendisine olduğunu anlatır. cebrail değil rahman adında bir melek ile görüşür.
muhammed peygamber öldükten sonra zaten bölge yine karışır ve bir çok kişi ne dini lan deyip kendi dalgasına bakar. ebubekir burada devreye girip ridde savaşları ve diğer irili ufaklı baskı, yıldırma ve kelle gider tehditleri ile zorla birliği yeniden sağlar. fetihin temeli budur zaten, ya çok ağır vergi verirsin ya da vergiden kurtulmak için müslüman olursun...
neyse belki ebubekir ile olan savaşı müseyleme kazansa idi şimdi başka bir dine mensup olabilirdik...
Fil suresi yarmıştır.

"Fil ki o uzun hortum sahibidir."
güncel Önemli Başlıklar