bugün

olasi bir oss sorusu icerigi.
baska bir ornegi,
(bkz: smith sayisi)
(bkz: oss 2005)
(bkz: 17) ***
(bkz: pi)
(bkz: pi sayısı)*
(bkz: 3 14)
"0"*.
başka sayıyla çarpılıp mükemmeliği görülebilir. hatta bölme işlemindeki etkisizliği de başka bir mükemmelliktir.
kendisinden küçük tam bölenlerinin toplamı kendisine eşit olan sayıdır.
ÇARPARSIN , BÖLERSIN ETKISIZDIR . ÖNÜDE BIR RAKAM ILAVE EDIP SONUNA BU ETKISIZ SAYIDAN iSTEDiĞiN KADAR KOYARSAN DÜNYAYI SATIN ALABILECEK OLDUGUN SAYIDIR. YANI ''SIFIR'' DIR.
mükemmmmmel ötesi, harika bir sayı. ben bir kere gördüm o da yıllar önce. harikaydı kelimelerle anlatamam. şimdi ses olayı olsa sözlükte bir kere derdim, mükemmmmmel bir sayı diye.

bir gece vaktiydi. sahilde yürüyordum. dolunay vardı. gökyüzü baya bir açıktı, bulutsuz, yıldızlı. ama birden nolduysa dolunayın önü bulutlarla kaplandı ve delicesine rüzgar esmeye başladı. aman allahım noluyor dememe kalmadan dalgalar kıyıyı deli gibi vurmaya başladı. tam o sırada suyun içinden bir şey çıkmaya başladı. ve o şey sudan çıkınca da bulutlar dağıldı rüzgar durdu. baktım, bu bir sayıydı ama hangi sayı olduğunu anlamak mümkün değildi, sağ gözümü kapayıp bakıyordum altı gibi duruyordu, öbür gözümle bakıyordum on yedi gibi duruyordu. sonra dile geldi sayı "ne bakıyon lan gavat" dedi. "abi kusura bakma sen nesin" diye sordum. "ebenin cebiyim. görmüyon mu hıyar sayıyım. ama alelade bir sayı değil öyle beş gibi üç gibi sıradan bir sayı değil, ben mükemmmmel bir sayıyım." dedi suratıma tükürdü ve gerisin geri sırt üstü yüzerek uzaklaştı. ondan sonra ben bir daha hiç görmedim mükemmel sayıyı.
Eski sitemdeki bir paragraf açıklaması olan matematik sorularına kaynaklık etmiş sayılar.
yanlış hatırlamıyorsam 2004 de çıkmış öss sorusu..
cevap da sanırım 28 idi..(14*2 7*4 1*28) (14+7+4+2+1:28)
evet yanlış hatırlamıyorum..
(bkz: ben sana mükemmel sayı olamazsın demedim)
(bkz: kimse mükemmel değildir)
6,28,496 gibi kendisi hariç bütün çarpanları toplamı kendisine eşit olan sayılara denir. Mükemmel sayılar sonsuz tanedirler. Genel formülleri henüz bulunamamıştır. Ancak 2 üzeri n(2 üzeri(n+1)-1), sayısının her n çift sayısı ve 1 için mükemmel sayı olduğu görülebilir. Tabi buradan mükemmel sayıların çift sayı oldukları anlamı çıkmamaktadır. Yani bu formülün tüm mükemmel sayıların ortak formülü olup olmadığı bilinmemektedir. Ancak şu ana kadar bir tane tek mükemmel sayı bulunamamıştır.

ilk 5 mükemmel sayı 6, 28, 496, 8128, 33550336 'dir.
kaynak http://tr.wikipedia.org/wiki/M%C3%BCkemmel_say%C4%B1
bilim adamlarının, matematikçilerin çok kafa, çok taşak adamlar olduklarını bize gösteren sayılardır.
komedi lan. adamlar oturmuşlar, ne yapsak ta milletle dalga geçsek diye düşünmüşler. mükemmel sayı bulmuşlar. bu ne lan?
her önüne gelen bir kuram ortaya atarsa halimiz ne olur sonra?
muhteşem sayı, tanrı gibi sayı.
hassector lan. ne alakası var. kime göre mükemmel, neye göre mükemmel.
en mükemmel sayı 0 dır bana göre.
hayır bunu bu şekilde türkçeleştiren zihniyeti ben.
mükemmel ne lan? ne alaka yani?
(bkz: altın oran)
[(2^x)-1] bir asal sayı ise, [2^(x-1)] * [(2^x)-1]= bir mükemmel sayıdır.
(bkz: 23)
basketbolda son dakkada atılan galibiyet üçlüğü.
kendisi hariç pozitif bölen toplamının kendisine eşit olan sayıdır. birde verimli sayı vardır. o da kendisi hariç pozitif bölen toplamının kendisinden büyük olan sayıdır.
çıkarmadan 5. bence mükemmel en azından.
mutlu eden sayıdır. 5-10.....
40 tır efenim.
mükemmel sayı: çarpanlarını toplarsanız kendisini elde edebileceğiniz sayıdır.

1+2+3=6

6 mükemmel bir sayıdır.
programlama ile uzaktan yakından ilgisi olan her öğrencinin; er geç mutlaka tanışacağı sayılar.
kendisinden farklı pozitif çarpanlarının toplamı kendisine eşit tam sayıya denir.