bugün

1959 erzurum doğumlu.

uludağ üniversitesi ekonometri bölümü öğretim üyesi.

ayrıca prof dr mustafa sevüktekin uüiibf dekan yardımcısı.
vakti zamanında * dersini aldığım, uludağ üniversitesi öğretim görevlisi. hayal meyal hatırlıyorum. hafif kel ve göbekli bir hocaydı sanırım. ama iyi insandı. *
ekonometri bölümünün notu en bol hocalarından biri.
bir kez bile derse girdiğini görmediğim, bütün derslere asistanını gönderen hoca. çok iyi niyetli bir de asistanı vardır, "vur kafasına al ekmeğini" derler ya, aynen öyle. umarım bu çabalarının sonucunu alır o asistan.

sınavlar zordur. bir de benim dersi aldığım sene hoca (yani asistan) puan sistemiyle dersi anlatırdı. yani tahtaya kalkıp soru çözenler puan falan alırdı, sonra o puanlar sınav notlarına eklenirdi. bu yalan tabii ki. puan sistemi sırf öğrencinin sıkılmasını önlemek için yapılıyordu ve o numaralarımızı yazdığımız kağıtlar çöpü boyluyordu dersten sonra.

çömez arkadaşları uyarayım...
kral insan. derse gelmeyi bazen unutsa da, ders aralarından sonra işleri dolayısıyla derse geç gelse de, derste anlatımı ile her şeyi unutturan güzel insandı. hayatımda gördüğüm en iyi ders anlatabilen hocalardandı. anlamamak için mal olmak lazımdı. insanlara takmak, geçirmemek, ego yapmak gibi bir takıntısı yoktu. şeker gibi adamdı.

ekonometriden diğer bir eleman vardı. bilen bilir. nonoş gibi bir tip hani. karısı da kendisi de takıntılı olan o iki tip. mustafa hocayı sevmezlerdi. çünkü herkes mustafa hocanın dersini seçtiğinden onların dersini seçen 7-8 kişi olurdu. derslerde mustafa hocaya atıp tutardı bu tipler. mustafa hocanın çok da sikinde sanki.

kral adamdı. mezun oldum özledim şerefsizim. mustafa hocayı, erol iyibozkurt'u, ercan dülgeroğlu'nu, ümit gücenme'yi...
final sınavında, 70 puanlık kısmı vize konularından 30 puanlık kısmı final konularından sorarak öğrencileri ters köşe yapmıştır bugün itibariyle...
Vize sınavında 25 soru test olacak deyip, sonra bunu unutarak sınavda anca 6-7 test sorusu hazırlayan, öğrencinin halinden zerre anlamayan, sınavda ne sorduğu dahi anlaşılamayan, dışı da içi de bizi yakan yegane profesörümüz.
kendisinden ders aldım ancak kendisi yerine asistanı girdi derse hep. kendini bi bok sanmış, yavşak herifin tekiydi o asistan. durmadan bilgisiyle(!) hava atmaya çalışıyor ama adam yerine koyan yoktu. kamu ögrencilerine habire ekonometrinin ne kadar zor oldugundan bahsedip, turev integral bilmeyi en büyük maharet, bilmemeyi gerizekalılık olarak görüyordu adamcağız. yazık.
yaz okulunda ekonometriye giriş 1-2 derslerini aldığım hocamdır
yazın çatır sıcağında nerdeyse hergün bifiil derslere gelen
ders anlatacam diye kan ter içinde kalan
uludağ üniversitesi profesörüdür.
(bkz: adam gibi adam)
Ders anlatmaya değil yazı yazdırmaya gelen hoca. Yeminle geçen hafta bir gün boyunca kolum ağırdı. 9 sayfa büyük defter arkalı önlü ve hızlı hızlı yazı yazdırdı. hayır önündeki notların çek fotokopisini ver niye amelelik yaptırıyorsun. Hiç sevmem derslerini.
egolarından arınmış uludağ üniversitesinin ender rastlanan iyi hocalarındandır. bazen öğrencilere, bazen şirketlere, bazen de politikacılara yaptığı ince göndermeler genelde yerindedir. tipi ve konuşması (bkz: alparslan türkeş) i andırır ama şeker adamdır.
seviniz.
Özünde iyi bir insandır, bundan kesinlikle şüphem yok. Zira verdiği öğütler, öğrencilere yol göstermeye çalışması, sürekli dersin kolay olmadığını, çalışmaları gerektiğini söylemesi bunu gösterir.

Dersine de müthiş hakim bir adamdır. Bir dönemdir sadece 1 ders asistanı geldi. Onun dışında eksiksiz gediksiz hep kendisi geldi ve anlamamız için büyük çaba sarfetti. Lakin sıkıntı şu ki hocam dersi anlatırken alanından olsa gerek herkesi ekonometri bölümü öğrencisi zannediyor ve ne yazık ki içinde benim de iktisatçı olarak bulunduğum koca bir grup derste resmen telef oluyor. Mustafa hoca iktisadi dil kullanmayı çok seviyor ve bu da dersi çekilmez kılıyor. Kendisi bu satırları okuyorsa ricamdır, hocam lütfen öğrencilerinize bölümlerine dikkat ederek ders anlatın. Zira sizin anlattıklarınız karşınızdakilerin anlayabildikleri kadardır.

Edit: imlâ.

Edit2: ekonometri 2 dersinden kaldığım ve cuma günü bütüne gireceğim hocamdır. Tamamlarız, destekleriz falan diyordunuz hocam gösterim gücünüzü lütfen. *

Edit3: Tam 50'ye tamamlayacak notu bütte vermiştir. Evet ben almadım, mustafa hocam verdi. Kendisine burdan çok çok teşekkür ediyorum, Allah razı olsun.
kendisini yakından tanıdığım,2003-2007 döneminde temel matematik ve zaman serileri analizi dersini aldığım, hem derslerini hem de kendisini çok sevdiğim hocadır. Derste başı kapalı olan bir kıza haklı olarak "başını açarmısın" diye uyarmıştır. Ders anlatırken zaman zaman dönüp arkasına bakardı acaba beni dinlemeyen varmı diye. konuşan olursa "oğlum, konuşma da dersi dinle" diye gerekli ayarı hem sözleriyle hem de keskin bakışlarıyla vermiştir. Zaman serileri analizi dersine bir kere bile gelmeyip, asistanını göndermiştir.(o zamanlarda dekan yardımcısı olduğu için yoğundu).asistanı mehmet nargeleçekenler daha sonra soyadını değiştirdi ve kendisini şuanda Uludağ üniv. ekonometride prof. dr. mehmet çınar olarak görürsünüz.