bugün

kemalistlerin zerre siklemediklerini açıklamak dışında yorum yapmaya değer bulmadıkları yobaz sorusudur.

asıl mesele akp iktidarının nişasta bazlı şekere neden yol verdiği (bkz: nişasta bazlı şekere izin veren devlet) meselesidir.
Çabuk kalktı dikkat edersen.

Yani pek de sağlam değilmiş.
Laik bir devlet kurmak için, zira osmanlı da bu yönde adımlar atmıştı zamanında.

Halifelik kaldırıldığına göre halife değil artık ama, yeni sistemi tehlikeye atmamak için yolladı, sürgün etmedi.

Hocalar?? Asılmakla ilgili bir şey bilmiyorum ama elmalılı hoca ve türkçe çeviri yaptı. Asılmadı. Gerçek hocalar sağlam bro.

Medreseler kapandı yerine modern okullar kuruldu.

Ümmet zaten cahildi aq. Okuma-yazma bilen adam oranı kaçtı ki amk.

Ayrıca atatürk müslüman değildi.
" hocaları astı, derken medreseleri kapattı derken, peşinden bir de ümmet cahil kaldı " diye okuyunca, kendi kendime; " yoksa o zaman atomu biz mi parçalıyorduk? " gibi insanı derin düşüncelere boğan bir sorgulama.
Araplar Müslümansa neden halifenin cihadına katılmak yerine ingiliz altınına domaldılar sorusuyla kontra yapılacak soru.
ümmet cahil kalmış amk, sanki ümmet önceden atomu parçalıyordu.
kaynak kitap okumadan sorulmuş bir soru.

memleketim savunduğunu ve karşı çıktığını okumadan araştırmadan birinin dedikleriyle,başkalarının fikir ve düşünceleriyle savunma yapanlardan, itiraz edenlerden çektiği kadar kimseden çekmedi.

ayakta ki nasırdan beter soru...

hızını alamama editi;

olaya en basit haliyle bakarsak, detaylı kaynaklara başvurmak isteyen araştırabilir.

HALiFELiK NEDiR?

''Hz. Muhammed’in (S.A.V) 632 yılında vefat etmesinden sonra islam Devletleri’nin başına geçen kişilere halife denilmiştir. ilk dört halife seçimle belirlenmiştir, fakat Emeviler zamanında halifelik saltanat halini almıştır.

Emeviler Devleti’nden sonra Halifelik Abbasilere geçmiştir. Gazne Devleti’nin kurulmasından sonra Abbasi halifesi siyasi otoritesini kaybetmeye başlamıştır. Halifelik Şii’lere karşı Sultan Mahmud tarafından korunmaya çalışılmıştır. Büyük Selçuklu zamanında Sultan Tuğrul Bağdat'ı Şiilerden alarak halifeyi kurtarmıştır. Bunun üzerine halife Tuğrul’u doğunun ve batının sultanı ilan etmiştir.

1258 yılında Moğolların Bağdat'ı almaları üzerine Abbasi soyundan olan halifeler Mısır’a göç ederek Memluk Sultanının himayesinde kalmışlardır. 1517 yılında Osmanlı Devleti’nin Mısır’ı alması ile halife tüm yetkilerini Yavuz Sultan Selim’e devretmiş ve Halifelik Osmanlı Sultanlarına geçmiştir. Saltanat ve halifelik tek çatı altında toplanmıştır.'' islam tarihi kitabı

anadoluya halifelik ve hilafetin ne zaman geldiğini anlatır,onsuz da yaşanabilen islamiyet günlerini anlatır.

hatırlatma;

''Çin ve Abbasi orduları arasında 751 yılında Talas savaşı Karluk Türklerinin Müslümanların yanında yer almasından dolayı Abbasilerin üstünlüğü ile sonuçlandı. Bu savaştan sonra Türk-Arap ilişkileri olumlu yönde gelişti.Bu olay Orta Asya’nın kaderini değiştirirken, Türklerin islamiyet’i kabul etmelerinde de etkili oldu.''

http://www.tarihtarih.com/?Syf=26&Syz=366333

halife için;

Diyanet işleri :Bakara Suresi 30. ayet

'' Hani, Rabbin meleklere, “Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım” demişti. Onlar, “Orada bozgunculuk yapacak, kan dökecek birini mi yaratacaksın? Oysa biz sana hamdederek daima seni tesbih ve takdis ediyoruz.” demişler. Allah da, “Ben sizin bilmediğinizi bilirim ” demişti.''

http://www.kuranmeali.tv/2/30

ilahi yönden son seçilmiş temsilci hz muhammed'di.

sonrası seçilenler beşeriyet kararı ile seçilmişlerdi.

sonra da babadan oğula geçmesi yine beşeri tercihti.

dini gerçekten yol gösterici kutsal değerlere, ilahi kitaba göre yaşayan beşer için halifeye -hilafete gerek ve ihtiyaç var mı?

siyasi iktidarın kirliliğinden dini kurtardığı, kutsal değerleri koruduğu yönünden bu karara bakılabilir.

bu kadar uğraşmaya gerek yoktu fakat yazasım geldi yazdım.
hilafet kalktı mı lan?
ışid'in başındaki ne o zaman? *
hilafet makamının kutsal olduğunu zannedenler; frenk-kudüs krallığı kutsal toprakları yönetirken nasıl oluyor da bizim dünya üzerinde 3 halifeye sahip olduğumuzu açıklasınlar, işte o zaman ben de kutsaliyetine inanırım ve ben de taraftarı olurum.
çünkü atatürk, türkiye'nin karafatmalaşmasını istemedi..

çünkü atatürk, 1500 sene birisinin yazdığı kurallara halkın aptallaşmasına neden olduğunu anladığı için.

ne diyor yüce atatürk; kadınlar yürürken önlerini göremiyor ! böyle bir şey kabul edilemez efendiler !!

lümpenler.
müslümansa ?
müslümanlığın şartları arasında hilafet rejimine dokunulmaz diye bir allah ayetimi var trolcan diye cevap bile vermenin gereksiz olduğu zırva.
"kamal" yazısını görünce okumadan eksi attıran başlık. saygılar.
kemalist değilim ama cok cahilce hemen yanıtı verilebilecek bir soru (bkz: çok bilmiş cahil). yanıtını iki saat yazmayım. git biraz tarafsız kaynaklardan araştır. otluktan kurtulmak için gayet iyi bir başlangıç olur.
bir soru. bunu atana sorsana deliganlı.

koskoca atamız sana mı soracaktı? canı ister kaldırır canı ister kapatır. senin ne haddine sorgulamak? atam yaptıysa vardır bir bildiği. (auuuuuu resmen kemoşistcesine yaşamak istıyorum şu saatten sonra hayatı. ne guzel kafa lan bu)
Herşey plan dahilindedir amaç islamdan uzaklaştırmak liderlik vasfımızı kaybettirmektir şimdi kaybettiklerimizi geri alma vakti.
Her kamal yazanı gördüğünde içinden kamal .iksin ananı diye geçiren tek ben miyim acaba?
ona destek veren dış güçler böyle istedi muhtemelen. hilafet kaldırılacak, kaldır!
harf devrimi ile arapça yok edilecek, ett!
kılık kıyafet ile batılı çağdaş(!) insanlara benzenecek, benze! vs uzar gider bu..
halifenizin topuklaması nedeniyle.
müslüman ise? olmama ihtimali var. bu beni ilgilendirmez. önemli olan halifeliği kaldırarak islam alemine verdiği zarar. konuşmamız gereken şey bu. kemal'in müslüman olup olmaması değil.
Müslümansada değilsede iyiki kaldırmış.
Yüzyıl sonra bile içimizdeki ırıspı çıcıklırını göstermesi açısından iyi olmuştur.
Hilafet ne işe yarar? Şimdi Suud ailesi halife olsa kim takar? Ama size bir müjde vereyim halifelik geri gelecek.
osmanlı sülalesinin halifeliği zaten geçerli değildir. halifelik erkek soy üzerinden geçer, osmanlı yada erkek muhammed soyu gelmemiştir.

muhammed in torunları, halifeliği osmanlı ya bırakıcak değil. hayal dünyasında yaşıyosunuz resmen.
Lozan Barış Antlaşması' nda ingilizlerin dayatması hilafetin kaldırılmasında etkili olmuştur. Ama bu Atatürk başkalarının etkisinde kalarak bunu yaptı. Atatürk yaptıysa vardır bildiği bişey.
Seyhler annelerinizi sikmesin diye.

(bkz: bilal e anlatir gibi)
Sen önce kemal yazmayı öğren dürrük.