bugün

bağlama üstadı halk ozanı.
tok sesiyle birçok güzel türküye hayat veren , birçoğunu direk kendisi doğuran mut'lu sanatçımız .. *
mihriban'ın bestecisi ..

halil ibrahim'i en güzel yorumlayan ..
(bkz: yolun sonu gorunuyor)
(bkz: yine karlar yagdi gonul dagıma)
-hasret bitiren yollar-

Uzanır dosta gider
Yüreği yasta gider
Sevdiğinden ayrılan
Dert çeker hasta gider

Hasret bitiren yollar
Dosta göturen yollar
Gurbette kalan yari
Alıp getiren yollar

Gurbette yarin olur
Hasret kederin olur
Sevda çeken yüreğin
Yarası derin olur

Hasret bitiren yollar
Dosta götüren yollar
Gurbette kalan yari
Alıp getiren yollar

musa eroglu`na ait mukemmel bir turkudur , aglatir.
Belli başlı albümleri şunlardır:

Yaralı Turnam
Özaydın, 1977

A Kuzum
Güney, 1978

Yaz Gelir
Şah, 1979

Seher Oldu
Bey, 1987

Yummayın Kirpiklerini
Aziz, 1988

Neyleyim

Gönül

Bin Yıllık Yürüyüş 1
Destan, 1994

Bin Yıllık Yürüyüş 2
Destan, 1994

Şahı Gözlerim

Garip Yolcu

Bir Yanardağ Fışkırması
Majör, 1995

Benim Dünyam
Duygu, 1993

Musa Eroğlu 94
Duygu, 1994

Semahlarımız
1995

Ömrüm Sana Doyamadım
1996

Resital 1+2
ASM, 1996

Kevser Irmağı
Duygu, 1997

Musique Instrumentale D'Anatolie
Du Mond, 1998

Yol Ver Dağlar
Duygu, 1998

Halil ibrahim
Duygu, 1999

Bir Nefes Anadolu
Duygu, 2000

Kavimler Kapısı Anadolu
Duygu, 2001

Sele Verdim
Duygu, 2003

Sazımızla Sözümüzle
Duygu, 2004
türk halk müziğinin yaşıyan üstâdlarından biridir... musa eroğlu deyince birçoklarının aklına hemen "mihriban" türküsü gelir. aslında "mihriban" şiirini türküleştiren zâttır. ayrıca "halil ibrahim" türküsü de çok meşhurdur... hatta bir aralar bütün radyo ve televizyonlarda bu türkünün hikâyesi yayınlanırdı.. muhtemelen hiç unutulmayacak ozanlarımızdandır!.. Allah üstâddan razı olsun!..
yiter olsun yiter olsun
gaza bizden uzak olsun
yiter olsun yiter olsun
ölüm bizden olsun...

şeklinde bir yorumu da vardır trafik kazaları için.
yok böyle bir yorum, parçalar, kendinize gelemezsiniz.

telli turnam selam götür sevdigim diyarina diyarina.
üzülmesin aglamasin belki gelirim yanina cananina
hasret kimseye kalmasin sevdalilar ayrilmasin ayrilmasin
ben yandim eller yanmasin sevdanin nârina cananima,

gönüle hasret yazildi sevdaya mezar kazildi
iki damla yas süzüldü gözlerimin pinarina
ben yandim eller yanmasin sevdanin askin nârina cananima

gönüle hasret yazildi sevgiye mezar kazildi
iki damla yas süzüldü gözlerimin pinarina pinarina
ben yandim eller yanmasin sevdanin askin nârina cananima
Büyük usta, 'Dedem Korkut' (2007) albümüyle yeniden sevenleriyle buluştu. işte içindeki eserler:

1 Nem Kaldı
2 Çoban Yıldızı
3 Cuş Havası
4 Yare Söyleme
5 Zalim Poyraz
6 Evinize Varamadım
7 Yol Dayanırmı
8 Dedem Korkut
9 Bu Yarayı Ancak Çekenler Bilir
10 Bin Derdim Var
11 Ya Hızır
12 Ben Dedemden Himmet Aldım
13 Aman Ayşem
türkü ustası alevi dedesidir.
konserlerdeki muhabbeti muhteşemdir. bir adana konserindeki sözleri, " adana güzeldir, karpuzu iyidir, adana'yı severim. adana güzeldir, karpuzu meşhurdur, severim adanalarıları."
(bkz: harmana sererler sari samani)
günümüzdeki birçok sanatçının ustası olan büyük halk ozanımızdır. evet, türküleri gözleri kapalı okur hatta bazen arif sağ gibi kafayı salladığı da olur ama bu onun türküyle ne kadar bütünleştiğini gösterir.

(bkz: türkü seven insandan zarar gelmez)
ardıç ağaçlarının gölgesinde yediği üç beş zeytin, bir dürüm deri peynirle karnını doyuran, göksu ırmağının çağıldayışına sesini karıştıran, taş örülü toprak evlerde başını ot yastığına koyunca aklına 'nazlı elif'inin hayalini düşüren, yeşile, maviye, buğday sarısına sığmayan ruhunu alıp büyük kentlere yolcu olan, türküleriyle dinmez bir sıla hasretini dillendiren, hayatını sevgi, emek üzerine örmüş bir halk ozanı. kimilerine göre bağlamanın ustası, kimilerine göre türkülerin dingin sesi, kimileri taşranın akşamları soğan kavrulan evlerinde ağırlar; ninni eder çocuğuna, kimileri sevdanın en delikanlı çağında sarılır sesine...
mut'un dedesi, elleri öpülesi, karşında bağdaş kurulup sesinden akan tınıyı gözlere çiğ tanesi edilesi...
türk halk müziği sanatçısı, beste ve yorumlarıyla halk müziğine katkıda bulunmuş gerçek bir ozan.
türkiyenin en değerli sanatçılarından biridir. birçok şarkısını hala severek dinlerim.
üstaddır kendisi...
kendisinden telli turnam 'ı dinleyen, bu türküyü bir daha başkasından dinleyemez. tıpkı diğer türkülerde olduğu gibi.
kırtıl semahına can veren, dinleyene can bulduran ozandır.
almanya nın gelsenkirschen kentinde verdiği bir konserde pkk lı bir gerillayı sahneye çıkarıp alkışlamıştır.
kaynak: http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=89106
üstad, ozan, gibi sıfatları haketmeyen, mihriban dışında adam gibi bir eser söylememiş, ne neşet ertaş, ne aşık veysel, ne de mahzuni şerif çapında ve ayarında olan sanatçı. *
bağlamayı çok iyi çalan bir sanatçıdır. siyasi görüşü önemli değildir. zevkle dinliyoruz efendim.
sazı dile getirip konuşturan usta, gerçek sanatçı. hele bir telli turnam deyişi var ki, mest ediyor insanı.
bağlama çalarken, gözleri kapalı, hafif gülümser halde oluşu izlenesi; her bir türküsü, deyişi defalarca dinlenesi, üstad.
dün trt'de yayınlanan yediveren programındaki performansıyla bir kez daha hayran bırakan sanatçı.

edit: bunu biri eksilemiş. seni bulacam oğlum.