bugün

bu akşam ölürüm'ü ikinci söyleyişinde tanınan arabesk/rock türkücüsü. ilk albümünü* fazla kişi bilmez.
kaset çıkarsa da dinlesek denesi popçu.
''bu gece aklıma gelmeyecektin'' ve adını hatırlamadıgım, ama ''hani murat diyorsun ya hanı bakıorsunya goz bebeklerımın ıcıneee'' diye olan sarkısı alkol alınınca gayet guzel gelen sarkıcı.

adı çılgınmış.
adananalı bir şarkıcı.
gercekten emek harcayak sarkı yapan saf ve temiz toraman anadolu yaylalarının isyankar rocker'ı..
17 Nisan 1968 yılında Adana'da doğan Murat Kekilli, ilk, orta ve lise eğitimini de Adana'da tamamladı. Kocavezir Mahallesi'nde oturan ailesinin fakir olması nedeniyle tatillerde, Adana ve Ceyhan'da karpuz tarlalarında çalıştı. Müzik yaşantısına fiili olarak 1991 yılında başladı. Toplam 5 kaset çıkaran Murat'ın diğer albümleri, Bu Akşam Ölürüm adlı kaseti kadar ilgi görmedi. Kekilli, müzik yaşantısını Adana'da sürdürüyor.

'Bu akşam ölürüm' adlı hit şarkısıyla günlerce Türkiye'de çalınan bir isimdi Murat Kekilli. O çıkışından bu yana ise pek adı duyulmaz oldu. Kekilli şimdi nerede ve ne yapıyor? Kekilli istanbul'un şaşaalı ışıklarından kaçarak Adana'ya yerleşmiş. Müziği bırakmadığını, çalışmalarına Adana'da devam ettiğini belirten Murat Kekilli, sevenlerine 'tam bir insanca duygu' olarak nitelediği sabrı öneriyor. Allah hepimize böyle bir ihsan eyler inşallah... dedirten insan
bir ara müziğe küsüp adanaya yerleşen,,kendini tarla,bahçe işlerine veren daha sonra tekrar sahnelere dönen şanssız arabesk-rock yorumcusu,,yanlış hatırlamıyorsam bir ara bacağından vurulmuştu,,
ilk albümü (bkz: murat ve yolcular) adı altındadır. kasedin tam adı "eşşek gözlüm" - "vay be" dir. bu albüm neredeyse hiç ilgi görmemiştir fakat murat kekilli'nin en muhteşem şarkıları bu albümde toplanmıştır. çıkarttığı diğer albümlerdeki hit şarkılarının tamamı bu albümdedir. geriye kalan birkaç şarkı vardır. onlarla albüm yaparsa yine bol bol satar diye düşünüyorum. mesela bir (bkz: dokunursan yanarsın)ı vardır ki akıllara zarardır. müziğinde elktro saz ile gitarı bir arada kullanmıştır ve bu muhteşemdir. anadolu rockı tama anlamıyla yapan tek şarkıcıdır.
(bkz: sanatçı)
reha muhtar'ın önce intihar vakaları dolayısıyla "kekilli misin nesin hemen o şarkıyı yayından kaldır,ve bir daha böyle şarkılar yapma" diyerekten ana haber bülteninde fırçaladığı,kısa bir süre sonrasında da yanında iken "sen sanatçısın" diyerek gerçeği anladığı,farklı ve değişik bir tarza sahip değeri geç anlaşılmış bir anadolu rockçısı.
(bkz: bu akşam ölürüm beni kimse tutamaz)
(bkz: rock çı olupta konserinde sigara içmeden şarkı söyleyenler)
pek muhterem fetullah efendinin pek muhterem cemaatiyle bir şekilde alaka kurmasından korktuğum kişi.

alakadan kastım, kanat altına alma tarzında. dinlediğimden değil, üzücü bir olay olmasından.
"tek hayalim annemi, babamı hac a göndermek" dedikten sonra bir daha medyada göremediğim güzel sanatçıdır.
bu akşam ölürüm adlı parçasını nerden aklına geldiyse yeni kasedine tekrar koyarak ünlü olmuştur.
aynı parça daha önce ferdi tayfur a ait ferdifon plakçılıktan çıkardığı dünyanın en güzel gözleri eşeklerdedir isimli parçayla lanse edilen albümünde de bulunmaktadır. sanırım bu parça yüzünden diğer parçalar da tanınamamıştır. aslında sözler komik geldiği için bu eşşek gözlü parçasından dolayı tanımışızdır kendisini.
her önüne gelenin kaset çıkararak ünlüler kervanına katıldığı kendilerini sanatçı sanarak götünün tavana vurduğu bir dönemde türkiyenin en çok konuşulan adamı haline gelmiş ama adının intiharlarla anılmasına içerleyerek bırakınız götünün kalkması gibi bir durumu ben köyüme dönüyorum diyerek ortadan kaybolmuştur ve bu davranışıyla kişilik olarak da hayran olduğumuz, sevdimiz bir insan olmuştur.
yakında albümü çıkacak olan sanatçıdır, ayrıca bir arapça rock söyleyerek değişik bir yanını daha ortaya koyan güzel insandır. ayrıntılı bilgi için;
http://www.haber7.com/haber.php?haber_id=192066
son klibindeki parçasında hatim indirecek kadar dua okuyan şarkıcı.
beni bu dünyada avara eden bin beter olsun diyen sanatçı.
bu aksam ölürüm adli parcasiyla ün yapmis, sarki söylerken cilgin davranislar sergileyen, bildigim kadariyla mersinli sanatci.
Söyleme onu da denedim
Olmadı yapamadım
Her sevdada her kavgamda
Çocuk düştüm yıprandım
Buzdum incitildim su oldum
Sen hep içimdeydin yüzüyordun
Buzdum incitildim su oldum
Bense hala sana susuyordum

murat kekilli - söyleme

çok güzel söylediğini düşündüğüm parça.
son albümü olan "ahir zaman" da yeşil başlı gövel ördek türküsünü mükemmel yorumlayan sanatçı.
halktandır, sadedir, sevilir, rockcıdır *
kıymeti ölümünden sonra bilineceği için acilen kendisi bir kamyonun altına atması gereken kişi. ancak o zaman kıyıda köşede kalmış o müthiş şarkıları dinlenecek ve albüm satışlarında patlamalar yaşanacak. hatta kafası çalışan bir yapımcının yerinde olsam bu adamı çağırıp bir albüm yap derim. sonra albüm güzel olmamış falan diye bir bahane uydurarak rafa kaldırırım. ölümünden sonra "hiçbir yerde yayınlanmayan albümü" diye birşey sürer paranın anasını ağlatırım. evladiyelik eser işte. kendi faydalanamasa bile torunlarınının hayır duasını alacağı reyting garantili birşey olur. neyse konu dağıldı yine. diyeceğim odur ki baldırı çıplak kerestelere onca para harcayan insanlar bu adamı en verimli çağında neden harcıyorlar anlamakta güçlük çekiyorum. dinleyin lan bu adamı bilinmeyen bissürü güzel şarkısı var.
"dünyanın en güzel gözleri eşşeklerdedir, sana yaptığım bütün iltifatlar hep bu nedenledir" diye şarkısı olan kişidir.
bir zamanların en sansasyonel sanatcısı(gerçi kendini sanatçı olarak tanımlamıyor ama)"bu akşam ölürüm" parçası yüzünden o kadar üstüne gidildiki "ben memleketime gidiyom soğan ekecem" diyip çekip gitti bi süre sonra tekrar çıktı "hasatı topladım geldim" dedi 'yedialtı' diye çokda güzel bir albüm yapmıştı,magazinel yanı yok,sebepsizce sevdirdi kendini valla ben beğeniyorum bu adamı,annem bu adamı dinledikten sonra "alacan bu adamı cenazede ağlatacan,güzel ağıt yakar" demişti bu adamı annem bile beğendi.
samimi biri olduğuna kanaat getirdiğim kişilik. fena halde kendine özgü ve kendi halinde. arada bir albüm yapar, klibinde falan görürüz, konser verir. o kadar.

(bkz: işinde gücünde olmak)
Sana gül dedim
Ağladım, koklatmadın
Gözyaşımla suladım
Toprağını
Güneşe döndün
Bana bakmadın
Darıldım

Kökü bende
Gözü dışarda
Kırılası dalların
Sana gül dedim