bugün

bu ayın 10. günü aşure günü olarak bilinir..
Hicri takvime göre yılın 1. ayı. 1 Muharrem Hicri takvim'in 1.günüdür.

1 Muharrem Hicri yılbaşı
10 Muharrem Aşure Günü
Arabî aylarin hicrî tarih ile sene basi Muharrem ayidir. Ramazan ayindan sonra aylar içerisinde en hayirlisidir. "Zilhiccenin sonuncu günü ile Muharremin birinci günü oruç tutanin orucu elli yillik günahina keffarettir" Hadis-i Serîf
Muharrem ayinin ilk Cuma gecesi: Tâhâ Sûresi bir defa okunacak. 9, 10 veya 10 ve 11.nci günler (10.ncu gün Asûre günü) oruç tutulacak
buna sahip olanların genelde masum tipler olduğu isimdir. (bkz: isimden karakter tahlili yapmak)
dünyanın en özel insanının sahip olduğu isimdir.
haram edilmiş anlamına gelir.
arapça tahrim olunmuş, haram kılınmış; kamer takviminin 1. ayı, aşure ayı.(islamlıktan önce bu ayda savaş haram olduğu için muharrem adı verilmiştir. bu ayın ilk on gününde, kerbela vakasının yıldönümü olarak yas tutulur ve onuncu günü de aşure pişirilir.)
(bkz: muharremülharam)
(bkz: muharremat)
(bkz: muharremiye)
(bkz: asure ayi)
hz huseyin'in sehit edildiği ay. islam medeniyetine göre yeni yılın başlangıcıdır. hüseyin'in şehit edilmesi yılın en sıcak gününe rastladığı için doğanın ölmesi inancı ile bağdaşlaştırılmıştır. hüseyin adına yapılan dini ritueller de yıl sonu doğanın ölümü olarak simgelenmiştir.
bu bağlamda anadolu oğuz soylu aleviler'in yaz ayında horoz kurban edip semah dönmeleri yazın ölümünü simgeler.
muharrem ayında çok su içilmez...
680 yılında kerbela olayının geçtiği ay, matem ayı.
içinde sayılı onlardan, yani yemin olunan on gece'ye isnad olunan geceleri barındıran hicri takvimin ilk ayı, haram aylardan biri, peygamber efendimizin ifadesiyle "Şehrullahi'l-Muharrem- Allah'ın ayı Muharrem". aynı zamanda hz hüseyin efendimizin şehadet şerbetini yudumladığı, cennet gençliğinin başına geçip efendisi olduğu aydır.
aşure ayına verilen isimdir.
gönül rahatlığıyla su içemediğim ay.
ilginç biriydi muharrem. bir keresinde bana bir hikaye anlattı, muharrem abimiz.

bunu bir dergaha çağırmışlar, allah dostu varmış orada gidip elini öpüp bir iki sohbet etmek istemiş ısrarlar sonucunda.

kapıdan içeri girdim diyor, ta o ileride bir adam, elinde değnek var, oturmuş yanında da birkaç eleman kafalar önde.

ben de gittim bir köşeye oturdum diyor abimiz. birazdan adamın biri olduğu yerden kalktı etrafımızda bir iki tur attıktan sonra dönmeye başladı. olduğu yerde döndü döndü düştü yere, ağzından köpükler gelmeye başladı.

şıh, bu erdi başka biri gelsin demiş.

ben de dayanamadım bu sahtekara inanmayın dedim diyor. şıh, atın bunu dışarı geldi buranın huzurunu bozdu diyerek çıkışmış.

yaa, muharrem abimiz böyle bir olay yaşamış benle paylaştı ben de sizle paylaştım. kendisinin alnı secde görmez eşinin de elinden kur'an düşmez. o'nun rızkını yiyorum diyor muharrem abimiz.

bu da böyle bir anıydı.
hz. muhammed'in mekke'den medine'ye hicret ettiği ay. bu nedenle hicri yılbaşıdır.
pit10, beta ve ais ezhel' in bir düetidir. gayet eglenceli bir sarkidir, beat' i de cok hos.
sirf ais ezhel icin dinlenesidir.
arapça kökenli bir kelimedir h r m kökünden türemiş olan haram başına mu bağlacı getirilerek muharrem kelimesi oluşmuş tam anlamı haram olan şey demektir.
türk sinema tarihinin henüz kült'leşmemiş karakteri. belki ad-soyad'la anılmalıydı filmde. hafızalara belki daha fazla kazınırdı o şekliyle. başarısız, kıyıda kalmış hayatların bunalım içindeki hali.

(bkz: yeraltı)
adına şarkılar okunanları vardır.

https://www.youtube.com/watch?v=G358I7nhHAE
şuan bir tanesi ile başım dertte. çok ısrarcı, anlattığını dinlemiyor, dinlediğini anlamıyor. çok garip var kafası var. boş konuşuyor. günümü hiç ediyorsun Muharrem. allah müstehakını versin ne deyim sana.
gerek alevilerde de gerek islami yaşam tarzına mensup olanlarda da görülebilitesi yüksek bir isim.
Bir hicri takvim ayı.
bizim köyün eski imamı, evlenip istanbul'a gitti. iyi hocaydı.
Bir kısım müslümanlar için sevinç tebrikleşme aşure yeme, bir kısım müslümanlar için ise matem hüzün ağlama yas tutma ayıdır. Bu gün akşam hilal görünürse yarın birinci günüdür.
güncel Önemli Başlıklar