bugün

Şüphesiz inananlar için dikkat çekilmesi gereken bir hadisedir.

Evlilikleri Yıllar
Hatice bint Hüveylid 595-619
Sevde bint Zem'a 619-632
Aişe bint Ebu Bekir 619-632
Hafsa bint Ömer 624-632
Zeyneb bint Huzeyme 625-627
Hind bint Ebî Ümeyye 625-632
Zeyneb bint Cahş 627-632
Cüveyriye bint Haris 628-632
Remle bin Ebî Süfyân 628-632
Reyhâne bint Zeyd 629-631
Safiyye bint Huyey 629-632
Meymûne bint Haris 630-632
Mâriye el-Kıbtiyye 630-632

Kaynak: https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Muhammed
üstelik kuran'da bu tutuma yönelik bir ruhsat olmadığı, eş sayısı 4 ile sınırlandığı halde! yani kuran'ın açık hükmünü ihlal etmiştir.

lafım "biz kuran'a bakarız"cılara, diğerlerine değil...

görülen o ki peygamberiniz kuran'a sizin kadar bakmıyordu veya hadislerden kaçmakla yanlış bir tutum içine girmiş oluyorsunuz. hangisi?
evlilik için yeterli karaktere sahip olamayanların gece gündüz kendilerine dert edindikleri evliliklerdir.
cariyeler hariç sayıdır.
lmao
hepsiyle sizin anladığınız türden zevk için evlenmemiştir. dul kadınlara sahip çıkmak, yardım etmek, yahudilerin ön yargısını kırmak gibi amaçlar gözetmiştir. ki zaten 4 evlilik hükmü de peygamerimizin bu evliliklerinden sonra gelmiştir. bunları araştırdınız mı? hayır. kulaktan dolma bilgilerle burada başlık açıp içinizin pisliğini kusuyorsunuz. tamam 13 evlilik yapmış da neden? o zamanın şartları, kuralları neymiş? o zamanda nasıl karşılanıyormuş? siz bunlara bakmazsınız, sadece işinize gelen sonuç kısmını alıp orada burada laf edersiniz. çünkü siz bayılıyorsunuz din adı altında geçen herhangi bir şeye bok atmaya. inanmayabilirsiniz ama ne bu kuyruk acısı? hangi müslüman sizin müslümanlarla uğraştığınız kadar sizinle uğraşıyor? görüşleriniz kendinize kalsın, bırakın herkes istediği gibi istediği dine inansın.
Sizin kafa anlatsak da anlamaz. Ya da işine gelmez. O yüzden sebep su ya da bu diyerek anlatma ihtiyacı duymuyoruz.
tabii bu rakamlar cariyeler hariç. cariye sayısında sınır yok paran kadar sınırsızda alabilirsin.
her türlü ahlaksızlığı, lgbt yi hak diye savunanlara dert olmuştur.
ha birde dul kadınlarla ve yaşlı kadınlarla evlendi diyen dümbükler var değil mi? hz. ebubekirin kızı mı dul ve yaşlıydı yoksa hz. ömerin kızına mı sahip çıkmak gerekiyordu. evlendiği hangi kadın duldu ve evlendiği kadınların yaş ortalaması nasıl 20 yaşı altındaydı.

ve asıl konu; ahzab 53. ayette peygamber öldükten sonra dul kalan eşlerinin evlenmesi yasaklanmıştır.
ulan hani dul kadınlara sahip çıkılması korunması için evleniliyordu.

ayrıca evlendiyse evlendi diyen gerzekler ya sizi ananız o kadıncağızlardan biri olsa ne olurdu. ya babanız benim peygamberim gibi bende bir çok evlilik yapacağım dese sizde 4 katı kardeş ve evi içinde 3 analıkla olsanız annenizin hali ve sizin haliniz nice olurdu.

laik ülkede müslümanlığı savunmak kolay nasılsa atatürkün koyduğu kanunlarla rahat rahat yaşıyorsun.
islam hoşgörü pardon evlilik diniymiş galiba.
Daha cariyeler hariç...
bir koruma sekli olarak evlenmek....

korumaya muhtac erkek cocuk yoktu demek ki.
Ve sınırsız cariye. Bu dünyada cenneti yaşamış resul.
bu gibi söylemler bazıları için insanları atalarının inandığı dinden uzaklaştırmak için ortaya attığı zırva argümanlardır.

çünkü belki de atalarınızın inandığı din yüzünden, bazılarının ataları başarısız isyanlara kalkışmış olabilir...

hayır, burada tabii ki şahkulu, celali, koçgiri gibi isyanlardan söz etmiyorum.

inanın timur'un savaş galibiyeti sonrası kaçırdığı 30.000 türkmen çocuğu yeterli erzak yok diyerek semerkand yolunda mezhep faşisti iranlı şah cüneyd'e bırakmasından da söz etmiyorum.

sonrasında bu çocukların osmanlı'ya misyoner olarak gönderilmesinden, aradan 150-200 yıl geçince yeterince müride sahip olduktan sonra 50.000 sivili katlettikleri şahkulu isyanı'nı başlatmalarından da söz etmiyorum.

bu isyan başarılı olsaydı hepimizin iran devşirmesi olacağından ve şuan anadolu'da türklerin değil iran'lıların dilinin konuşulacağından da söz etmiyorum...

peki ben neden söz ediyorum?
Her olayı kendi dönem sartlariyla degerlendirmek lazım.
Buna özel sipariş ayet gelmesi de izaha muhtaç bir konu bence. .
Hz. Muhammed (s.a.v.) zamanında o evlilikleri dul hanımları korumak için yapmıştır. iyi niyetli bir şey bile bazı dingiller tarafından karalama kampanyası olarak kullanılıyor. inanmazsanız inanmayın kimsenin inancına karışamassınız. Siz gidin ergenliğin verdiği özgürlük duygusuyla dinsiz olun.
a) Dörtten fazla kadınla evlenebilmesi.
b) isteyen kadınlarla mehirsiz evlenmesinin caiz olması.(Ahzab, 33/50)

c) Eşlerinin yanında kalma sürelerini eşit tutma mecburiyetinin bulunmaması.(Ahzab, 33/51)

d) ilgili ayetin gelişinden sonra artık Hz. Peygamberin başka kadınlarla evlenmesinin yasaklanması.(Ahzab, 33/52)

e) Hz. Peygamber vefat ettiğinde veya boşadığında, eşleriyle başkalarının evlenmesinin caiz olmaması.(Ahzab, 33/53)

d) Eşlerinin bundan sonra daima perde arkasında bulunmalarının mecburiyeti.(Ahzab, 33/53)

Şüphesizki ayrıcalıklı bir peygamber olmasıyla alakalıdır. Müminlerin babası olan peygembere bu ayrıcalıklar bizzat Allah tarafından verildiği için sorgulanamaz, sorgulandığı takdirde dinden çıkar mürted olursunuz.
Muhammed in bu dünya da cenneti yaşadığının garantisi olan durumdur.
ateistlerin zoruna giden durumdur. evet.
Ama o hepsini korumak icin aldi, taaaam mi ?
(bkz: dinlerin çöküşü) yakındır.
öyle olsa duramazdın.
iyi de peygamber olduğu biliniyorken ve çevresi müslümanken "yalnız veya dul kadınlara, ergen yaşta çocuklara kötülük etmeyiniz, onları namahrem yerleriyle düşünmeyin, hayatlarını kolay kılın" gibi tavsiyelerde bulunamamış mı da hepsine nikah kıyma gereği duymuş.
Dönemin şartları deyip duruyorsunuz da "peygamber eşleri peygamber boşandıktan sonra evlenemezler" diye ayet iniyor da bu konuda niye inmiyor?

Yok yok, Araplar iflah olmaz.
Ulan embesil herifler azıcık araştırın aq.

Peygamberimiz ilk evliliğini kendinden çokca yaş büyük ve dul olan hz Hatice ile yapmış ve 50 yaşına kadar onunla evli kalmıştır. Hz Hatice öldükten sonra da 3 yıl bekar yaşamıştır. Bu esnada 53 yaşındaydı yani hayatının son 7 yılını yaşıyordu.

Sonra hz ebubekirin teklifi ile onun kızı hz Ayşe ile 20li yaşlarında iken evlendi. Ve onun tek genç evliliği de bu oldu.

Daha sonra yaşları çoğunlukla 60larda olan kocaları savaşta ölmüş kadınlarla evlendi. Bunun yanında kendisinin teşvikiyle evlendirdiği ama başarısız bir evlilik olan zeydin boşandığı eski eşi hz Zeynep ile evlendi. Hz zeynepin eski bir köle olan zeyd ile evlenmesini ve böylece kölelerle evliliği teşvik etmek isteyen kendisiydi. Fakat olmadı ve bu evlilik eski kölelik sebebiyle yürümedi. Toplum hala eski kölelere farklı gözle bakıyordu. Yani peygamberimiz de bir insandı ve sonu kötü olması muhtemel bir evliliğe iki kişiyi bizzat teşvik etmişti. Defalarca boşanma isteğiyle peygamberimize gelen zeyde eşini yanında tutması ve sabretmesi konusunda ısrarcı da olmuştu ama zeyd gene de boşanmak isteğini sürdürdü ve boşandı. Ve nitekim Allah ayeti ile bu başarısız evliliği teşvik eden hz Muhammed ile ileri yaşta dul kalmış hz zeynebin evlenmesini emretti.

Bunun yanında kendisine edilen tekliflerin hepsini kabul etmişti. Kendisine edilen teklifleri tabi ki kadınlar etmiyordu. Onunla akrabalık bağı kurmak isteyen başka kabilelerdi. Böylelikle islamı yaymak konusunda akrabalık bağlarını da kullanmaya başlamıştı.

Bu arada hz ayşeye de islam Devleti kurulduğunda boşanma teklif etmiştir. Demiştir ki:bak Ayşe eşin islam devletinin başı olduğu için daha iyi, şaşalı bir hayat istiyor olabilirsin ama ben Allahın peygamberiyim. Eğer böyle birşey umuyorsan olmayacak. Eğer istersen boşanabiliriz ve iyi bir hayat yaşayabilirsin. Tabi ki hz Ayşe kabul etmemiştir. Ve hz Muhammed gösteriş şöyle dursun yarı aç yarı tok, içinde birkaç yastık ile bir kilim olan bir çadırda hayatının son anlarına kadar yaşamıştır.

Yani peygamberimiz hayatının sadece son 7 senesini çok eşli geçirdi ve bunlar neredeyse hepsi ileri yaşta dul ve kimsesiz kalmış kadınlarfan oluşuyordu. Bir kısmı da islamiyeti yaymak için kendine gelen teklifi reddetmemesinden ileri gelen evliliklerdi.

Önemli bir husus da şuydu. Hz Ayşe peygamberimizin toplumun göremeyeceği yer olan peygamberimizin ev yaşayışı ile ilgili bilgileri anlatan kişidir. Peygamberimiz hakkında en çok bilgi ondan alınmıştır. Eşleri arasında bir genç olmasaydı o yaşlı kişiler onu insanlara anlatamayacaktı.

Onun evliliklerinin tamamen bir amaca yönelik olduğunu görememek için art niyetli olmak gerekiyor. Ve bilip bilmeden ona iftira atan kişiler de utanmadan Allaha da iftira atıyorlar. Sadece inanmadığım için sonsuza kadar cehennemde mi yanacağım diye. Mesela ben şahidim sizin iftiracı olduğunuza. Sizler sadece inanmıyor değilsiniz. inanmamanız kaynaklı olarak kötülükler yapmaya devam ediyorsunuz ve hepiniz suçlusunuz...
güncel Önemli Başlıklar