muhammed ikbal

1. 21 21
    hacdan dönen hacılara "hicazdan hurmalar getirdiniz, seccadeler getirdiniz; peki hz. ebubekirin bağlılığını, hz. ömerin adaletini, hz. osmanın hayasını, hz. alinin şecaatini getirdiniz mi?" diye soran büyük insandır.
  2. 8 6
    türk dostu, islam dünyasının hür ve engin sesi, pakistanın fikir okyanusu islamda dini tefekkürün yeniden teşekkülü. trablusgarp ve çanakkale savaşlarında fikirler ile hep yanımızda olmuş bizler için yazmış gözyaşı dökmüş pakistanın mehmet akifi. kurtuluş savaşı yıllarında bizim kadar zor durumda pakistan halkını ,türk halkının milli mücadelesine destek vermek için örgütlemiş,milli mücadelede kullanılmak üzere pakistan halkından 1.5 milyon sterlin toplayıp ankara hükümetine yollatmıştır.
  3. 18 14
    NASIL BiZiM MEHMET AKiF'iMiZ VARSA PAKiSTANINDA MUHAMMED iKBALi VAR.
    MUHAMMED iKBAL BiR GECE (KURULACAK OLAN TÜRKiYE CUMHURiYETiNiN ECDADLARI
    ÇANAKKALE DE TRABLUSGARB DADÜŞMANLA SAVAŞTIĞI ZAMANLARDA) RÜYASINDA
    PEYGAMBER EFENDiMiZ H.Z. MUHAMMED (S.A.V.)'I GÖRÜR.

PEYGAMBERiMiZ O NA SORAR.:

-YA iKBAL BANA NE HEDiYE GETiRDiN?

MUHAMMED iKBAL'iN ELiNDE iÇi KAN DOLU BiR BARDAK VARDIR. VE.:

-MÜSLÜMAN TÜRK ASKERi SENiN iÇiN ÇANAKKALE'DE SAVAŞIYOR KANINI DÖKÜYOR.
    SANA ONLARIN KANINI GETiRDiM YA RASULALLAH- DER

VE H.Z. MUHAMMED (S.A.V.) BU BARDAĞI ALIR.
    iÇiNDEKi KANI YÜZÜNE GÖZÜNE SÜRER. SONRADA ONLAR iÇiN DUA EDER.

MUHAMMED iKBAL UYANIR. BÜYÜK LAHOR MEYDANINA GELiR VE HALKINA BiR KONUŞMA YAPAR.
    GÖRDÜĞÜ RÜYAYI ANLATIR. VE PAKiSTAN HALKI,
    BiZiM iÇiN KARDEŞiN BiLE YAPAMAYACAĞI BiR FEDAKARLIKTA BULUNUR.
  4. 5 3
    mevlana ile büyük benzerlikler gösteren, pakistan fikrini ortaya atıp bu uğurda mücadele eden büyük şahsiyet.
  5. 7 5
    Atatürk için, "Bizim aslımız, rengi uçmuş bir kıvılcım iken O'nun bakışıyla cihanı kaplayan ve aydınlatan bir güneş haline geldik!" diyerek ingiliz sömürgesi olmaktan Atatürk'ü örnek alarak kurtulduklarını söyleyen Pakistan milli şairi.

Ayrıca Türkiye'ye gelirken, bindiği uçağın Türk hava sahasına girmesi üzerine, hemen ayağa kalkmış, bir müddet saygı duruşunda bulunmuş, bunun sebebi sorulunca da şu cevabı vermiştir:

"- Bu topraklar, Hazret-i Mevlânâ'nın kabrinin bulunduğu mübarek topraklardır ve bu mukaddes mekanda yaşayan millet de öyle bir millettir ki, yıllarca islâm'ın muhafızlığını yapmıştır. Eğer Türk milleti olmasaydı, islâm, Arap yarımadasına hapsolunurdu. "

diyerek Türk dostu olduğunu ve türk milletine saygısını içtenlikle ifade etmiştir.
  6. 2 0
    (bkz: doğu nun güneşi)
  7. 3 -3
    Hayatını rüyalara göre şekillendiren şair.
  8. 2 2
    Esrar ve Rumuz, Kulluk Kitabı ve Şarktan Haber adlı kitapları Sufi Kitap'tan çıkmıştır.
  9. 5 5
    "Bir gece Rabbimin huzurunda ağladım, sızlandım: Ya Rabbi, niçin müslümanlar sefalet içinde böyle hor hakir oldular? Cenab-ı Hak'tan şu nidayı işittim: "Bilmiyor musun ki, onların gönülleri var ama sevgilileri yok!"
    Kulluk Kitabı
  10. 7 7
    gece gece yazacak bir sey aklima gelmiyorken elimdeki takvim yapraginda adina rastladigim ve gunun sozunu soylemis insan: "serseri, cahil birakilmis cocugun buyumusudur."
  11. 5 5
    harekette birlik olmazsa, fikirde birlik faydasizdir. diyerek eylem birliginin onemini vurgulamis kimsedir.
  12. 8 -4
    pakistan'ın milli şairidir.bir nevi bizim nazım hikmetimiz yani.
  13. 8 6
    kurtuba camii şiiriyle gönülleri mest eden şair.

Gece ile gündüz zinciri, hadiselerin görünüş tablosudur,
    Gece ile gündüz zinciri, hayat ile ölümün aslıdır.

Gece ile gündüz zinciri iki renkli ipek ipliğidir sanki,
    Bunlardan örer zat-ı ilahî kendi sıfatlarının elbisesini.

Ezel sazının tellerinden çıkan feryattır gece ile gündüz zinciri,
    Bunlarla yapmakta Allah teala tiz ve pes perdelerini.

Bu beni de seni de kontrol etmektedir,
    Gece ve gündüz zinciri, kâinatın sarrafıdır.
  14. 3 1
    aşk yolunda akılla mi yürüyorsun? güneşi mumla mi arıyorsun? sözünü söylemiş insan...
  15. 5 5
    bircok alanda pakistanin mehmet akif'i olarak gorulen super siirler yazan sair. ama mehmet akif ile aralarindaki en buyuk farki; mehmet akif'i nerdeyse * tum turkler taniyordur, ama muhammed ikbal'i tanimayan pakistanli o kadar cok ki, insan uzulmeden edemiyor. hatta pakistanda dogup buyuyen bir adama muhammed ikbalden bahsettigim zaman o da kim deyip beni soke etmisti. ayrica farsca'yi en super siir dili olarak gormustur.
  16. 1 1
    dinle kendini gösterme keyfinden yakınmamı
    kendin çıktın ortaya açıkladın gizlerimi
    alevden ayrılan kıvılcım gibi başıboş olma
    git dertli gönüllerde ara çile evini..
  17. 4 4
    Ya Rabbi. Bize sorguya çekme. Çekeceksen de Habibinin huzurun da çekme.
    Ne güzel dua etmiş.
  18. 6 6
    sen insana ulaşmadan allah ı nasıl arıyorsun? sözüyle tanıştığım, ardından tüm hayatını ezberlediğim, bir gönül insanı, ne şundan ne bundan dosdoğru olan dini insan olandan yana olan, pek çok değerli sıfatlarının yanında aynı zamanda bir filozof...
  19. 4 3
    "aşk kılavuz istemez tek başına yol alır." (muhammed ikbal)
  20. 2 2
    peygamber değildir, fakat kitabı vardır.

"kaderin yüzünden perdeyi kaldırdım. ümidini kesme, mustafa'nın yolunda yürü. söylediğime inanmazsan dinden kaç ve kafir olarak geber.

türklere kapalı kapılar açıldı. mısırlıların binası muhkem kuruldu. sen de benliğinin eteğine yapış. onsuz kimseye ne mülk ne de din verdiler."
  21. 2 2
    --spoiler--
    dinle kendini gösterme keyfinden yakınmamı
    kendin çıktın ortaya açıkladın gizlerimi
    alevden ayrılan kıvılcım gibi başıboş olma
    git dertli gönüllerde ara çile evini
    --spoiler--
  22. 3 3
    hafızam beni siz değerli yazarlar karşısında utandırma niyetinde değilse:

"şu an islam'a yapabileceğimiz en büyük hizmet onun savunucusu olduğumuzu söylememektir" sözünün sahibi.
  23. 4 2
    --spoiler--
    toprağın derinliğinde tohuma can veren kim
    deniz dalgalarından bulutları göğerten kim

ufuklardan bitkilere yaşam sunan rüzgârı estiren kim
    yeryüzü kimindir, o baktığın güneşin ışığını gönderen kim

buğday başağının gözelerini inci ile dolduran kim
    mevsimleri sırasıyla değişme özelliği veren kim

ey toprak ağası bu topraklara bir bak senin mi ki, değil
    babanın tapulu malı değil, benim değil, bilirim kimdir kim
    --spoiler--
  24. 1 1
    "kainata sığabilene insan, insana sığamayana kainat denir" diyerek insanın ne kadar müthiş bir canlı olduğunu vurgulayan büyük fikir adamı.
  25. 4 4
    "devletler şairlerin kalbinde doğar, politikacıların ellerinde büyür ve ölürler"

muhammed ikbal