bugün

sanal iletişim yolu olan msn'de kullanılan dildir. genellikle ingilizce kelimelerden ve türkçe'nin kısaltılıp dejenere edilmesiyle oluşur.
bu dilin bazı kelimeleri ve anlamları:
-slm: selam.
-nbr/npr/nslsn: naber, nasılsın.
-ii: iyi.
-np: no problem-sorun yok.
-u: you-sen.
-cıx,ıhıh: hayır.
-thanx: thanks-teşekkürler.
-asd: ağır küfür.
-sie: defol git.
-a.q: ağır küfür.
-ı love u: ı love you-seni seviyorum vs.
msn ulkesi'nde msnce konusulan dil. dilin ozellikleri:
-agdali bir dile sahiptir.
-sade ve ozdur.
-anlasilirdir.
-buyuk, kucuk gibi uyumlara gerek yoktur.
-kelime dagarcigi azdir.
bgs: bi siktir git.
aq gechen sheker kız vardı yanımda.abi koptum ben o zaman yaaa.apacheler sardı etrafımızı.
bir nevi hiyeroglife doğru hızla geri evrimleşen alfabesi vardır. ismail kod adlı(ingilizcesi smiley) bir top kafanın öznesi olduğu şekillerden oluşur. "yemek" kelimesi için kafasını ketçaplı makarnaya gömeni kullanılır, "uyumak" için ise battaniyeye büründüğü gözlenir. yalnız türkçenin en kullanışlı özelliği olan her ses için bir harf, bu alfabede yoktur. bu alfabeyi kullanan herkesin topkafası farklı şekillerde "gülmek" yapar.

kendisini ifade etmekte güçlük çeken, ifade edeceği özgün veya apartılmış herhangi bir fikri olmayan eziklerin (ezik topkafası varsa biri göndersin) görsel ve iptidai beyin kullanmalarından kaynaklandığı söylenir. (biri söylesin, üstüme kalmasın)
gelio, edio, yapio gibi kaliplarla turkce nin icine eden dildir. Hadi onu gectim, gercek hayatta yazi yazarken de boyle yaziyorlar ya ona inanamiyorum. Kompozisyon yaziyorsun karde$im dikkat etsene azcik.* *
- kaynaştırma ünsüzleri kullanılmaz.
- ğ'ye karşıdır herkes.
- v kullanılmaz w olmuştur kendisi
- sık kullanılan kelimelerde ünlü harf olmaz, slm gibi.
- smiley'ler havada uçuşur, bir kaç dakika yazmadan da iletişim kurulabilir.
- son olarak ü harfi enter'a acayip yakın olduğu için, cümle sonlarında bir adet ü bulunur.
- noktalama işaretleri mi ? o da ne *
çoğu sözlük yazarının entrylerinde karşılaşılan msn in asıl yayılma amacını anlamama yol açan dil..
(bkz: kültür yozlaşması)
(bkz: dil yozlaşması)
(bkz: ahlaki çöküntü)
kullanıldığında, sevilen insanlar için bile artık "allah belanı versin!" dedirten dildir.

(bkz: uyuom!)
arapçayı andırır, misal:
"slm" ifadesi, selam anlamına da gelir salam anlamına da.... yani sesli harf yoksunu bir dildir.
bazi fakultelerin ilk 2 yildaki ortak derslerdendir.

msn100 - populer msn diline giris
msn101 - msn dili ve edebiyati i
msn102 - msn dili ve edebiyati ii

msn200 - msn dili ve tarihcesi
msn205 - gelismis msn dili
msn220 - msn dili ile ultra-high-level programcilik
msn240 - msn dili donem staji
x: slm
z: slm
z: nbr
x: nlsn sndn
z: srnyz a.q.
x: ndn a.q.
z: blmm
x: hmm
x: pk
x: bn kçr
y: ok grşrz kib
x: snd

(bkz: sesli harf kullanmadan konuşma teknikleri)
khv6.

(bkz: kahvaltı)
(bkz: msn kelimeleri sözlüğü) *
türkçe yi mahveden kelimeleri aynen ağzımızdan çıktığı gibi yazdıran dil.
(bkz: msn dili ve edebiyatı)
gülme efekti için
(bkz: ahah)
sözlükte geçerli olmayan, gençlik nereye gidiyor dedirten dil.
örnekleriyle sözlük ortamında da sıkça karşılaşılan ne olduğu belli olmayan konuşma tarzı.

(bkz: #179859)
dünyada her 7 dakikada bir köklü dillerden birinin yokolması gibi sebepleri doğuran durumdur.
virgül niyetine "aq" kullanmak.
insanı sinir küpü yapan dildir. özellikle msn ve smste bununla sıkça karşılaşıyoruz. imla kurallarına elimden geldiğince dikkat etmeye çalışıyorum.yazılarım veya tanımlamalarımda hata varsa şimdiden özür dilerim.
daha 5 dakika önce msn listemdeki biri kişisel ileti bölümüne "uuo" yazmış!
lan ne bu "uuo"? ?
muhtemelen "uyuyor" anlamına geliyordur diye söylendim kendi kendime! yahu kardeşim iki dakika işin bokunu çıkarmadan duramıyor musunuz?

ya abi "uuo" nedir ya? bu kadar kasmaya ne gerek var ? insanlar onu okuyup anlayana kadar zaten sen uyanıyorsun! "uyuyor" yazmak bu kadar mı zor? hadi madem salak salak şirinlik yapmak istiyorsun "uyuyo" yaz da bir b*ka benzesin.

"uuo"muş... geber daha iyi! ya da adam gibi "uyuyor" yaz

birisi de "sağlam" adı altında "saalam" yazmış. ya yuh be! biraz özen biraz dikkat lütfen. **
msn den sonra konuşma diline de geçtiği görülür. özenmeyin böyle olmaya, böyle konuşanlara.
asıl komik olan bu dilin vakit kaybetmemek için kullanıldığının iddia edilmesi. duyan da herkesi msn'le önemli görüşmeler yapıyor sanacak. eğlence ya da sohbet için kullanılıyor daha çok, e bu konuşmayı da birkaç harf arasına sıkıştırmaya gerek yok, herkese cevap vermeye koşturmazsın olur biter.
bazen paranoyaya dönüştüğü de olur. nasıl yazsam ki, sorusuna cevap bulunamaz. üslup meselesi tabi. ama bazen günlük hayatta kullanılan dilin dışında farklı bir yazı dili kullanmak kolay bir şey olmasa gerek.