bugün

tek eşlilik.
zıttı için (bkz: poligami).
sadakat dolu bir yuvadir. durustluk dolu bir yuva icin; (bkz: esnek monogami)
başında mono olan hiçbirşey gibi bu da o kadar iyi bişi değildir. *-monopol
-mono ses çıkışı
-monoton
-monomik *
(bkz: hepimiz monagamız)
(bkz: allah 1 karı 4)
(bkz: monogami bana ters)
fransızca kökenlidir.
origami ile birlikte akıllara gelir hep, bilinen de espridir. tersidir katlamanın ya da edilgen hali , bir nevi "katla*ma sanatı".
artık ilişkilerin bayağılaşmasından ötürü, olağan üstüymüş gibi karşılanan ilişki türü.
eski türklerdeki aile yapısı.(tek eşlilik)
ideal eşlilik türü olması gereken ama pek de sallanmayan eşlilik türü. insanlar kocası kim karısı kim önemsemiyor lan.
bir kadınla bir erkeğin evliliği.
türk milletinin aslında tasdikler gibi gözüküp hiç tasvip etmediği ya da uygulamadığı ilişki türü...
karakter yapısında varsa , bir insanın platonik aşkı için bile yıllarını kaybetme sebebi ,iyi midir kötü müdür pek bilemedim.
Içinde bulunduğum tanımlama.
birini seversin ve başkasını gözün görmez.
Bir kadınla bir erkeğin evliliği.
Tek eşliliktir.
Poligami anlayışına sahip tayfanın, hayretle izlediği insanlardır.
Fareler üzerinde yapılan bir deneye göre bir erkek fare sürekli aynı dişi ile çiftleştirildiğinde zamanla isteğini kaybetmiş, cinsel olarak daha az tatmin olur duruma gelmiştir.
Aynı fare sürekli farklı dişilerle çiftleştiririldiğinde ise her seferinde daha fazla cinsel istek duymuştur, bunu sağlayan şeye dopamin diyoruz. Farklılık ve yeniliğe olan arzumuzun kaynağı olan hormon. Bu hormonun ise insanlardaki etkisi aşırı derecede yüksek, sağlıklı bir dopamin mekanizmasına sahip olmayan bir insanın bağımlı ve başarısız olması çok muhtemel. Bu etmen ise tek eşliliğe direk olarak zarar veriyor bana göre.
en güzel ilişki türü.