bugün

çocukluktan beri hiç önlem almadan kullanılan bilgisayar ve saatlerce okunulan kitaplar yzünden sahibi olunacağını kanıtladığım göz rahatsızlığı.gözlük,lens veya lazerli göz ameliyatı ile kurtulabilirsiniz.*
burnu büyüklük diye de adlandırılan sendrom. "şuna bak bizi gördü biz selam bile vermedi" hayır aslında görmedim 1 numara miyop um kardeşim.

astigmat ile birleşince çekilmez oluyor tvde akan maç skorları, son dakika haberleri vs okunmaz oluyor.
(bkz: uzak gözlük)
lenslerin görüntüyü odak merkezinin önüne düşürmesinden kaynaklanan bulaşıcı hastalık. gözlük doğru takılamayan bir protez olduğu için ufak yaşlarda başlayan miyop git gide büyür.(gerçi tek sebebi budur diye iddia edersem dombili olurum)

kalin kenarli merceklerin yardımıyla odak merkezi üstüne düşürülen görüntü sayesinde insan net görebilir. "asla komando olmazlar!" diye geyik döner, "biz yırttık oğlum!" şeklinde ezik bir gurur gösterir miyoplu genç. lens lise yılları ve üstünde 30 lu yaşlara kadar iyi bir çözümdür lakin, bir yerden sonra hem gözler yorulur, hem de bünye lens ile uğraşamaycak kadar miyop hisseder kendini.

night and day türü lensler ile kısa süreli normalim ben be, gözlerimin bir kusuru yok aslında" deneyimleri yaşanabilir.
görüntünün (bkz: retina)nın önüne düşmesi sonucu oluşan uzağı net göremem durumu.uzağı net görebilmek için kalın kenarlı mercek kullanılmalıdır.
en fazla 1 numara miyop olana kadar gozluk kullanımına gerek duyulmayan rahatsızlık...sanılanın aksıne gozluk kullanarak ilerlemesini engelleyemezsiniz,çünkü gozlugun tedavi edici bir özelligi yoktur!iş şansınıza kalıyor...
sadece tek gözde olması halinde,hastalık sahibine nesneleri yarım görüyormuş hissi veren,diğer gözünüz de hipermetropsa hayatınızın çelişkiler içinde geçmesine sebebiyet verme potansiyeli deli yüksek olan hastalık!
5 metreden daha uzağı yeteri kadar görememeye miyopluk denir. Nedeni, göz kaslarının yorulmuş ve kuvvetlerini kaybetmiş olmasıdır. irsi olanları da vardır.
tersi için: (bkz: hipermetrop)
miyopluk iyi yönden bakılırsa dünyaya iki farklı bakış açınızın olmasıdır. normal insanlar gibi görmek istediğinizde takarsınız gözlüğü, birden berraklaşan görüntünün tadını çıkarırsınız. veya canınız sıkılır, tek bir hareketle her şeyi bulanıklaştırıp kendi içinize dönebilirsiniz.
bir başka avantajı gözlüklü arkadaşlara çekinmeden 'dört göz!' diyebilmektir, alınmazlar.

kötü yönlerini yazmaya hiç gerek yok, miyop arkadaşlar zaten bilir, diğer arkadaşlar bilmese de olur.
Gözlerini ödünç verir misin bana sana bakmak için?
Dünyaya bakmam için saydam bir merceği esirger misin benden?
Dişlere çarpan arıtıcı sular,
dallarda sıçrayan gün ışığı,
saçağın altındaki güvercinlerin cilveleşmeleri.
Kim istemez senin gözlerinle kendine bakmayı! *
etrafa kısık gözlerle bakmaya sebep olan sağlık sorunu. 1 numaraya kadar idare edilebilir belki ama ilerisi için artık istense de istenmese de gözlük şarttır.
insanın 1 metre öteden babasını ayırt edememesi olarak açıklanabilecek durum.
görme yetimizin uzağa karşı hasar görmüş hali. miyop insan şu özürlere sahiptir; birini kesemez, maçta topu göremez, tanımadığı birine gülümseyebilir,gelen otobüsün ne olduğunu dibine gelmeden bilemez.
doktor eğer "gözlerinizin derecesi çok yüksek değil, gözlerinizi çok rahatlatmayın, biraz yorun" bahaneleriyle 0,25 derece düşük gözlük verdiyse; derecesi düşük olan gözünüzle yüksek numaralı cama bakarak * maksimum netliğe ulaşabileceğiniz göz hastalığı.

miyop olmak ile televizyon ile yakınlık arasında doğru orantı vardır. miyopluk fazlaysa yakınlık da artar. yakınlık artarsa miyopluk da artar...
(bkz: test ettim onayladım)
20 sene sonra bir avantajı olduğunu anladığım göz sorunu.
eğer mekanik saat tamiri işine kafayı taktıysanız, yakını ve küçücük detayları görmek konusunda şahane bir göz sorunuymuş valla.
özetin özeti: miyop adam yakını (ama çok yakını) daha iyi görür.
uzağı görememekten mütevellit vaktinden önce kaz ayaklarına sahip olmaktır.
tavsiye: lazer tedavisi.**
yanlizca goz ile alakali bir sorun degildir. bir de manevi miyopluk vardr. yasananlardan ders almayip ilerisini gorememek de bir bakima miyopluktur.
Gözlüğü kutudan usulca çıkartıp itina ile burnunun üstüne yerleştirdiğinde yanındakinin 'aa neden gözlük takıyorsun ' diye sorma ve uzağı göremiyorum cevabı aldıklarında 'a gözlükle görüyor musun peki' sorusunu da aptal bir surat ifadeyle sorma sebebidir ki içinizden sövmek gelir çünkü suratındaki bunu ilk defa duyuyormuş gibi saf ifadesi sinir bozucu olabilir . Lakin bazı durumlarda ise ' valla ben uzağı göremiyorum be abi ' diyip kısa yoldan sıvışma nedenidir.
yaklaşık 1 metreden sonrasını acayip şekilde bulanık görmek, insanların suratlarını sadece ten rengi olarak görmek, afişlerin yazılarını karaltı olarak görmek, gözleri kısarak görmeye çalışmak, ama neyseki lens varda gözlükten kurtulduk.
2-2,5 dereceden sonra 5 metre öteden babanızı bile tanıyamamanıza sebep olan göz hastalığıdır.
(bkz: lens)
insana bazen kendi kendine "miyop sen nelere kadirsin" dedirten hastalık. bir de bunun ekürisi vardır.
(bkz: astigmat)
tezahürü uzağı iyi ve net bir şekilde görememek olan bir çeşit göz rahatsızlığıdır.
2 numarada yarım metreden ilerisi görülemeyen göz rahatsızlığı, rahatsızlığım.
güncel Önemli Başlıklar