bugün

gözlerimizle görebildiğimiz gerçekler mi yoksa dusunebildigimiz gerçekler mi daha gerçek ?

yetişin a dostlar bir paradoks buldum.

bilimkurgu filmlerinden alıntı yapılmış bir sahne gibi düşünelim.

önümüzde bir örnek, yani sorumuzun öznesi olan bir kimse var. bu arkadaşın oturduğu masada sınırsız yiyecek ve içecek var. ancak, olay şu ki bu arkadaşımız bir mideye sahip değil. dahası bunun farkında bile değil ve hala ısrarla yaşamaya devam ediyor. üstelik masaya oturtulmadan önce kesinlikle aç olduğunu düşünmekteydi.

bu halde, önündeki sınırsız yiyeceği tüketen arkadaşımız bir sure sonra damağından gecen lezzetler sebebiyle tok olduğu fikrine kapilacak mıdır?

yoksa ne kadar yiyebilirse yesin dolabilecek bir midesi bulunmadığı için aç olduğunu düşünerek yemeye devam etmek isteyecek midir?

tanım; işsizlik+ agzimin sağ tarafını işkence yerine çeviren aftlar sebebiyle ortaya atılmış bos insan sorusu

Eşit; elbette doyma organı ağız değildir, fakat yemek yediginin farkında olan bir zihin var orneklemimizde.
(bkz: Aranızda hala felsefe yapmayan hayvanlar var)
Bu paradoks değil alenen saçmalık.
(bkz: olmamış bu)
(bkz: varsayım)
(bkz: Hayal gücü)
bir insan midesi olmadanda yaşayabilir diyip. acıkmanın mideyle alaksı yoktur . bu olayı ince bağ. salgılanan enzimler kontrol eder .
Paradoks olması için iki önermenin de birbirini yalanlaması ya da çıkmaza sokması gerekir. Mide yok ama acıkıyor önermesi ikisini de karşılamaz. şuna benzer; gözü yok ama görüyor. Cevap gönül gözü olur çıkar. Paradoks için biraz daha bakının.
götü de olmasaydı, belki bir şeye benzeyebilirdi.
Paradoks en basit tabir ile çelişki demektir. Örnekleme baktığımızda sunulan bilgiler ışığında kesin olarak bir sonuca ulaşmak mümkün değildir ve bu evet, bir cikmazdir.

Gerçekten gerçeklerden sıkılmadınız mı siz de benim kadar?
Biraz farklı bir açıdan bakmakta neyin zararı var?
midesi yoksa adamın doyma hissine kapılmayabilir. aç olduğunu hissedebilir belki, sonuçta bünyesindeki tüm hücreler besinsizlikten bir şekilde sinyal verebilir beyne ama doyma hissini mide verir dolunca. ya da uydurmıyım yaa tıp okumadım sonuçta. ayrıca yediklerini sindirmeden direkt ince bağırasağa mı yollayacak bu adam? safra nereye salgılanacak?

(bkz: aklımda deli sorular)
güncel Önemli Başlıklar