bugün

üniversitenin en boktan yanıdır. mezun olacaksınızdır. master, Y. Lisans tüm planlarınız hazırdır ama tek dersten kalırsınız hemde tek bir soruyla tek puanla. hocaya yalvarırsınız ama nafiledir. gider 1 seneniz. hayatınızın en boktan senesi olur.

edit: yanlış anlaşılmasın yeni mezun değilim aq. 7 sene öncesi geldi aklıma.
tek ders sınavına hazırlanırsınız olur biter.
en kötüsü de yatıracağınız harç parasının katlanmasıdır...hem de tek ders için...
kesinlikle ve kesinlikle tavsiye edilendir. kim ne derse desindir. tek ders sınavları genelde, yani vasat bit öğrenciyseniz ve birazda son senenin vermiş olduğu rehavet varsa üzerinizde, sınıfın genelinin zar zor geçtiği, DD harfli notuna sevindiği derslerdir. siz tek ders sınavına bu dersten kaldığınıza şükretmelisiniz. çünkü hoca size acır ve işi kolaylaştırır. DD ile geçeceğiniz dersi AA ile sonlandırır ve gönül rahatlığıyla kep atma töreni alanına doğru ilerlersiniz.
an itibarıyla başıma gelendir. hatta ev arkadaşımla birlikte başımıza gelendir. hatta birçok arkadaşımla birlikte başımıza gelendir. efendim, bizler sözel bir bölümde okuduğumuz için öyle ya da böyle geçiyorduk bu dersleri. 3. sınıfta baya bir zorlanmıştım ama 3 tane ders bırakmama rağmen geçmiştim. o 3 dersin birini yaz okulunda ötekileri bu senenin ilk döneminde yüksek notlarla vermiştim. ama bizim son dönemde daha önce bölümde hiç ders vermeyen alemdar yalçına ders verdiler. adam bir yardırmaya başladı, 10 tane tuğla gibi roman. okuyacaksınız da okuyacaksınız. her hafta iki tanesini işledi. bu arada romanlara başlamadan vizede de kol gibi soktu ve 20 yi çaktı. efendim finaller öncesi de bizi tehdit etti. bu romanları okumazsanız bırakırım sizi diye. birçok kişi, hatta hemen hemen herkes okumadan girdi. sınavda kopyalar gırla gitti. neyse tüm sonuçlar açıklandı bu ders kaldı. gün itibarıyla bu da açıklandı ve sonuç: dd. birçok üniversitede geçen ama bizim okulda kol gibi giren dd! yapacak bir şey yok, oturup kpss den iki gün önce tek derse girecez. buradan da son olarak alemdar yalçına selamlarımı yolluyor, ellerinden öpüyorum.*
2008 yılı hazıran ayında başıma gelen hadisedir. tek dersim doluyken her hatırladığımda kendisini cehennemin dibine yolladığım istatistik analiz hocam sayesinde okulumu bitirme tarihim mart 2009 olmustur. o an yaşadığım durum hayatımın belki de en berbat anlarından biriydi. ölmek istenilen anlar olur ya hani işte o an gerçekten ölmek istedim.
dışarıdan bakıldığında yarım dönem gibi gelen zaman tam olarak insan hayatından neler götürüyor ancak yaşayan biliyor. mezuniyet tarihim tam olarak tam 10 ay gecikmişti. bu gecikmenin içinde ekonomik krizle gelen işsizlik eklenince gözümden akan yaşlar ırmaklar oldu. zordur mezun olacakken tek ders yüzünden kalmak. hayatını ertelemektir, duygularının yer değiştirmesidir. mezuniyetini ağlayarak söylemektir herkese. iş bulamamktır bir süre. gec kalmamak için hayata yurt dışına gidememektir. okuldan nefret edildiği için yüksek lisans yapamamaktır. neyin bedeli diye isyan etmektir. arkadaşların mezun olup hayatlarına çeki düzen verirken sen hala iki kıytırık dersin hemde çalışma hayatında işine yaramayacak olan bedelini her olumsuzlukta beynindeki sinir hücrelerini öldürerek ödemektir.
her gün bir işim olduğu için şükretsemde elimden kayıp giden hayallerim aklıma gelince içimde bir yerlerim hep ağlar gizliden gizliye. çünkü hiç bir gidiş zamanın gidişi kadar acıtmıyor insanın içini.
insanın, mezun olma hevesini kursağında bırakan durumlardan biridir. tüm arkadaşlarınız "oleey mezunumm" diye sevinirken, siz mezuniyetinize sevinemezsiniz bile tam olarak. zaten mezun durumdasınızdır. ortalamanız filan da iyidir ama boktan bi ders (benimki yönetim muhasebesi) ve takıntılı bi hoca yüzünden boşu boşuna tek ders sınavına veya yaz okuluna kalırsınız.

benim gibi vakıf üniversitesi'ndeyseniz sizi, daha da zor duruma düşürürler. bak şimdi olaya bak allah aşkına:

-yaz okulu kayıtları 18 haziran'da bitti. 28 haziran'da tek ders sınavı koymuşlar. ya yaz okuluna geliceksin ya da tek derse girip kalırsan 2011 haziran'ı bekleyeceksin mezuniyet için. çünkü kaldığım ders 2. dönemde veriliyor!

-28 haziran'da mezuniyet balomuz var zaten. olaya gel!

-tek dersi, 4 defa sizi bırakmış (şaka gibi ama gerçek) hocanın (engin yarbaşı) hazırlama ihtimali olduğu için riske girmemek adına (yine bırakır o, hiç sorun değil onun için) yaz okuluna gitmek için 3 kredilik sikindirik ders için 702 tl bayılırsınız.

-neyse ki yönetim muhasebesi dersine yaz okulunda masum türker'in * geldiğini görüp bi iç çekersiniz. yüksek ihtimalle aa ile geçeceksinizdir ve diplomanızı alacaksınızdır.

istanbul ticaret üniversitesi'ne hoş geldiniz!
o nasıl bir kabustur, yaşayanlar bilir hezeyanıdır.
(bkz: mezun olacakken altı dersten kalmak)
yüksek lisansa başvurup mülakatı beklerken geçme notundan 2 puan eksik bi notla tek ders sınavına kaldığını öğrenmek hissiyle kardeş bi histir.
(bkz: neden çalışmadın yavrum)
(bkz: şemsiyenin açılması)
(bkz: şemsiyenin plaj şemsiyesi olması)
(bkz: analog elektronik)
(bkz: bahtsız bedevi)
bir yıl ya da bir dönem turist olarak öğrenime devam etmektir.
Cinayet sebebidir.
hocanın takınıtısı olup tek sınavlarında bile geçememektir.
hele arkanızda oturup paso sizden kopya isteyen mal yüzünden kalmışsanız daha bi fazla koyar.
her öğrencinin korkusudur.
boktan bir durumdur. finalden full çekip, ödevlerde sıçınca büte girmenin de bir anlamı yok, yarım yıl daha giriyor maalesef bir tarafımıza.
güncel Önemli Başlıklar