bugün

Bir dini inancın farklı yorumunu benimseyenlerin kendi aralarında güçlü bir dayanışma oluşturma ve kendilerinden farklı yorumları benimseyenlere karşı sadece dini konularda değil, gündelik ilişkilerden başlamak üzere sosyal, siyasal veya kültürel konularda da ayrımcılık uygulama tavrıdır.
*
sözlükte son zamanlarda yazarlar arasında oluşmaya başlayan ve can sıkan anlamsız ayrımcılık şekillerinden biri.
zannımca müslümanların kendi aralarında bile kin, nefret, düşmanlık ve savaş olmasının yegane nedenidir. sınırların ötesine bakmaya gerek yok ki... kendi ülkemizde bile mezhep ve cemaatler arasında husumet bulunuyor.

işin garibi, mezhepçiler mezhep olmadan dinin anlaşılamayacağını iddia edebiliyorlar.

peki, kuran-ı kerim'den ayetler ile mezhepçiliğin desteklenip desteklenmediğini görmeye çalışalım.

Dinlerini parça parça edip fırka fırka olanlar yok mu, senin onlarla hiç bir alakan yoktur. Onların işi Allah'a kalmıştır. Allah, onların yaptıklarını ileride bir bir onlara bildirip cezalarını verecektir. (enam suresi 159).

Hepiniz toptan, Allah'ın ipine (dinine) sımsıkı sarılın, bölünüp ayrılmayın. (al-i imran suresi 103).

Kendilerine kesin delillerin gelmesinden sonra bölünüp ihtilâfa düşenler gibi olmayın. Onlar için büyük bir azap vardır. (al-i imran suresi 105).

O halde ey hakimler, insanlardan korkmayın, Benden korkun. ayetlerimi az bir menfaat karşılığında satmayın. Kim Allah'ın indirdiği ahkâm ile hükmetmezse işte onlar tam kafirdirler. (maide suresi 44).

4 büyük!! mezhebin inanış şekline göre haram ve helaller arasında bazı hususlarda görüş ayrılığı bulunmaktadır ve bu durum tam bir deli saçmasıdır. şu ayeti unutmamak lazım : Kim Allah'ın indirdiği ahkâm ile hükmetmezse işte onlar tam kafirdirler.
son zamanlarda türkiye hükümetinin uyguladığı iğrenç, tehlikeli ve bölücü politikadır.

suriye'de sünni türkmenler'in esad zulmü altında ezildiğini söyleyen akp hükümeti, kuzey ırak'ta sünni kürtler tarafından ezilen, katledilen şii türkmenleri görmemektedir, hatta bu konuda peşmergeye göz yummakta ve desteklemektedirler.
yeni malzeme. böl böl daha bitmedi.
başımıza çorap örecek konudur. öyleki türk dünyasında da hayli yüksek oranda şii nüfus vardır. ırakta türkmenler, iran türkleri (azeriler), azerbaycan, afganistanda farsça konuştuğu halde türklük bilincini yitirmemiş hazaralar hep şiidirler. erdoğanın suriyeye karşı izlediği bu tutum türkiyeyi de derinden yaralayacaktır. zira alevileri şii dünyasının dışında saysak bile ığdır, kars, ardahan, istanbul, ankara gibi şehirlerde yoğun bir caferi/şii nüfus ta yaşar.
çok güzel bir oyundur, kendini başkasından üstün gören ve önemli olanın inanış değil, insanlık olduğunu bilmeyen kişiler zevk alarak oynar bu oyunu.
esadın yaptığıdır. sünni oldukları için kürtlere vatandaşlık bile verilmemiş ve sünni araplar yönetimden uzak bırakılmışlardır.

suriye iç savaşında da sünnileri katleden esad köpeğinin yaptığına denir.
ciddi bir sıkıntıdır.. Bizler ümmet olmalıyız böyle ufak farklılıklar nedeniyle kardeş kardeşi öldürmemelidir.. Bu arada itikadi mezhepler sunnilik , şia vb. .. Fıkhi mezhepler ise hanefi, şafi, hanbeli vb. ..
http://www.youtube.com/watch?v=4EEwOo6Yqbk&hd=1
Tek açıklaması gerizekalılık olabilir bunun.
aptallık olarak açıklanabilir durum.
Irkçılıktan zevkli gelen ironi patlaması. Eşşek diye dalga geçe geçe harbi eşşek kafalıların anlayamadığı mevzu. Müselman oğlu müselman sünni kürdü suriyeliyi dışlar bu akıl yoksunları gider şii azerbaycana kardeş devlet der. Sonra yine bunun altında kalan gariban cahil avam olur.
oldukça saçma olan bir şey ha ırkçılık ha mezhepçilik. bir kere tarihi falan araştırırsanız hz muhammed'in ölümünden 150 yıl sonra falan ortaya çıktığı için müslümanların böyle bir ayrımcılığa girmeside diğer bir saçmalık.
Türkiye'deki insanların %99'unun yaptığıdır.
edit : ben o %99 un içinde değilim.
Yaşadığım bölgeden biliyorum. Sünniler alevilere cumaya gitmiyor diye hoş gözle bakmaz. Aleviler sünnilere kız vermez.
Saçma sapan bir fikirdir.
Aynı dili konuşan insanlar birbirlerini yabancı zanneder. Alevileri ayrı bir millet zanneden bir sürü kişi var.
Bir yaratıcı var bir kitap var bir sürü yorum var. Bir yaratıcının işi dalga geçer gibi olmamalıdır. Kuralları net olmalıdır. Kuralların uygulanamadığı durumlarda alternatifler de net olmalıdır. Tonla adam her biri bir şey icat etmiş insanlar mal gibi bunun fanatizminde.
Sadece bu bile dinlerin insan ürünü olduğunu kanıtlamaya yeter de neyse. " Insanların inanmaya ihtiyaçlarını"nın büyüklüğü karşısında saygı duyuyorum.
Bu islamafobik düşünce insanları iyi olan kurana değil kötü olmasa bile kuran kadar geçerli ve doğru olduğu kabul edilmeyen mezhepleri kabul eder.Çoğu mezhep ismini kurucusundan almıştır.Kurucular da kendi kurallarını islam düzeyinde tasarlamışlardır.Dünyamızda islam aleminde savaşlar hep mezhepçilikten çıkar.4x4 lük müslüman olmak için mezhepçi fikri bırakıp hepimizin kurana iman etmeliyiz.
mezhepler apayrı dinlerdir. Kur'an'la ve islam'la alakası olmayan hurafelere dayalı dinlerdir. Dinlerini parçalara ayırıp grup grup olanlarla senin hiç bir ilişkin yoktur. Onların işi ALLAH'a kalmıştır; sonra onlara durumlarını haber verecektir. /enam 159, Kendilerine apaçık deliller geldikten sonra çekişmeye girip fırkalar (mezhepler) halinde parçalananlar gibi olmayın.

3- Ali imran Suresi 105, Hep birlikte Allah’ın ipine sarılın, fırkalara bölünüp ayrılmayın.

3-Ali imran Suresi 103

http://www.kurandakidin.com/2011/10/14-mezhepler/
Bir şii olarak türkiye gibi sünni çoğunluklu ülkelerde daha çok olduğunu gördüğümdür. Yine de bir afganistan yada ırak kadar mezhepçi değiliz. Bunun nedeni çoğu kişinin bırak mezhebi dinle alakasının olmamasıdır.
sürekli maruz kaldığım durum. halbuki ben filistinli kardeşlerimiz için gerekirse canımı ortaya koyabilecekken adam gelmiş bana mürted şia diye başlığımın altına yazı giriyor, öteki çıkıyor mum söndü diyor.

ha bu sadece sözlükte. neyse ki lübnandayım. yoksa aldığın nefes bile batıyor bazılarına
avrupa'nın 200 yıl evvel ders çıkarıp bugünlere geldiği müslümanların ise içinde debelendiği çamur.

ben bir sünni olarak içinden geldiğim kültürün eleştirisini yapabiliyorum. yapabilen kimi şiiler ya da şii alimlerde mevcut. ancak yeni nesi akıllanacağına 1000 yıl öncesinin ahbarileri gibi davranmaya devam ettikçe islam dünyasında bu kavga bitmeyecektir.

ya kendimizi tümden imha edeceğiz ya da batı gibi seküler bir dönüşüm bizi bekliyor.
Mallıktır. Ben allaha kurana hz muhammede inanıyorum diyen insanların kendi arasında savaşması kadar sığırca bir şey olur mu lan.
bir müslüman olarak kendizi sünni, şii diye isimlendirmeyin. hele hele hanefiyim, şafiyim, caferiyim gibi alt basamaklara inmeyin bidattır. müslüman için tek dini kimlik müslümanlıktır.

Hep birlikte Allah'ın ipine yapışın, fırkalara bölünüp parçalanmayın/ ali imran 103

Dinlerini parça parça edip fırkalara, hiziplere bölünenler var ya, senin onlarla hiçbir ilişiğin yoktur. Onların işi Allah'a kalmıştır. Allah onlara, yapıp ettiklerini haber verecektir
/ en am 159

Allah aşkına dininizi, en iyi yaşayanın yani peygamberin öğrendiği yerden öğrenin kurandan.
"sen, kitap nedir, iman nedir bilmezdin/şura 52"

her arapça sözü kuran ayeti sanmayın her adının sonunda (ra) yazandan allahın razı olduğunu sanmayın okuyun,araştırın,sorgulayın,akledin.
Mezhep farz değildir, uygulama bütünüdür, yani akla takılan herhangi bir ilmi meselede bir imama baş vurmak onun yorumunu almak diyebiliriz, mezhep aslında kolaylıktır ortadaki problem daha önce düşünülmüş ve mezhep imamları tarafından aktarılmıştır günümüzde mezhebi ayrı bir din üstünlüğünde tutanlar büyük bir yanılgıya düşüyorlar.
ayrımından daha kötüsü yoktur. her dinde var ne yazık ki.