bugün

telefon aboneliğine gerek kalmadan, elektrik hattı üzerinden internete bağlanma olanağı sunan kurum.

şu ana kadar herhangi bi sorununa rastlamadım, limitsiz fiyatları da uygun.
bpl ( broadband over power line ) denen teknoloji ile elektrik hattı üzerinden internet erişimi aldığım firma. şu anda sadece belirli sitelerde hizmet vermekteler. ayrıca voip hizmeti var ve yakın zamanda iptv'de devreye girecekmiş. türkiye'de bu alandaki ilk firmaymış.
http://www.metronet.com.tr

3 haftadır metronet'in internetini kullanan biri olarak paylaşabileceğim naçizane bilgiler şu şekildedir.

hız gayet iyi. sistem oldukça kullanışlı. oturduğum sitede tabi yeni kurulan bir sistem olduğu için sanırım ilk başlarda birkaç arıza olmuş. ama ben 3 haftadır hiç bir kesinti ile karşılaşmadım. sadece ilk bağlantı yapılırken birkaç sorun çıktı ama teknik olarak hemen ilgilenildi ve sorun çözüldü. ayrıca şimdiye kadar e-mail ile sorduğum bütün sorulara da hızlı bir şekilde cevap geldi ve telefon açtığımda da teknik olarak hiç yanıtsız bırakılmadım. ayrıca ilk ay için deneme babında fiyat 9,99 tl hız 4mbit imiş.

download ve "upload" hızı aynı. verilen modemi fişe takıyorsunuz ve fazla vakit geçmeden internet bağlantısı hemen hazır hale geliyor.
şifre yok, ayar yok. kablosuz dağıtıcınız varsa modemden çıkan ethernet kablosunu buna takıp interneti kablosuz da kullanabilirsiniz

fiyatlar ; 26 tl'ye 2 mbit, 46 tl'ye 4 mbit sınırsız bağlantı.
adil kullanım filan olayı yok
( bir de 2mbit için 7 tl, 4mbit için 5 tl 24 ay taksitle modem ücreti var) .
turk telekomda 1 mit sınırsızı 46 tl ye kullanıyordum ayrıca yaklaşık 15 tl telefon faturası ödüyordum. yani hem fiyat hem hız olarak ttnet'e göre oldukça ama oldukça avantajlı.
2 mbit için 26 tl daha ucuza iki kat daha hızlı internet diyebilirim. ( tabi sabit telefon kullanmayan biriyseniz ) fatura nasıl gelecek nasıl ödeme yapılacak şu anda bir bilgim yok maalesef. bunlar 24 ay taahütlü fiyatlar.

paylaşım programları için port açılması gerekiyor. sanırım güvenlik için portları kapatmışlar. fakat hemen hallediyorlar. kullanılan modemin yapılabilecek hiçbir ayarı yok. kendileri uzaktan sanırım modemin numarasına göre gerekli ayarları aktif hale getiriyorlar.
bir de bu port forwarding olayı ile ilgili amerika'da bpl hizmeti veren ibec firmasından aldığım bilgi "we only block ports that any ısp would normally block" şeklinde. yani metronet biraz daha farklı çalışıyor gibi görünüyor.

özetle tavsiye edermisiniz diye sorarsınız evet diyebilirim.

ayrıca belirtmek istediğim, yıllardır interneti kullanmak için almaya mecbur bırakıldığım ev telefonu ve ödediğim sabit ücretler, ayrıca yüksek fiyatlı ve düşük hızlı internet bağlantısından dolayı türk telekom'a karşı, afedersiniz ama inanılmaz derecede gıcığım.
bilişim teknolojilerine oldukça meraklı biri olarak oturduğum yerde elektrik hattından internet hizmeti veren bir firma olduğunu gördüğümde gerekten çok sevinmiştim. sonuçta t.telekom tekeline karşı her zaman diğer firmaları desteklemek gerektiğini de savunan bir insanım. ( gerçi onlar da tt omurgasını kullanıyor ya, adı üstünde tekel)
şimdi iyi reklam yaptın diyen olabilir. yanlış anlaşılma olmasın lüfen. ben metronet çalışanlarına da söyledim. sizi desteklemek için elimden geleni yapıp her platformda tavsiye edeceğim diye. tabi hizmet kalitesi kullanıcıları mağdur etmeyecek düzeydeyse ki şu anda gerçekten çok iyi.

firma çalışanlarından aldığım birkaç bilgiyi de sizinle paylaşmak istiyorum.

" yakın zamanda kendi omurgamızdan ve bağımsız bir şekilde internete çıkacaksınız
" bağlantı hızı ile alakalı yapacağımız takviyelerle yakın zamanda daha iyi şekilde çıkışlarınız olacak. (özellikle ping süreleri çok daha iyi olacak ) emin olun bu konuda çok ciddi çalışmalarımız ve son teknoloji sistemimiz var. kurulumunu da yapıyoruz. sitelerin elektrik odalarında kurduğumuz cihazları kontrol ederek kaliteyi kendinizde görebilirsiniz."

son olarak ttnet'de 1mbit ile max 110kb download yaparken metronet 4mbit ile utorrent'de 530 - 540 kb download'ı emektar makine gördü. netlimiter da şahit oldu. mantıken 4096/8 = max 512 kb olmalı diye düşünüyorum ama bu fazlası nerden geliyor bilemiyorum. özetle iyileştireceklerini söyledikleri ping süreleri dışında ( ki o da çok fena değil ) hız olayı gerçekten iyi.

metronet hakkında verebileceğim bilgiler bu kadar.

alıntıdır.
ttnet eziyetinden kurtaran kurum.
10 mbit paketini satın aldım. hayatımda ilk kez 1100 kb/s'yi gördüm sayelerinde. şu ana kadar hiç bir sorun çıkartmadı.

hay ağzınızı öpeyim sizin.
ttnet in dandikliğinden belkide kurtuluşumdur dediğim, umut bağladığım hede.
2 mb paket'im olduğu halde bu aralar dowload'ı 8-9 mb arasında yapan çılgın iss.insan ne indireceğni şaşırıyor.soleyin birşeyler de indirelim *
10 mbit interneti simetrik olarak veren iss. 10 mbit download yanında 10mbit upload'ınız oluyor paşalar gibi. Geceleyin 1.2 mbps'yi gösterebilen bir bant genişliği veren ama sabahleyin oluşan yoğunlukla 5-6 mbit'e kadar inebilen iss. Müşteri hizmetleri aktif olarak iş görür; yararlıdır. Yalnız...

Verdikleri modem kafadan bir prizi kapatıyor. Üstünde giriş var eyvallah ama internet hızını 1mbit'e indiren zımbırtıyı niye kullanayım? Odanızda iki tane priz olması gerekiyor. Veya bir router alıp wireless ortamlara akacaksınız.

Garanti süresinde modem bozuldu, sağolsunlar gelip yenisini verdiler ama bu üç gün sürdü. Dürte dürte getirttim diyebilirim.

Port açmak ise en kötü hadise, portları kullanıcılar açamıyor. Müşteri hizmetlerine mail atıp zorla açtırtmanız gerek. Bu da biraz dürte dürte oluyor diyebilirim. Ne gerek var lan tüm portları kapatıyorlar, anlamadım... Kullanıcılar Security Essentials falan kursun, ne bileyim...

Henüz faturası gelmemiş olan iss'tir ayrıca... Kasım'da yollayacaklardı güya...
şu son birkaç gündür sıçmış olan şirkettir. ilk zamanlar kendilerinden ne kadar memnunsam, şu günlerde de o kadar memnuniyetsizim. 2 megabit hıza sahip internetimde son bir haftadır sadece 90 kb ile download yapmaya nerdeyse alışmıştım ki, an itibariyle de sürekli internet kopuşları yaşıyorum.

bu entry'yi de zar zor girebildim.
hala memnun olduğum, iss.
Bir ara 56k günlerine geri döndürmüş, bu sayede müşteri hizmetleri ile kanka olmamı sağlattırmış, şu anda da "eh" bir hizmet vermekte olan iss. işin güzel tarafı mail attığınızda telefonla arayıp "noldu birader? diye sorabiliyorlar. En azından telefon faturasından yırtıyoruz şerefsizim.
son zamanlarda hiç memnun olmadığım iss.

2 mbit internet seçeneğini kullanan biri olarak an itibariyle download ve upload hızım;

download speed: 0.61 mpbs
upload speed: 2.27 mbps.

lan kim takar upload'u. böyle download hızı mı olur allahsızlar?
download speed hızım dusuktu ve aradım priz değişikliğinden sonra internet hızımın yuksekliğini gördüm sonra yaptığım araştırmalardan sonra sorun metronette olmadığını elektirik pirizleri ile alakalı olduğunu gördüm.
3 aydır metronet kullanıcısıyım. dün interneti açtım 5 dakika sonra kesildi, aradım hemen "arıza kaydınızı aldık, en kısa sürede arıza giderilecek" dendi. hoş 3 aydır en az 40 kere bu konuşma yaşandı. yaklaşık 2 saat sonra erişim sağlayabildim. açtım sözlüğü, bu başlığa girdim, bir dünya giydirdim. inanamadım "ekle" butonuna bastım, internet gitti. bir daha aradım, akşam yapılmış. şimdi girip kötüleyecektim; bunu anlatayım da, siz anlayıverin...
5 para etmez işte......
birçok kullanıcısı müşteri hizmetlerden, bağlantının kesilmesinden ve taahhüt edilen hıza çıkılamamasından yakınmaktadır. hizmetlerini düzeltebilirse adsl için iyi bir alternatiftir ama superonline fiber internetin olduğu yerde gereksiz bir olaydır.
2 mbit internetini uzun bir süre 1 mbit dolaylarında kullandığım fakat verilen modemi direk duvar prizine taktıktan sonra tam verim aldığım iss. internet kesilmese de ara ara hızı çok düşüyor. torrentten 240 kb ile indirme yaparken ara sıra 10-15 kb'a düştüğünü görebilirsiniz. yine de ttnet'ten iyidir. tak çalıştır.
kullananlara bir tavsiyede bulunacak olursak, gece bilgisayarı kapattıktan sonra modemi prizden çıkarın. sabah tekrar taktığınızda soğumuş olur ve gün içindeki internet kesintilerini yaşamazsınız. yani modem çok ısınmadığı takdirde sorunsuz çalışır.
ttnet'i aratan firmadır.
(bkz: yağmurdan kaçarken doluya tutulmak)
kendi evime nadir olarak gelmemden dolayı annem imzalamış sözleşmeyi. demişler, ışık hızında internet şöyle internet böyle internet sözleşmeye baktım 1mbit imiş bağlantı hızı. sınav dolayısıyla evimdeyim 1 haftadır. 1 haftada rahat 30 kere internet bağlantım kopmuştur. bu kadar dandik bir sağlayıcı görmedim ben. ilk fırsatta mahkemeyle beraber aboneliğimi sonlandırmayı düşünüyorum. insanların iyi niyetini kullanıp abonelik bağlatılmaz kardeşim! rezil insanlar.
iddia ediyorum, daha kötü bir iss olamaz. beş para etmez, 6 gündür internet yok ulan var mı ötesi? bu sabah yeni bağlandım. iptal başvurusu yaptım hala dönmediler.

not: süreklilik arzeden bir durum bu haftaya özel bir durum değil. ortalama 10 günde 1 müşteri hizmetlerini aramak durumunda kalırsınız. almayın. kullanmayın.
bir üstteki entry'i ayın 13'ünde internetsizliğin 6. gününde girdim. yaklaşık 1 saat sonra internet bir daha kesildi. bugün ayın 17 si hala internet yok. metronet, allah belanı versin.
işini tam anlamıyla yapamayan internet sağlayıcısı. anketör çaldı kapımı.. internetiniz kesiliyor mu ? sıkıntılarınız var mı ? diye. inan ayak üstü anlatılacak değil gel hele bi çayımı iç dedim.

iptv diye bi zımbırtı yapıyomuş bunlar. zırt pırt internetin kesilmesini buna bağlıyorlar. iyi de kardeşim ben kullanmayacağım zımbırtı yüzünden neden paramla rezil oluyorum ? 1 değil 2 değil. 1 aydır olan şey bu. dün müşteri hizmetlerini aradım. düşürürseniz ne âlâ! ağzıma ne geldiyse söyledim hattın diğer ucundaki kıza. yazık, kızcağız para için dinledi ve anlıyorum dedi sadece. annemi ; ''ışık hızında internet abla'' diyerek kandırmışlar üstelik. sözleşmeye baktım, 1mbit erişim hızı var. ne diyeyim, yazık. şirket olmaktan çok, küçücük bir esnafsınız gözümde.
web sayfasinin dizaynini vagabond diye bir sirkete yaptirmis internet saglayicisi.

http://www.vagabond.com.tr/

kafadan kaybettiniz amk. vagabond diye sirket adi mi olur? ha olmasina olur ama bu adamlara is mi yaptirilir? *
sözlüğü dahi görüntülemeyen bir hıza sahip allahın belası internet sağlayıcısı. müşteri hizmetlerini arıyorum, meşgul. eğer birazcık aklınız varsa metronet denen illetten uzak durun.
kaçak elektrik kullananların duymaması gereken internet sağlayıcısı. internetin elektrik şebekesi üzerinden olduğunu duyunca ilk aklıma gelen bu oldu.
abonelikte kablosuz modem vermeyen,
verdigi modeme de 1 metreden kısa kablo veren cimri ötesi firma.
sitelerde monopol olmaın tadını çıkartıyor çakallar.
ahlaksız ttnete iyi bir alternatif...
ahlaksız ttnet den daha çakal internet firması. yavaş, verimsiz, cimri...