bugün

ağaç ve dalı arasındaki fark gibidir. karşılaştırma yapılamaz.
(bkz: osman mümtaz rakmetıl)
metal sert edasıyla adamı coşturur,serçe deki adamı bmw de gibi hissettirir sürerken, rock ise sakin ve tatlı bir kız çocuğudur, genellikle sözlerini metaldekinden daha rahat kavrarsınız.
rock geneldir metal özel..
metal müzik adamın beynine vurur. Rock müzik sadece değer geçer.
pop müzik dinleyen adam rock da dinleyebilir. ama metal asla. metal gruplarının tarz dışı çalışmaları ve bir kaç klasik dışında tabi.
metal baba ise rock dededir.
rock herkese hitap edebilir. insanlara ulaşması daha kolaydır. popülerdir. metal ise daha az kişi tarafından dinlenir. dinleyenleri bu türe çok sadıktır. hayat felsefesi olarak benimseyenler de vardır. "ben pop seviyorum abi. hastasıyım, onsuz yapamam" diyen birini duymadım. rock müzikte de -sıkı takipçileri hariç- aşırı bir benimseme yoktur, fakat metal dinleyenler onu sahiplenir. evet, sahiplenme duygusu daha ön planda.

(bkz: #5008908)
rock sadece bir müzik tarzıdır, metal ise bir hayat tarzıdır.
metal, rock müziğin bir alt türüdür. arasındaki farkları ortaya dökmek saçmalıktır. yani psychedelic rock ve metal arasındaki fark diye bir soru olabilir ama metal ve rockı karşılaştıramayız. bu şuna benziyor: trance ve elektronik müzik arasındaki farklar. alt tür ve ana başlığı karşılaştıramayız.
rock müziğin başlangıcı blues müzikledir. açıkça söyleyecek olursak biraz fantezi işidir. metal müziğin temeli ise klasik müziktir.
farklı şeyler değillerdir. gerçek rock müzik ve gerçek metal müzik farklılık yaratmaz. sikimsonik türlerle kıyaslamazsanız aradaki tek farkın gürültü düzeyi olduğunu anlarsınız.
(bkz: demir vs taş)
sözler farklıdır , gitar tonları daha serttir. Rockta vokal cleandır metalde brutal, scream da vardır.
yaklaşık aynı mesajı verirler ancak ifade şekli farklıdır.
*
güncel Önemli Başlıklar