bugün

801. Bir bak, ziyanı kime? Sonunda bu kızgınlık yüzünden kimin bahtı kararır?
802. Tanrı seni çirkin yarattıysa, kendine gel de bari hem yüzü çirkin, hem huyu çirkin olma!
803. Ayakkabın olsa bile taşlığa gitme. iki boynuzun varsa dört boynuzlu olma!
804. Sen "Ben filân kişiden daha aşağı mıyım ki, talihim böyle ters gidiyor" diye haset ediyorsun ama...
805. Esasen haset de başka bir noksan, başka bir ayıp. Hattâ bütün aşağılıklardan daha beter!
806. Şeytan da aşağı olmadan arlandı, bunu ayıp telâkki etti de kendisini yüzlerce kötülüğe düşürdü.
807. Hasedinden yücelmek istedi. Fakat yücelik nerede(?): Kanlara bulanıp kaldı.
808. Ebu cehil, Muhammed'e uymaya utandı,hasedinden kendisini yüceltmeye, ondan yüksek olmaya çalıştı.¹
809. Adı Ebül Hakem'di; Ebu cehil oldu. Nice ehliyetli kişiler vardır ki, haset yüzünden naehil olup kalmışlardır!¹
810. Ben, bu çalışıp çabalama dünyasında, iyi huydan daha iyi bir ehliyet görmedim.

(¹: beyitler; Alak Suresi'nin de iniş sebebi olan ve zamanın islam dinine, peygamberine ve inananlarına karşı çıkan ebu cehil'den -daha önceki ismi ebul hakem'dir- bahseder. sonradan bu tip insanlar için de bir deyim -ebu cehil- olmuştur)

devamı için:

(bkz: mesnevi ikinci cilt 811-820)

bir önceki için:

(bkz: mesnevi ikinci cilt 791-800)
güncel Önemli Başlıklar