bugün

acıma duygusu, bizden daha kötü durumda olan canlılara karşı hissedilen şefkat, üzülme duygusu, içinin sızlaması.
varlığını eşitsizliğe borçlu olan erdem. acıma gibi kibirli bir eylem değildir.
öfkenizi bile doğru dürüst yaşamanıza izin vermeyen lanet duygu..sürekli bir empati hali..karşınızdakinden hazetmeseniz hiç de sevmeseniz bigün onun yerinde olabileceğiniz ,bigün size karşı da birilerinin bunları hissedebilme ihtimalini düşünerek hareket etmenizi sağlayan iç sesimsi..
(bkz: terahhum)
Sana yolculuğu anlattım
Geliyorum dedin.
Ölümü anlattım sana
Kurban olurum sana dedin.
Senin için şiir yazmaya
kalemim yok dedim,
al uzun süredir dudaklarımı boyamadığım
rujum burada işte dedin.
Kağıt nerede? diye sordum
çantanı aralayıp baktın
ve yok dedin.
Ceplerimi aradım
ve yok dedim!
Bir şey demedin... sessizce
uzattın ağzını
ve dudaklarını
senin için iki dize yazdım.

Hîwa Kader
anemi grubunun gayet hoş bir parçası. müziği de sözleri de gayet güzeldir.

sözleri sizler icin geliyor :

bu felaketlerden sağ çıkan yok
her aşk kendinin katili
tatmadığım bir boşluk yok
ait olmak eskidendi

alın yazımla başbaşayım
merhametten iz bile yok
sen de gel al istediğini
karşı koyacak halim bile yok

huzur bana haram olmuş
geçti yıllarhepsi ziyan olmuş
bir çocukluk vardı içimde
oldü işte ona da yazık olmuş

kurda kuşa ziyafet çekmiş
yar dediğim cellatım olmuş
eş dost diye beklediklerim
bana ilk tekmeyi vuran olmuş

ne istedinizse aldınız
az mı geldi ?
helal olsun

yetmedi mi ?
helal olsun..
Merhamet edenin, merhamete ihtiyacı olduğu.
Merhamet görmek istiyorsan, ilerde zor duruma düştüğünde biri seni kaldırsın istiyorsan, yapmak zorunda olduğun eylem...
Fakat güçlü olmak, merhamet göstermemektir.
Sen nesin ki merhamet ediyorsun?
Ne kadar güçlüsün ki merhamet ediyorsun?
Merhamet, güçsüzlüktür; gerçek güç, merhamet etmemektir.
Merhamet, güçlüyü, güçsüz yapan bir hastalıktır.
Mantık devrede olup, bu insan düştüğü yerden kalkmalı - çünkü haketmiyor, o yerde olmamalı deyip kaldırırsan ve ondan veya herhangi bir varlıktan, karşı bir iyilik beklemezsen, gene güçlüsündür.
Gözyaşlarıyla merhamet olmaz.
jean jacques rousseau ya göre doğuştan her insanda olan ve insani erdemlerim kaynağı olan duygu.
bursa da bir yerel market zincirinin adı.
insani olarak en buyugu annenin evladına karsı sahip oldugu merhamettir. ama din sahibi bir insan olarak dusundugumuzde allah ın merhameti bir anneninkinden rakamlarla ifade edilemeyecek katlarca büyüktür. ama bu bilgilerden hareketle dusundugumuz zaman bir anne kendisine ne yaparsa yapsın evladını atese atamazken ondan cok daha fazla merhameti olan allah kulunu nasıl atese atar dıye dusunuyoruz ve dusunecegız gıbı de gozukuyor ölene kadar.
fazlasından nice marazlar doğmuş acıma duygusu, affetme iç güdüsü.
Merhamet büyük bir erdemdir. Genelde her insanda vardır hatta her canlıda. Ama kademe kademedir.
yağmurda titreyen kediyi saçak altına bırakabilmektir..
insanlara özgü olmayan hayvanlarda da bulunan duygu. insanların vahşetine tanık oldukça, hayvanlarda bu duygunun daha kuvvetli olduğuna olan inancım artıyor.
(bkz: kızını boğarak öldüren baba)
(bkz: yavru kediye annelik yapan köpek)
(bkz: maraz)
maraz doğuran olgu.
içine bir kadın gömebildiğiniz yalan.

kadınca ise ama.
kaybedilen bir duygu .
olmaz olasıca. adam akıllı bir belgesel izleyemezsin, tv de x hayvanı x yerden düştü x hayvana araba çarptı haberleri kabustur, herhangi bir filmde x bir ezik karekter için yapılan alaycı tavır film'i ileri sarma nedenidir. şöyle taş kalpli biri olmak için neler vermezdim.
kalplerimizde gün geçtikçe azalan duygu. azalmasaydı ölür müydü gazzede çocuklar, ölür müydü dağlıcada mehmet, öz kızına tecavüz eder miydi bir baba, senin çocuğunda işsiz kalsın der miydi bir başbakan. . .
anemi'nin yeni albümü.
merhamet başka birisinin başına gelen talihsizliğe acımamıza denir. Merhamet, bizi bu talihsizliği hafifletmeye zorlar. aynı zamanda merhamet, hayırseverliğin çocuğuysa adaletin de kardeşidir, çünkü her ikisi de insanların arasındaki görünmeyen bağlardır.
merhamet hazırlıksız olur, çünkü sefalet gayriihtiyaridir.
(bkz: compassion)
(bkz: compasion)
schopenhauer'e göre insanı yüce olana sevkeden yegâne his. insanların özdeşliğinden ileri gelen acıma duygusu.

nietzsche'ye göre insanlığın büyük hatası. öldürülmesi gereken his.

dipnot: her iki filozof da tanrıtanımazdır.
bu dünyadaki iyi insanların en büyük zaafı.