menzil tarikatı

1. 17 -7
    merkezi adıyaman'ın kahta ilçesi olan ve özellikle adıyaman, afyon, ısparta gibi muhafazakar illerde örgütlenmiş ticari bir tarikat.
    şeyhinin, bir el hareketei ile alkolikleri tedavi ettiği söylenegelir.

(bkz: şeyh uçmaz müridi uçurur)
  2. 16 4
    ilk kez arkadasımdan duyduğum, araştırmalar sonucuda anlatıldığı gibi sadeece bir tarikata bağlı olan kişilerin değil manevi haz almak isteyen herkesin uğrak yeri olması gerektiğine inandığım en yakın zamanda ziyaret etmek istediğim mekan.
  3. 10 10
    (bkz: gurban)
  4. 4 4
    (bkz: takva)
  5. 4 4
    adıyaman da bir köy-tarikat.
    dün iki arkadaşımdan duyduğum mekan.
    tamda merak ediyordum neymiş burası diye.
    (bkz: garfield a teşekkür etmek)
  6. 1 1
    nakşi kökenli adıyamancılar olarak da bilinen tarikat.
  7. 4 1
    nakşibendilik tarikatına bağlı bir kol. sosyolojik anlamda bir cemaat yani. bir tarikat adı değil.menzil diye bir tarikat hiç olmadı, türkiye'de kaldırılmış bir tarikat da yoktur. bu bir süreçtir. işlevini yitirdiğinde (yine sosyolojik olarak) her tarikat ya da cemaat ortadan kalkacaktır zaten.
    (bkz: aramaya inanmak)
    (bkz: bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak)
    (bkz: http://www.menzil.net/)
    (bkz: http://tr.wikipedia.org/wiki/Nak%C5%9Fibendi)
  8. 3 2
    yanılmıyorsam yakın zamanda büyükleri vefat etmiş topluluk.
    menzil ismi, adıyaman'daki köyün isminden gelir.
    en bilinen cemaatlerden nur cemaati gibi fazla tebliğ görevi yapmadıklarından, mensupları anlaşılmaz.
    öyle tanımadıklarını kendilerine çekme gibi bir amaçları yoktur.
    çok yakınlarım mensubu olmasına rağmen şahsen seneler sonra öğrendim.
    ancak bir şekilde yakın olduğunu hissettikleri insanları davet ediyorlar sanırım.
    bu mevzu hakkında hiç biriyle konuşamasam da, kötü niyetlisine rastlamadım.
  9. 5 3
    etrafta muhammed deyince ağlayan, ağzında sadece allah kelimesi olan gençlerin bolca bulunduğu bir yer. bu başlık doğru değil çünkü tam anlamıyla tarikat söylenemez. çünkü herkese kapıları açıktır. ama gelin görün ki maddiyata önem veren bir yer olmadığı için pekte populer olmamıştır.

ayrıca bir zaman önce herhangi bir yerde geçen bir konuşma :

- peki menzilcileri nasıl buluyorsunuz?

- tamam iyiler hoşlarda adamların ülkeye bir katkısı yok. bak hizmete, hocaefendinin afganistanda bile okulları var. bize bu lazım.

yani anlayacağınız maddiyat şart.
  10. 2 2
    (bkz: biri pencereleri açsın dumanaltı oldu lan cami)
  11. 8 0
    nakşibendı tarikatı'nın nakşibendilikden uzaklaşarak farklı bır tarikat nıteliği kazanan özerk kollarından bırı. zikir torenleriyle unludur.
  12. 1 1
    kendilerince manevi haz alan ve mutlu olan mensuplarının bulunduğu bir cemaat.türkiyenin her yerinde yaygın olduğu pekala söylenebilir.
  13. 8 6
    zikir törenleri olmayan nakşi tarikatının koludur. zira nakşilikte zikir gizlidir ve tek başına çekilir.
  14. 6 6
    yok böyle bir tarikat. tarikat dediğin öyle sabahtan akşama kurulmuyor. kol diyorsanız oda değil. nakşibendi tarikatının halidiye koluna bağlı bir dergahtır. temelleri seyda hazretlerinin babası gavsı bilavanisi seyyid abdulhekim el hüseyni hazretleri tarafından atılmıştır. nakşi tarikatından uzaklaştığı iddiası ise komik bile değildir.
  15. 2 -2
    kollari Amerika'ya kadar uzanan Adiyaman kökenli büyük bir tarikat.
  16. 0 0
    (bkz: sophie nin dünyası)
    (bkz: sofi)
  17. 2 0
    pek suya sabuna dokunmazlar ama mahallelerde açtıkları derneklerle insanlara zikir hedefleri verip cemaatlerini genişletmeye çalışırlar. bir de duyduğuma göre bunların şeyhi "nazar ehli"ymiş. nazar ehli demek bakarak etkiler anlamında, nazar değmesiyle ilgisi yok.
  18. 14 8
    istanbulda on tane dergahlarını gezdim, fıstık gibi tarikat kolu. bir resim gösterdiler ilk girdiğim dergahta. bir tarafında Hz. peygamberin ayak izi öbür yanda seyyid abdulbaki'nin resmi. o resmin anlamı şuydu, hz. peygamberin sünnetinden bir adım sapma görürseniz burayı terkedin.

menzil dergahı'nın tek olumsuzu sayıca çok müridin olmasından dolayı içinde cahil sofilerin de olmasıdır. eh cebimizde sahte para var diye hepsini yırtmıyorsak burada da bir kaç cahilin davranışı yüzünden koskoca bir dergahı suçlamayacağız değil mi.
  19. 28 -12
    benden birkaç sene evvel hatırı sayılır bir ayar alan din istismarcısı tarikat.

efendim şahsım bundan birkaç sene evvel güneyde bir tatil beldesine dostlarının davetlisi olarak gitmiştir. burada birisi jandarma üsteğmen, bir diğeri ise bir orta dereceli okulda müdür yardımcısı olan iki arkadaşım bulunmaktaydı.
    herneyse bu arkadaşlarım o beldenin hatırı sayılır insanları idi, bir akşamüstü tam güneş rakı burcuna girmişken oturduğumuz muhabbet ettiğimiz restoranda etrafı seyrederken üsteğmen olan arkadaşım birine seslendi.
    seslenilen zat yanımıza geldiğinde diğeri bu gelenin cami imamı olduğunu ve bu menzil tarikatına mensup olduğundan bahsetti.

imam efendi "selamınaleyküm" diğerek masaya oturdu.
    esprili bir şekilde rakı içip içmeyeceğini sorduk o da günah olduğunu beyan ederek reddetti.

bir süre devam eden hasbihalden sonra imam efendinin bakışlarının sürekli bana odaklandığını fark ettim. sanırım rakı içmemden ve ona ters gelen konuşmalarımdan son derece rahatsızdı.

neyse söz döndü dolandı tarikatlara, cemaatlere geldi.
    imam efendi sürekli ben ve arkadaşlarıma yaptığımızın günah olduğunu söyleyip durmaktaydı.

bir ara bu menzil tarikatı'nın propagandasını yapmaya başladı.
    menzil şıhının(!) üstün niteliklerinden bahsetti.
    bunlardan birinde ise;
    "şıh efendi öyle bir kutba sahiptir ki bu kutba dahil olan insan asla darlık görmez, şıhımız öyle insanüstü özelliklere sahiptir ki...v.s"
    derken beni çığrımdan çıkaran kelimeler ağzından dökülmeye başladı.

"şıhımızın bir kazanı vardır ki sürekli çorba kaynar ve ne kadar dağıtılırsa dağıtılsın o çorba bitmez"

artık bu zatın zevzekliği dayanılmaz bir hal almaya başlamıştı.
    imam efendiye dönerek;
    "imam efendi, senin şıhının kutbunu bipleyeyim!!"...dedim...

besmeleler ve estağfurullahlar içinde bana karşı koymaya çalışsa da lafı ağzına tıkadım;

"ulan senin bu şıhın madem çorbası bitmeyen bir kazana sahip o kazandan neden fakir, gariban müslümanlara dağıtmıyor, afrika'daki açlar neden o kazandan nasiplenmiyor?"

sonra kalktım gittim ordan sözlük...
    arkadaşlarım da benimle kalktı, bir daha da o imam ibnesiyle görüşmediklerini söylediler. zaten bir zaman sonra imamın o beldeden tayini çıkmış, öyle duydum...

sözün özü bu tip sersemliklere hurafelere inanıp da yolunu, gerçek allah yolunu kaybedip din istismarcılarının kucağına düşen öyle çok insan var ki...
    üstelik bu insanlar ülkemizi yönetiyorlar...

yüzde kırkyedi boru değil...

not: bu giride küfür ve menzil tarikatına herhangi bir hakaret ve küfür bulunmamaktadır. küfür edilen kişi bir din istismarcısıdır. o da ben ve onun arasında geçtiği için hiçbir gammaz arkadaşı alakadar etmez...

not2: bu entry menzil tarikatı başlığını tanımlamıyorsa acep hangi entry bu başlığı tanımlıyor merak içindeyim...
  20. 1 1
    (bkz: şeyh abdulbaki hz)
  21. 3 1
    (bkz: semerkand dergisi)
  22. 6 2
    menzil tarikatı diye birşey yoktur, adıyamanın kahta ilçesine bağlı eski ismiyle menzil yeni adıyla durak köyünde bulunan nakşibendi tarikatına mensup cemaattir.şu anda cemaatin başına Seyyid Abdulbaki Hz. bulunmaktadır.Bizzat gidip gördüğüm bir yer.kesinlikle kimseden yardım ve para alınmıyor verseniz dahi kabul edilmiyor.diğer illerdeki dergahların masraflarıda bizzat menzil şeyhi olan Seyyid Abdülbaki Hz. tarafından karşılanıyor.bu gelirde köyde bulunan tarlalardan ve yapılan hayvancılıktan ve menzilde bulunan lokanta çay ocağı gibi işyerlerinden karşılanıyor.dünya genelinde milyonlarca sofisi bulunan bir cemaattir.siyaset ve ülke gündemi ile alakaları yoktur.bütün gaye ve amaçları Allah rızası için Peygamber Efendimizin yolundan gitmek ve islam dinini herkese yaşatmaktır.bilip bilmeden yerli yersiz yazılır ve konuşmaları duyuyoruz görüyoruz alakası yoktur.manevi açıdan mutlaka gidip görülmesi gereken bir yerdir.bir cemaatte bir kaç kişi cahil davrandı diye hepsini öyle görmek oldukça yanlıştır.Ayrıca Abdülbaki Erol Hz. Peygamber efendimizin soyundan geldiği için seyiddir alim bir insandır.Sahte Tarikatlar ve şeyhlerle karıştırılmaması gereken bir yerdir.
  23. 12 -2
    Allah dostunun bulunduğu yerdir...gidip gördüğüm tövbe ettiğim ve kötü alışkanlıklarımdan kurtulmama namaza başlamama vesile olan nakşibendi tarikatine bağlıdır...ayrıca adı menzil tarikati değildir...
  24. 1 -1
    (bkz: buraya çok uzun açıklamalar gelecek)
  25. 1 0
    olmayan tarikattır. menzil sadece tarikat liderinin yaşadağı ilçedir tarikatın adı nakşibend tarikatıdır.