bugün

Bir Mabel Matiz harikası. Bu adam beni sanata aşık ettiriyor.
Klibi adıyaman’da çekmiş. Ülkemizi herkesten daha kaliteli, güzel tanıttı. Eurovision’a katılsa bu kadar güzel tanıtamazdı muhtemelen. O ne güzel sözler, ne güzel şarkı, ne güzel kliptir. Ülkeye güzel izler bırakacak sanatçılar arasında yerini almaya şimdiden başladı.

Ayrıca “boyalı da saçların” şarkısında da zurna kullanmış adam. Zurna ya. Alkışlıyorum.

Düzeltme: https://youtu.be/tMUtzjSkjnY şarkı linki bırakmadan gidemedim.
Maya albümündeki sıkıcı şarkılardan. Klibi de sıkıcı.
Verem olduğunuzu gösterir, bi doktora görünün bence.
Efsane bir adamdan efsane bir şarkı, efsane klip.
Mabel Matiz in bir şarkısı.
Asıl ilginç olan şarkının klibi.

Kendisini biraz meyilli biliriz. Mamafih hem şarkı sözü hemde klibin kurgu kısmı kendisine ait. Ufak tefek düzenlemeleri başkaları yapmış
Peki neden ve nasıl böyle biri klip çekmiş?

Hikayede

aşkından tutuşan bir kızın sevdiğine yazdığı mektubu almaya gelen Matizdir. Ancak kız aşktan kör olmuş ve Matiz tanıyamaz. Matiz ise mana aleminde kızdan mektubu alır ve gider. Ötede bekleyen kendisine verir ancak açmaya gerek görmez çünkü ilahi aşkı bulan Matiz beşeri aşkı söndürmek istemediği için ne mektup yazmayı bırakır ne ateşi harlamayi. Çünkü beşeri aşk Bir ateş gibidir. Kadına aşık olan Matiz ateşe o kadar kapılır ki artık yanmaya başlar. Lakin yanan Matiz değildir Matize ait tüm nefsani ve insani duygulardir. Sonra Matiz bu ateşin sırrını keşfeder ve ateşin etrafı aydınlattığıni görür. Böylece Kendi ruhunda oluşan karanlık aydınlanır ve ona yön ve simge gösterir bunlar ise ilahı aşktır. Yani Allah'ın ve cenneti açar. Böylece Matiz ateşten uzaklaşır ve artık arınmış olarak ilahi aşka yol alır.

Kızdan vazgeçmez çünkü aşık sadakat sahibi kör sağır olandır. Bu yüzden ateşi söndürmez ki ona hem karanlığı hemde aydınlığı hatırlarsın. Burada ki Temel ifade tasavvuf şerhin de insan insandan başka bir insan çıkarır ifadesidir. Çıkan insan aydınlanmış ve artık beşeri ihtiyaçlari önemsemeyen biri olmasıdır.

Şaşırtıcı mı? Evet.
Gerçekten hayret ettim. Mustafa Ceceli yapması gerekirken Matiz?

Hiçbirinizi anlamıyorum ve korkuyorum neden? Neden bizim sırrımiza karıştıniz neden.
Harika bir şarkı gerçekten. Günde en iki kez dinliyorum. Çok iyi geliyor.
https://youtu.be/tMUtzjSkjnY

bu adam işi biliyor (mabel matiz) son zamanların en iyi klibi olabilir. Parçaya zaten laf yok.
kaliteli mabel matiz şarkısı.
klibi de güzel.
(bkz: fırtınadayım)