bugün

geleneksel türk tiyatrosu'nun tek kişilik bir türüdür. meddah denilen aktör, anlattığı hikaye konusunu ses ve şive taklitleriyle canlandırır. meddahın iki aracı vardır; biri boynuna doladığı mendili, öteki de elinde tuttuğu sopasıdır. mendille çeşitli başlıklar yapar, terini siler. sopayı da oyunu başlatmak, seyirciyi suskunluğa çağırmak, kapıyı vurmak için ya da saz, süpürge, tüfek, at yerine kullanır. bitişte özür diler, oyundan çıkan sonucu bildirir. daha sonra anlatacağı öykünün adını ve öyküyü nerede anlatacağını söyler.
şimdilerde cem yılmaz, yılmaz erdoğan, beyaz, ata demirer ve şahan gökbakarın yaptığı iş.
her ne kadar günümüzde stand upçı denilen kalıba sokuşturulmaya çalışılsa da bu kavramla yakın bir ilişki taşımayan geleneksel türk tiyatrosunda sahnede anlatandır, anlatıcıdır.kelimenin aslı methetmekten gelir.meddah,sahnede güldürmenin yanı sıra kıssadan hisse çıkarmaya yönelik hikayeler anlatırlar.

meddahlar, zamanında gösterilerini kahvehane tarzı yerlerde yapar, araç gereç olarakta baston ve mendil kullanırlarmış.
entryini göremesekte yeni üye imiş kendisi hoş gelmiş.
entrylerini buyuk bir merakla bekledigim sozluk yazari.
hosgelmis yazar kardesimiz, allah yolunu acık etsin.
gerçek meddahlar, büyük emek ve gayretle nadir yetişen sanatçılardır.
türk halkının zekasını, olayları karikatürize etme gücünü simgelerler. meddahlara tek adamlık tiyatro da denebilir. çünkü meddah tiyatronun tüm kişilerini kendinde birleştiren aktördür.
erol günaydın, münir özkul, ferhan şensoy ve nihayetinde cem yılmaz meddahlık geleneğini gerçekten kullanmış, bu gelenekten faydalanmış sanatçılardır.
tek kişilik bir gösteridir.
oyunun başarısı meddahın taklit yeteneğine, zekasına ve anlatım gücüne bağlıdır.
iki önemki aracı vardır; safa (at, silah, baston,..) ve mendil (eşarp).
oyunun sonunda meddah oyundan çıkarılacak sonucu söyler.
diğer oyundan haber verir.
kendi halinde bir bünye olduğunu savunan yazar. tatlı kişilik...
korsan cd işine girmiş yazar. ***
dün için gülşah kişisiyle ortaklaşa imzaladıkları antlaşma gereği beni sinemaya götürecek kişi. ama bilet neden saat 5 e alınmıştır, sinema salonları zaten karanlıktır birde günün karanlığına ihtiyaç var mıdır, o kadar tatildeyiz ulan işimiz gücümüz mü var sanki saat 13:00 neyinize yetmedi de saat 5 e aldınızıdır.
nitekim saat 12:00 da başlayan rüyamız sinemaya gidene kadar süre aşımına uğramış ve kendini imha etmiştir. anis gözlerini bir açmıştır ki, her şey rüyadır. * * * *
genelde tam artistlik yapacağı zamanlarda rezil olmasıyla tanınan kişidir. * *
gebermeyesice kişilik. * en kısa zamanda makina alıp ve eski atraksiyonlu günlerimize geri dönmek istediğimiz şahıstır. köpek mi kovalıyormuş, goril mi farketmez yaşadığımız sürece bunlar bize sadece malzemedir. ha malzemesiz kalırsakta üretiriz kamera var şey var. istesek şimdi çektiğimiz videoları internete verir meşhur oluruz. ama biz o sizin bildiğiniz civa peşinde olanlardan değiliz mütevazi insanlarız lan biz. torunlarımıza çektik onları bir kere. haha.

o bir şey değilde bana bok atıpta hala nefes alan tek insandır meddah. mübalağa felen yapmıyorum len benzetmede gütmedim. resmen ve resmen bok atmıştır üzerime. hayvan gübresi de denebilir. laf at, çamur at, iftira at demi yok bizimkisi düpedüz bok atar. eve kadar kokarsın alimallah.
5. nesil yazar. şu entryside bir hoşmuş..(#8362795)
hikaye anlatıcısı.
çikita muz olmuşsun soyupta yiyesim geliyor. * *
nargilesinde muz olunacak, yanacak, kavrulacak, kül olunacak yazar. * * *
"kaçsam bırakıp senden uzak yollara gitsem
kalbim yanacak ismini her kimden işitsem"

çok feci bel altı vurmuş yazardır. şimdi gelecek günleri düşünüp üzmemeliydik bünyeleri. ama madem üzdük ağlayalım beraber.
hemen dönücek anise ona hem. çok çabuk geçiyo ama biliyor geçen sene alıştırmasını yapmıştık. ayrıca bi git denilesi yazar kendisi. ne güzel geyik çevirirken hüzün bastıran yazar. * * *
yazılarını bundan sonra daha büyük bi ilgiyle takip edeceğim, beğeniyle okuduğum ve çok çabucak ısınıverdiğim, hoşsohbet yazar.
zamanında izmir kız lisesinde öğretmenim olan cihat candaş' ın ağzına yakışan en güzel kelime.
gece gece iyilik meleğiymişcesine yardımıma koşmuş mükemmel insan. aha buraya da yazdım sağ ol var ol...
bedaşın yaptığı 1.5 saatlik elektrik kesintisi sonrası sinirimi bir özel mesaj ile almış tatlı yazar. güldürdü, eğlendirdi. okuyormuş da sevindim *

gıdısından öpüyorum desem ayıp olacak. ama dedim bir kere. banane lan.
gururuyla okulu bırakan yazar.
valla laf sokmuyom.
valla dedim bak.
´lan oglum yapma lan´ denilesi yazar.
yakinindayken gülmekten öldürürken, uzaginda düsünce hasretinden öldüren yazar. * *
ve su dakikanin anlam ve önemine binaen sarki armagan edilesi yazar.
(bkz: direc-t) - (bkz: hasret).
yoktur ne zamandır...