bugün

- Trafiği aksatacak veya tehlikeli şekilde şerit değiştirme ve ters yönde araç sürme: 1002 TL
-Kırmızı ışık ihlali: 488 TL
-'Emniyetsiz' raporu verilen araçla trafiğe çıkma: 488 TL
-Muayenesiz araçla trafiğe çıkma: 235 TL
-Araç tescil belgesi işlettirmeme: 108 TL
-Çevredekileri rahatsız edecek derecede gürültü çıkaran araç kullanma: 1002 TL
-Kamyon ve tırlarda emniyet şerit ihlali: 488 TL
-Kamyon ve çekiciyle birlikte sol şeridi sürekli işgal etme: 1002 TL
-Hız sınırı ihlalinin %10-30 aşımında: 235 TL
-Hız sınırının %30-50 aşımında: 488 TL
-Hız sınırının %50 veya fazla aşımında: 1002 TL
-Spin veya drift yaparak trafiği tehlikeye sokma: 5.000 - 10.000 TL
-Seyir halinde cep veya araç telefonu kullanma: 235 TL
-Yaya veya okul geçitlerinde yavaşlama kuralına uymama: 488 TL
-izinsiz yolcu taşımacılığı veya korsan taşımacılık: 1.002 TL
-Güzergah dışında yolcu taşıma: 2018 TL
-Çalışma ruhsatı almadan yolcu taşıma: 5010 TL
-Çalışma ruhsatı bitmesine rağmen yolcu taşıma: 1002 TL

Bahsi geçen fiillerin 1 yıl içerisindeki tekrarı halinde tüm cezalar iki kat kesilecek.

Kol gibi girecek ceza güncellemeleridir. Dikkat etmek lazım. Ayrıca tofaşçı keko, dızo ve ayanları üzmesi muhtemeldir.
Bana göre asla yeterli olmayan cezalardır.

Ters yönde araç sürme 1002 lira. Buna kasten ölüme sebebiyet verme teşebbüsü gibi bir suçtan en az 6 aylık hapisle yargılama ve en az 10 bin lira gibi bir de para cezası verilmeli bana göre.

Kırmızı ışık ihlali için de en az beş bin lira gibi bir para cezası ve ışık ihlali sonucu olan kazaların temizlenmesi için en az 80 saatlik kamu görevi verilmeli.

Trafik kazaları parayla değil, adam gibi cezayla düzelir. insan hayatı bu kadar ucuz olmamalı.
yetersiz tutarlardır, daha fazla olması gerekirdi.

bu tutarların hiçbir caydırma numarası yok..

dolmuşçu yine kırmızı da geçecek, scirocco arabası olan yine makas atacak, otobüsler yine yolun ortasında durup yolcu alacak..

peh.
maalesef yeterli olmayan güncellemedir.

onların yanına bir sıfır koyarsanız işte o zaman bir şeye benzer. hoş onuda geçtim şöyle de bir sıkıntı var. ceza ne kadar yüksek olursa olsun uygulanmadıktan sonra hiçbir anlamı yok. cezada yüksek olsun eyvallah da bize esasında ceza kesecek memur lazım. bizim polislerimize "toprak-memleket" konularından girin cezayı mezayı unutur. ciddi ciddi ceza kesecek polis parmakla sayarsınız.
biraz daha caydırıcılık beklerdim.özellikle makas atanlara ve hız sınırını yüzde 50 aşanlara.
mesai arkadaşımın gün itibari ile test ettiği güncellemelerdir. ya gibsınım dayanamadım polisin gözlerine bakaaaa bakaaaa cep telefonu ile konuştum o da tabi "cezayı kestim len yamuk kafalı geçmiş olsun" işareti yaptı eli ile dedi. az önce baktık 235 lira imiş. 15 gün içerisinde ödersen 176 lira imiş. hayırlı olsun ülkeye. güncelleme yapacaksan bunlara yapacaksın işte arkadaş.

- o kırmızı ışık yanmak üzere iken sanki bir daha yeşil hiç yanmayacakmış gibi basıp geçmeye çalışan davarlar
- dikkatin dağıldığı biline biline sanki şirket yöneten ceo imiş gibi çıt çıt mesaj yazıp telefonla konuşanlar
- ameliyathanede hastası bekler gibi makas ata ata insanların hayatını tehlikeye atan geblolar

bunlar belki cepleri yanarsa biraz düzeltirler kendilerini.
arabayı satmam için önemli bir sebep olan ceza güncellemesidir. bayramda radar cezasına giden para yakıt masrafından fazlaydı. biraz abartılmış fakat caydırıcı en azından.
ooo göstermelik bir güncelleme alırım bir dal. bu cezaların çoğunun uygulanmadığını herkes biliyor. uygulamadıktan sonra bütün cezaları istersen 100.000 tl yap. zaten bazıları için para cezası hafif kalıyor, hapis cezası ve farklı cezalar gerekiyor. o basit kurallara uyulmadığı için zaten bu kadar trafik kazası yaşanan bir ülkeyiz. ama biz yine basit cezalar veriyoruz. ben zaten haberler dışında trafik polislerini de pek göremiyorum. diğerler polisler desen gbt dışında yine göremiyorum.

bir de zaten polis de o trafik kurallarına uymuyor. hani denetleyecek cezaları uygulayacak olanlar da o kurallara uymuyor. yani istediği kadar arttırsınlar ülkedeki tepkisizlik ve bilinç değişmediği sürece hep yetersiz kalacak.
Koskoca Türkiye cumhuriyeti millet meclisinin zam yapmaktan başka bir işlevi kalmadığını göstergesidir.
Bir de yakın bir zamanda "TBMM" adından 'millet' ibaresini kaldırmalarını bekliyorum.
'büyük' de kaldırılmalı hatta 'Türkiye' de çünkü ne büyük karar mercihi ne de Türkiye için çalışıyor.
Ben göbeğe tersten giren dolmuşun fotoğrafını gönderdim trafik şubeye, görevli personel tespit etmeden bu şekilde cezai işlem uygulanmıyor dediler. Görevli personel nerede? Yok. Herkes istediği gibi at koşturuyor Türkiye trafiğinde. Denetim yetersiz.