3

mavi akbil

entry 11 galeri video ses iyilertrends
 1. 1.
  aylik akbilin halk arasinda efsanelesmis adi. korleri iyilestirdigi, sakatlari ayaga kaldirdigina inanilir.
  #94165 :)
 2. 2.
  istanbul içi seyahat özgürlüğü.
  #346006 :)
 3. 3.
  (bkz: mavi akbil kullanmak)
  #582557 :)
 4. 4.
  (bkz: ben mavi akbil gördüm)
  (bkz: izmirli bir çocuğun yaşama sevinci)
  (bkz: kentkart)
  #582566 :)
 5. 5.
  ogrenci icin olaninda aktarmalar, alisilageldigi uzre "aktarma, ucretsiz gecis" ibaresiyle belirtilmedigi icin bu kartı ilk kez kullanan kişilerin akbillerinden fazladan kontor(?)* düşmektedir.dikkatli olmak lazım.
  #678826 :)
 6. 6.
  alındığı süre boyunca sınırsız kullanımı, halk otobüslerinde de mavi akbilin kullanılabilir hale geldiği günden itibaren iett tarafından ortadan kaldırılmıştır. bu durum da mavi akbilin işlevselliğini büyük ölçüde ortadan kaldırmış durumdadır; dolayısıyla da dolu bir otobüse binildikten sonra arkadan aynı istikamete giden boş koltuklu bir aracın farkedildiğinde inilip o araca binilmesi gibi yolculuk lüksleri de ortadan kalkmıştır. aylık akbilin biniş limiti 200, 15 günlüğün 100, haftalığın 50, günlüğün ise 9 olarak ayarlanmış durumdadır. her binişinizde limitiniz bir sayı azalmaktadır; bu binişlere normal akbil yüklediğinizde aktarma yaparak ücretsiz seyahatinize devam edeceğiniz binişler de dahildir. iett'nin konuya ilişkin olarak yaptığı bir diğer açıklama da şu yöndedir: "Mavi Kart'a yüklenen süreye göre elde edilen geçiş limiti, biniş sayısına göre değil, kullanılan hattın tarifesine göre azalır. Yani, Çift Biletli Boğaz Hatlarında bir dokunuşta 2, normal tarifeli hatlarda ise 1 geçiş hakkı azalır. Dolayısıyla da sürekli çift tarifeli hatları kullanan bir yolcunun Aylık Mavi Akbilindeki 200 geçiş limiti 100 binişte bitecektir." kısacası iett, yolcusunun mavi akbil kullanmaması için elinden geleni yapmaktadır. hatta yakın gelecekte bu kavramın tamamen ortadan kaldırılması bile olası gözükmektedir.
  #861380 :)
 7. 7.
  bu akbili görünce bir arkadaşımızın ''mavi olan erkeklere pembe olan kızlara mı veriliyor?'' sorusuyla yarıldığımız yüzümüzün gülmesini sağlayan akbil.
  #898478 :)
 8. 8.
  kaynağından öğrenilmesi daha mantıklı olan akbil.

  22.10.2007 tarihinden itibaren Mavi Akbil uygulaması yeniden düzenlenerek 15 günlük, haftalık ve günlük Mavi Akbil uygulamaları kaldırılmıştır.  MAVi KART GEÇiŞ LiMiTi

  · Aylık Mavi Akbil (31 günlük) geçişleri 200 yolculuktur.  · Mavi Karta yeni abonman yüklemesi, önceki yüklemeden kalan süre 4 gün veya daha az ise yapılabilir ve kalan süre yüklenen yeni süreye ilave edilir. Şayet kullanılmayan süre 4 günden fazla ise yeni yükleme yapılamaz. (Bunu sistem otomatik olarak yapacaktır)  · Mavi Karta yeni yükleme yapılırken eski yüklemeden kalan süre 4 gün veya daha az ise (4,3,2,1 gün) bu yeni süreye ilave edilirken içinde bulunan ve kullanılmayan geçiş hakkı en fazla eklenen gün süresi çarpı 7 tutarı olarak yeni geçiş limitine eklenir. Daha fazlası dikkate alınmaz. Şayet kalan geçiş hakkı ilave edilen gün sayısının 7 ile çarpımından az ise hepsi yeni süreye ilave edilir. (7 rakamı, aylık 200 geçiş hakkının 31e bölünmesi neticesinde elde edilmiştir. Bu işlemi de sistem otomatik olarak yapacaktır)  · Mavi Kartta aktarma yoktur. Her sisteme veya hata geçişte, geçilen hat indirimli veya normal tarifeli ise 1, çift tarifeli ise 2 geçiş hakkı azalır.  · Mavi Kart ile kapsama giren bütün hatlar ve sistemler arasında geçiş yapılabilir. Burada bir sınırlama yoktur. Günlük kullanım limiti de yoktur. Vatandaş isterse 31 günlük süre için aldığı 200 geçiş hakkını 1 günde, 1 haftada veya 15 günde kullanabilir.

  · Yolcular yüklettikleri süreye göre elde ettikleri geçiş hakkını, Mavi Kartın geçerli olduğu hatlar veya sistemlerde kullanabilirler. (200 geçiş hakkının tamamını Özel Halk Otobüslerinde veya iETT otobüslerinde, Metroda, Deniz Motorlarında ya da iDO Şehir Hatları Vapurlarında kullanabilirler)  · Mavi Karta yüklenen süreye göre elde edilen geçiş limiti, biniş sayısına göre değil kullanılan hattın tarifesine göre azalır. Yani çift biletli Boğaz Hatlarında bir dokunuşta 2, normal veya indirimli tarifeli hatlarda ise 1 geçiş hakkı azalır.
  Akbil, tam entegrasyonla birlikte bütün sistemlerde kullanılabilen TEK BiLET'tir. Akbilin (Mavi ya da kontörlü Akbil) kapsama giren bütün toplu taşıma araçlarında TEK BiLET olarak kullanılması hatların tarifeleriyle ilgili değildir.
  #4029784 :)
 9. 9.
  kartınızı sınırsız doldurmak istiyorsanız içersinde bulunduğunuz ayın 28 i ile öbür ayın 4 ü arasında akbil dolum gişesine gitmeniz gerekmektedir. aksi taktirde z.ki elinize alır, 1 hafta için * 110 veya 55 ytl ödemiş olursunuz. bunu bilin yeter.
  #4029805 :)
 10. 10.
  erken dolduran her gün için 7 bonus veren(ayın 2 sinde doldurursanız 214,3 ünde doldurursanız 207 defa basma hakkınız olur) ayrıca otobüse 2 defa üst üste basma şansınızın olmadığı genelde bitirildiği görülmeyen akbil çeşididir.
  #4332100 :)
 11. 11.
  limiti 200 den 160 a düşürülecekmiş. iş gereği sürekli otobüslerde yolculuk yapanların isyan etmemesi elde değil.
  #6504060 :)