bugün

italyan spor otomobili
mavi kanlı spor otomobil
Ben doğmadan epey bi sene önce 1950 de yani 3500 gt modeli ile ortalığı kasıp kavurmuş.. ferrari veya lamborghini markaları yokken bir numara olan mavi kanlı spor otomobil üreticisidir.. Alessandro De Tomaso adlı dingilin maseratinin patron koltuğuna oturmasıyla maserati markası da kazığa oturmuştur.. üretilen otomobiller aslında şahane otomobiller olabilirdi ama her otomobilde ayrı bir sorun çıkıyordu.. Her zamanki gibi hazıra dağ dayanmadı ve maserati battı.. sonra da fiat maserati yi satın aldı..daha sonra piyasaya 3200gt gibi öyle şahane bir model sürdülerki aha ferrarinin sonu geldi diye az üzülmedim..fakat bu araba da sorunluydu ki çok da tutmamasının nedeni bu olmuştur..Ferrarilere plaka okutacak kadar süper otomobiller üretemiyorlar hala fakat gene de markanın adının unutulmaması bile büyük bir başarıdır
maaşla çalışıp krediyle hayatta alınamayan gördüğün zaman ağzının suyu akan bir otomobil markası
maserati kardeşlerin doğduğu bologna'da bulunan fıskiyeli havuz logoya ilham vermiş.

rönesans döneminden kalma havuz, denizlerin tanrısı neptün'e ithaf edilmiş. neptün'ün sembolü üçlü çatal da logo olarak seçilmiş.
Maserati, sanıldığının aksine yazıldığı gibi okunmaz "mazerati" diye okunur.Zaten karizmadır, daha bi karizma olur.
ferrariden daha karizmatiktir, az popilerdir, az masraflıdır.
çöpe attıydım almışlar konusu arabadır.
2010 da dünya genelinde 5600 küsür otomobil satmışlar.bu geçen seneye göre %20 daha iyiymiş.
ortalama bir araba 500.000 desen çarptığında 2.800.000.000 miyar dolar ediyor.
gece mavisi rengiyle bir çok otoseverin hayallerinde vardır. konforun-hızın-ergonominin zirve yaptığı modelleriyle en pahalılar sınıfında özel bir markadır.
GranTurismo modelinden Türkiye'ye 2 tane gelecek olan, 450 HP'lik ve 300.000 euro satış rakamı olan otomobil.
logosunu dövme yaptırası geliyo insanın, arabayı siz düşünün artık dedirten şaheserdir.
saatlerinin içinde ki akrep ile yelkovanı birleştiren o olağan üstü amblem..
granturismo s ine ölünecek arabadır. bir gün içinde gezmeyi sıkça hayal ettiğim şimdilik hayaline sadece dokunmak kadar yaklaştığım arabadır.
sahip olabilmek için, yıllarca çalışıp kazanacağım maaşa hiç dokunmadan biriktirsem bile paramın yetmeyeceğini bildiğim bir araba. ne acı. neyse allah başka dert vermesin abi değil mi.
geçen gün boğaz köprüsündeki trafik sebebiyle 20 ile giden araba. acıdım lan bildiğin.
amblemi en taş araba markasıdır. ulan milyoner olsam ferrariyi falan düşünmez seni alırım lan maserati. ama kavuşamadık bi türlü o ayrı.
Otomobillern tanrısıdır. Ferrari hikayedir.
sürekli ferrari ile karşılaştırılma durumunda olan, fakat aslında aracın kalbi olan motorunu yine ferrariden alan otomobil markası.
Fiat'ın Chrysler'ı yutması neticesinde ABD ve Çin pazarlarına açılması sonrasında satışları on kat artmış lüks otomobil markası.
insanin canini yakan araba. şöyle. pazartesi günü boştum. bir arkadaşım rica etti. işi varmış. arabami egzoz muayenesine götürür müsün dedi. tamam dedim. arabası 1991 şahin. yolda giderken ışıklara yakalandım. yol çift şeritti. sol tarafta beyaz bi araba vardı. ben de sağ tarafa yanına girdim. girmez olaydım. araba maserati'ymiş. kafamı sola çeviremedim. ışığa bakiyorum. daha yeni yakalandık, 45-50 saniye var daha. bi an kafamı sola çevirdim. direksiyonda orta yaşlı bi adam, sağ koltukta da benim yaslarimda bi hatun. utandım lan bana bakiyordu. kafamı indirdim bi daha kaldırdım hala bakiyordu. güler gibi oldu ama utandım lan. arabanın camını kapatmak istedim. cam otomatik değil. kolu cevirdigimi anlamasın diye camı da kapatmadım. nihayet yeşil yandı. hemen firladim. ben 3e geçmeden herif bastı gitti. sonraki ışıklarda yine yakaladım ama arkasına girdim. herif sağa girmiş. tekrar ciktik ışıklardan herifi bastı gitti, ben de ölçüm yapan yere ayrıldım.
Her gördüğümde kalbimi çelip hiçbir zaman alamıycam diye içimden geçirdiğim spor otomobil namı değer italyan Aygırı.
http://www.maserati.com/m...80x400-ghiblisq4-snow.jpg
Park etmesi çok zor olan gereksiz araba.
kayseride gördüğüm beni şaşırtan otomobil markasıdır.
beni öyle tahrik ediyor ki utanmasam egzosunu ellicem bi ara.