bugün

görsel

Afganistan ölçülerinde orta halli bir vilayet merkezi olan Şıbırgan'da Arap şeyhlerinkini andıran altı katlı bir köşk, her tarafı mermer kaplı köşkün salonlarını enfes halılar, caf caflı lüks koltuklar, yatak odaları dahil dört bir yana serpiştirilen son model Led televizyonlar süslüyor.

Köşkün görkemine ayrı bir zarafet katan şık ve pahalı avizeler genç ve güzel  bir kızın düğün elbisesi gibi göz kamaştırıyor.

Ve köşkün parkında duran 11'i zırhlı 70-80 kadar Lexus marka landcruiser araçlar. 

Burası, 40 yıllık Afgan iç savaşının en tartışmalı isimlerinden biri olan General Dostum'un köşkü. Ve iki hafta önce Şıbırgan'ın düşmesiyle kentle birlikte köşk de Taliban tarafından ele geçirildi.

Köşkü yağmalanırken General Dostum, Ankara'daydı ve gelişmeleri öfke ve çaresizlik karışımı bir duyguyla izliyordu. 

Ağustos başında aniden Kabil'e dönen General Dostum, cumhurbaşkanı Gani ve diğer yetkililerle toplantı üstüne toplantı yaparak Taliban'ı kuzeyden temizleme planları yapmaya başladı.

Dostum'un ülkeye dönüşü taraftarları arasında büyük bir heyecan ve umut yaratsa da Özbek liderin sınırlı askeri kabiliyetini ve zikzaklarını iyi bilenler, onun "Taliban artık kuzeyden nasıl çıkacağını düşünsün, Kuzey Afganistan, Taliban'a mezar olacak" şeklindeki sözlerini alaycı gülümsemerle izlediler. 

Taliban'ı temizleme operasyonu için Mezar-i Şerif'e gelen Dostum, eski rakibi Ata Muhammed Nur ile direnişe hazırlanırken 14 Ağustos günü Taliban kente girdi.

Kuzeyin iki savaş lordu Ata Nur ile Dostum, tek bir kurşun atmadan lüks araçlarına atlayarak arkalarında binlerce asker ve militandan oluşan silahlı adamlarını da bırakarak Hayratan köprüsü üzerinden Özbekistan'a kaçtılar.

Ata bir sürü adamını yanına alırken, General Dostum'un koruma müdürü General Settar Han, Cuzcan valisi Haşim Reis ve Cuzcan il yerel yönetim başkanı Mevlevi Hayat gibi en yakın adamlarını bile yanında götürmemesi, büyük bir hayal kırıklığı yarattı.

Köprüden geçemeyip geri dönen bu üç şahıs kaçacak yerleri olmadığı için mecburen Taliban'a teslim oldular.

Oysa 30 yıldır Dostum'un yanında yer alan bu insanlar daha düne kadar onun talimatları doğrultusunda Şıbırgan'da Taliban'a karşı sokak sokak savaşarak şanlı bir direniş gerçekleştirmişler ve Özbek liderin yeniyetme oğlu Yar Muhammed'i de canları pahasına korumuşlardı. 

Elbette bu, General Dostum'un en yakın adamlarını yüzüstü bırakıp ilk kaçışı değildi.

Özbek lider, bu konuda uzun bir geçmişe sahip. 40 yıl boyunca onlarca kez taraf ve saf değiştirmiş, müttefiklerini, sponsorlarını ve hamilerini yüzüstü bırakmış, hayal kırıklığına uğratmıştı. 

Devamı ...

https://www.indyturk.com/...ma-zaman%C4%B1-gelmedi-mi
medyanın pompalama sebebi şu idi;
birincisi abd tarafından destekleniyordu. ikincisi 90'lar olsun, şu an olsun türkiye'nin de destek olmaya sıcak baktığı bir isimdi.

90'larda da oluşan siyasi boşluğu doldurması için türkiye ve özbekistan kendisine destek çıkmış ancak tacikistan destekli grupların gölgesinde kalmıştı.

yine aynı senaryo.
üstelik en azından tv'de gördüğümüz kadarıyla tacik liderlerden daha lüks bir hayat sürmekte imiş.

olan raşid dostum'a değil, afganistan'da çok daha etkili olabilecek özbek türklerine olmaktadır.
Fasaryadır silah lordudur, kimseye gram faydası olmaz Özbekmiş VS hikaye.
güncel Önemli Başlıklar