bugün 2247 başlık

maraş otu

 1. 4 2
  kına kokulu ve kına renkli igrenc madde. maraşlılar tarafından kafa yapmak amacıyla, dil altına konulup emmek suretiyle kullanılır.
  #193797
 2. 3 3
  maraşta aleni bi şekilde sokata satılan madde, kafadan çok mide aprısı yapıyor.
  #1721828
 3. 3 3
  dini inançlarından ötürü içki bile içmeyen insanların dahi kullanmakta sakınca görmediği ottur. satışı da kullanılması da yasal olmasına rağmen askerler için yasak olan ottur ayrıca.
  #1721842
 4. 4 4
  kina renginde , alt dudagin arasina konularak emilen igrenc sey.
  #1721925
 5. 6 4
  tütün kullanımının bir çok zararlı etkisi artık tüm dünyaca bilinmektedir. sigara kullanımının immün sistem üzerine ve immün sistem parametrelerine olan etkisi, aralarındaki ilişki halen açık değildir. dumansız tütün kullanımı ile immün sistem arasındaki ilişkiye dair literatürde çok az sayıda çalışma vardır. bu ilişkinin çözümü bu biyolojik sürecin anlaşılması için hayati önem taşımaktadır. gaziantep ve kahramanmaraş bölgelerinde çok fazla tüketilen kafa yapıcı tütün.
  #1820339
 6. 6 6
  askeri birliklerde maraşlıları kullanırken görebileceğiniz madde komutan görürüse kıçından alırsın o ayrı..
  #1820351
 7. 4 4
  kafa yaptığı söylenir. fakat kafa falan yaptığı yoktur. mide bulantısından başka bir işe yaramaz. hem kafa yapsa yasak olurdu. kafa yapan hemen hemen her şey yasak değil mi ? alkol hariç tabi.
  #1895324
 8. 4 4
  Yurdumuzun güney-doğu bölgesinde özellikle Kahramanmaraş ve Gaziantep çevresinde oldukça fazla sayıda tiryakisi bulunan, buccal yolla kullanılan Maraş otu veya Ağız otu (Nicotiana rustica L.), Deli Tütün denen bir tütün çeşidinin yapraklarının toz haline getirilerek meşe, ceviz veya asma çubuğundan elde edilen kül ile yarı yarıya karıştırılmasından elde edilmektedir. Bu çalışmada maraş otu kullanımının immün sistemin bazı parametrelerine olan etkilerinin araştırılması planlanmıştır. Çalışmaya maraş otu kullanan 21 sağlıklı gönüllü ve hiç sigara veya maraş otu kullanmamış 20 sağlıklı gönüllü (kontrol grubu) dahil edildi.. Alınan kan örneklerinden hücresel immün sistemin en önemli savunma elemanlarından; CD2, CD4 (T helper), CD8 (Tsupresör/sitotoksik), CD3 (olgun T hücresi), CD19 (B hücresi, prekürsör B), CD16-56 (Natural killer cells) hücreleri, flow sitometrik yöntemle değerlendirildi. Olgu grubunun CD4/CD8 oranlarının ortalamaları, CD19 ve CD4 değerlerinin ortalamaları kontrol grubuna göre anlamlı olarak düşük çıkmıştır (p<0.05).Olgu grubunun CD16-56, CD8 ortalamaları kontrol grubundan anlamlı olarak yüksektir (p<0.05).CD2, CD3 ortalamaları her iki grupta da benzerdi (p>0.05). Hücresel immün yanıta olumsuz etkileri de göz önüne alındığında Maraş otu nun sigarayı bırakmada kesinlikle güvenilir bir alternatif olmadığı kanaatindeyiz.

  http://www.dicle.edu.tr/~halks/m8,6.htm
  #1895339
 9. 2 2
  iğrenç bir madde. çok feci baş döndürür ve mide bulandırır, onu alt dudağınıza koyduğunuzda koyacağınıza pişman olursunuz. genellikle sigarayı bırakmada kullanılır ama bu otu kullananlar ne sigarayı bırakır nede bu otu bırakabilir bir süre sonra alışkanlık yapabilir.
  #1958505
 10. 1 1
  vücuda çeşitli etkileri olmakla beraber,toplumsal hayatın önemli noktalarından olan kıraathanelerde oldukça içildiğine şahit olmak pek olası.ki ben oldumbulmak zor değildir.zira çarşılarda kocaman ^maraş otu bulunur^ yazan yerler görmek pek olasıdır.tadına rağmen adana,maraş,g.antep,osmaniye gibi yerlerde tüketen çoktur..
  #1958977
 11. 2 2
  kullanımı esnasında (çok eski kullanıcılar dışında) ağıza yerleştirilirken kağıt, peçete vs. kullanılması icap eden bir maddedir.aksi halde etkileri yıkıcı olabilmektedir.yutulduğu takdirde afedersiniz feci halde motoru bozan bir madde olmakla beraber; sigarayı solda sıfır bırakan kokusu * kısa vadede ortaya çıkan bir diğer problemdir.eğer şehirlerarası otobüste yanınıza muhabbetperver ve ot kullanıcısı birisi düşerse s.çtınız demektir.ilerleyen dönemlerde, kullanıcılarının diş etleri sorunlardan nasibini almaya başlar.bilimsel olarak sigaranın muadili olmasa da hakikaten sigarayı bırakıp ota başlayan bir çok kişi vardır.ancak (bence) son tahlilde sigaradan daha iyi bir zıkkım değildir.
  #1959037
 12. 2 2
  kafasi cok zayif olan bitkisel bir madde.
  #1959111
 13. 2 2
  maraşta, dükkan camlarında "kaliteli ot bulunur", "iyi ot var", "otun en iyisi bizde", "ucuz ot var" yazılarını görünce kendinizi kolombiya'da filan sanabilirsiniz. Denemeyin bile, sigarayı bıraktımıyor. gidin bir paket sigara alın ve doya doya için. Hem cırcır olmazsınız, hem de ağzınızda garip birikintiler olmaz.
  #1959273
 14. 2 2
  gereksiz madde, keyif vermeden cok çile verir zira keyif veren bi hadise günümüzde bu kadar ucuz olabilir mi elli çeşit kullanma metodu deneyerek maksimum keyfi almaya çalıştım gel gelelim bi cacık olmadı ağızda bıraktığı lüzumsuz tatla beraber kendimi illegal ekşın içersinde sanma paranoyalarının dışında.
  #3537904
 15. 1 1
  diş ağrısına birebir derler. kafada yapıyormuş arada *
  #4140336
 16. 3 2
  salya akıtmanıza neden olan keyif verici bir madde. dondurmacı amcalar pek seviyor bu otu.
  #5306546
 17. 2 -1
  üst dudağın arka tarafına konulduğunda da işlevselliği olan hededir. toplum içinde konulurken kötü görüntüler oluştuğunu da tecrübem ile sabitlemişimdir...
  #5306549
 18. 4 3
  dudagi damagi uyusturan ottur, agizda igrenc bir tat birakir. sigaranin biraz daha okkali halidir. fakat marihuanna kadar etkili degildir.
  #5306603
 19. 3 0
  maraş antep ve civarında yaygın olarak kullanılır. bu nedendir ki özellikle maraş ta kaldırımlar yeşil tükürükten(!) geçilmez hale gelmiştir. bakkalların camlarında "maraş otu gelmiştir." "iyi ot bulunur" gibi yazılara sıkça rastlanır.kullananlar gayet etkili olduğunu söylerler.lisedeyken sessiz sakin kızların bile yurtta zevkle kullandıkları bu maddenin neden yasaklanmadığı ayrı bi merak konusudur.
  #5518852
 20. 1 1
  Alt dudak ile alt ön dişler arasına konan,belli bir süre sonra leyla moduna hafifce sokan,çok kullanılan yerlerde öğle vakti insanların çoğunluğunun, aynı alkol tankına düşmüş gibi ortalıkta dolaşmasını sağlayan,çoçukların bile kolay bulabildiği sıradan kafa yapıcı ot...
  #5519131
 21. 1 1
  Kahramanmaraş'ta bakkalların camında "iyi ot geldi " yazısında bahsedilen ot. Tatbik edildikten sonra tükürülür. Bunun içinde kahvehanelerde tükürme kapları mevcuttur.
  #5948665
 22. 1 1
  sigara yasağından sonra satışları bi hayli artmıştır tütün ve külden yapılır fransızların maraşlılara hediyesidir.
  (bkz: gavur yapmış abi)
  #6024642
 23. 1 1
  bakkallarda peynir ekmek gibi satılan uyuşturucu.
  #6480003
 24. 5 3
  neden var olduğunu çözemediğim madde, kimileri uyuşturucu gözüyle bakıyor, kendisi meşe ağacının kabuk külü ve tütün karıştırılarak elde edilen sikko bi birşeydir.

  görüntü ve satışı itibarı ile direk uyuşturucu yaftası yakışır, yeşil toz, kınaya benzer daha çok kubarı anımsatan bir madde olup, o kadar ucuzdur ki, lan bu kafa yapıyorsa bundan bir kamyon sipariş edeyim dersiniz.

  lakin babayı alırsınız, damak tadınızın amına koymaktan başka bir numarası yoktur, öeeh sikerim la senden gelecek dermanı deyip tükürürsünüz, söylemeyi unuttum dil altına konularak tüketilir.

  --spoiler--
  ergen gençler için not: biliyorum birşeyler kullanmaya heveslisiniz, olsada yesek ayaklarındasınız, mallaşmayın adam gibi bir kaç arkadaş bir araya gelip bi iki bira için evinize gidin, salak salak maraş otu yarak kürek bitkisi peşinde koşmayın, anlattığım üzere zaten bir sik olmuyor, öperim hepinizi, taktir getirene bisikliet alcam, söz.
  --spoiler--
  #6480038
 25. 1 1
  methiyeler dizmek istiyorum;

  sen olmayınca bu güller, bu serviler yok.
  Sabahlar, akşamlar, sevinçler tasalar yok.
  Kızıl dudaklar, diş etlerini bafiler
  damar damar üstünde bi kerem, altta yatak yok
  (a-a-b-a dizilişinde)

  bu ot altta yatak varsa yok eter, üstte şişelerle başbaşa kalırsın.
  #7176632