bugün

“Bununla birlikte” anlamını taşıyan bu sözcük, Osmanlıca olan pek çok sözcük gibi Arapça kökene sahip. Ve ayrıca “durum böyleyken, buna rağmen” gibi anlamları da barındıran sözcüktür.

“…Mamafih, ilerlemekten vazgeçmeyi hiç düşünmedi.”
durum böyleyken, iş bu durumdayken, bununla birlikte.
Hayatta gördüğüm en sikimsonik tabir aq bu nedir!
osmanlı türkçesidir. hakiki türkçeden bir kelimedir.
Binaneleyh
Bilhassa
Hülasa
Filhakika gibi kelimelerle birlikte kullanıldığında entelektüel bir birikime sahipmiş imajı çizebileceğiniz kelimelerden yalnızca bir tanesi.
bakımlı bir sakal, uzun toplu bir saç, ince bir gözlük, hafif bir tebessüm,
-azizim ... mamafih .....

oğlum çok havalı lan
Sakallarının ucuyla oynayıp şu kelimeyi söyleyen bir adamı düşündüm de çok karizmatik. Kelimenin kendisinden kaynaklı canım. Adamı tanımıyorum.
Bu kelimeyi Karadayı dizisi hayatımıza sokmustur. Yanılıyor muyum bilmiyorum ama Karadayı dan sonra bu kelimeyi kullananlar baya çoğaldı.
Bununla birlikte, durum böyleyken gibi anlamlar taşıyan eski türkçe kelimedir.
Bu kelimeyi kullananlar çok okumuştur.
berbat kitap çevirilerinin vazgeçilmez bağlacı.
Yıllar önce bir tiyatro oynarken böyle bir repliğim vardı tuhaf olduğu için aklıma kazınmış olsa gerek. Ama hala manasını bilmiyormuşum ne garip :s
bununla beraber, bununla birlikte anlamı taşır.
"böylece" anlamına gelen kelime. günlük hayatınızda kullanarak süslü bir anlatıma sahip olabilirsiniz.
Ben hazırlık okurken hoca örnek bir cümle kurmuştu. Cümlede however geçiyordu, arkadaşlarda hocam however ne demek diye sorunca hocada mamafih gibi bi şey demişti. Ama biz mamafihinde ne olduğunu bilmiyorduk ve hocam mamafih ne demek diye sormuştuk. Ondan sonra aramızda hep bunun esprisi olmuştu. Bizde hiç mamafih ne demek diye de bakmadık hocada tam açıklayamamıştı o zaman. Bugün öğrendim ki Buna ek olarak, bununla beraber, amma velakin anlamlarına geliyormuş.
bugün duyduğum bağlaç.kulağa pek şık gelmekte.
karadayı da savcı turgutun devamlı söyledği sözlerden.. mamafih cancağızım...
Sayın savcımın, cancazım ile birlikte en sık kullandığı kelimedir. Ulan bok vardı şu adamı öldürdünüz. Dizi iyice boka sardı şimdi.
durum böyle olsa da, durum böyleyken, öte yandan gibi anlamlar taşıyan kaliteli kelime.
karadayı dizisindeki savcı (yurdaer okur) bu kelimeyi dizi başına 45-48 kez söylemektedir. mamafih başına para aldığı sanılmaktadır(tarafımdan).
Reşat nuri gültekin'in çalıkuşu romanında çok kullandığı kelimedir.
öte yandan, durum böyleyken, bununla birlikte..

"mamafih arada bir ufak tefek işleri de kendi hesabıma alabiliyorum." - n. hikmet
Bununla birlikte, durum böyleyken manalarına gelir.

edit : (bkz: çokta dickimdeydi)yumurta topuk sivri burun
farsça kökenli bağlaç.
savcı turgut'un dilinden düşürmediği ve her ne kadar bazı gençlerin de anlamını bilmeden kullandığı kelimelerdendir.
güncel Önemli Başlıklar