bugün

makyaj nasıl yapılır acilen öğrenmesi gereken kadınlardır, diyerek entrymde asıl söylemek istediklerime geçeyim hemen.

makyaj bir kadını prenses gibi de gösterebilir, ucuz bir orospu gibi de.. o yüzden evde yapılacak denemelerle makyaja elinizi alıştırabilirsiniz. makyaj yapmasını bilmeyen kadınlarda gözlemlediğim genel yanlışlar;

*kırmızı ruj tonunun yanlış seçimi: kırmızı çok iddialı bir renktir. uygulanacak olan ton doğru seçilmezse palyaço gibi görünebilirsiniz. birde koyu renk rujlar dudakları ince gösterdiği için ince dudaklara sahip kızların kırmızı ruju tercih etmemesi önerilir ama "yaa bananee ben kırmızı sürücem" derseniz daha açık renk bir kırmızı renk tercih edebilirsiniz. birde, -bence- kırmızı ruju günlük makyajda kullanmazsanız hoş olur. gece makyajı için daha ideal bir renk olduğunu düşünüyorum. gündüz daha soft, pembe gibi renkler daha hoş durmaktadır. kötü bir uygulaması için;

(bkz: beyonce knowles)
http://img111.imageshack.us/img111/9867/10817922.jpg

doğru uygulamaları için;
http://img111.imageshack..../redlipstickcelebrity.jpg

*pudra, fondoten kullanımının abartılması: pudra kullanımını öğrenmesi gereken bir sürü hatun var ne yazık ki. bunun dozunu bilmek için güzellik uzmanı olması gerekmiyor bir kadının. pudra ve fondoten yüze sürülür anacım. memelerinize, ensenize sürmeyin şunları.
yanlış uygulamaları için;

http://img111.imageshack....eblackdahlialapremier.jpg

*eyeliner kullanımının abartılması: eyeliner sürülmesi çok zor makyaj malzemelerindendir. iyi sürebilmek için elinizin titrememesi lazım. birkaç kez sürüp deneme yaparsanız doğru şekilde sürebilirsiniz. kötü örneği için aklıma ilk gelen kişi tabii ki de amy winehouse!

http://img510.imageshack.us/img510/2756/46882733.jpg

doğru uygulaması;
http://img510.imageshack....iquid20eyeliner20pic1.jpg

*far kullanımının abartılması veya renginin yanlış seçimi: mavi farı örnek vermek istiyorum hemen. kahverengi gözlü bayanlar ve koyu tenli bayanlar mümkünse bu renk farı tercih etmesinler. yani çok kötü duruyor. yeşil gözlü bayanlar da kullanmazsa iyi olur aslında. sadece mavi gözlü hatunlar sürsünler mavi farı. en iyi onlarda duruyor. bir sürü renk var, sizin göz renginize uygun şeftali tonları, toprak tonları, siyah gibi bir sürü tonlamalarla göz renginizi daha iyi vurgulayabilirsiniz. mavi veya lila rengi fardan uzak durun.

kötü uygulama için: (güzelim biraz daha sürseydin şirinler kadrosuna alacaktım seni)
http://img510.imageshack....img510/548/4218239395.jpg

iyi bir uygulaması için;
görsel

*allık kullanımının abartılması: yanakları renklendirmek için kullanılan allık kullanımı abartıldığında ortaya komik bir görüntü çıkar. yanaklar, palyaço gibi durur. allığın rengine göre, sanki az önce 3-5 tokat yemişsiniz gibi de gözükebilir. doğru kullanılmadığında ortaya komik bir görüntü çıkar.

kötü uygulama için:
görsel

doğru uygulama için:
görsel

makyaj önerilerim devam edecek..
Acaba güzel olduğunu mu sanıyor diye sormaktan ,beynimi sulandırdığım ama hiçbir zaman cevap alamadığım , kadın tipi.
(bkz: fondoten) * *
yapacakları makyajı yüzüne gözüne bulaştıran kadınlardır, bi anlamda beceriksizlerdir. *
kırmızı kazak giyip pembe far sürerek beni benden alırlar.
ince dudaklara kırmızı ruj süren kadın.
teni açık olduğu halde bronz görünmek adına yüzünü kapkara yapan ama kollarının ve boynunun beyaz kaldığını farkedemeyen kadın.
sürdüğü koyu ton fondötenin üstüne yine iğrenç koyulukta allık süren kadın.
yüzü yağlı olmasına karşın yinede yağlı far kullanan kadın. bir süre sonra gözkapağında sadece bir çizgi olarak kaldığından haberi yok tabi!

vs vs vs daha çok çeşitlendirilebilir tabi.
adamı kadınlardan tiksindirip cinsel tercihlerini gözden geçirmeye kadar götürebilecek kadın tipidir.kat kat far, fondoten iğrenç bir ruj aman tanrım.bilmiyorsanız yapmayın bizide düşünün.
yüzündeki siyah tüy seklindeki killari temizlemeden suratina bir dünya fondoten süren hatundur, igrenctir.
bazıları erkekleri tiksindirir bazıları ise kadınları bile tiksindirir.
bir nesil, tek renk rujla hem yanağını, hem dudağını, hem göz kapağını boyadı yahu. sedefli rujlar gelmesin aklına, gül kurusu bir ruj, o dönem hayat kurtarırdı.

dudağına sür, gözüne koyu mu geldi hemen bir peçete sıkıştır dudaklarının arasına, al fazlasını.
yanağına bir kaç benek kondur aynı rujla, yaydır ellerinle. oldu sana allık.
hafifçe değdir göz kapaklarına sonra. iyiye dağıt parmaklarınla. far da oldu mu sana?

bundan bilmem kaç sene önce ayak topuklarına pembe ruj süreni duymuş bu kulak. neden? daha pembe gözüksün diye topuklar. saçma gelebilir lakin ben yaratıcı bulmuştum bu fikri o dönem.

makyaj yapmayı bilmeyip makyaj yapan kadınlar kimler peki?

kimi kuaförlerde denk gelirsin bak mutlaka bunlardan birine. özel bir gündür misal, farklı malzemeler ile çevrendekilerin, yüzünde görmeye alışık olmadıkları bir makyaj yaptırma isteğiyle girersin bi kuaföre. iyi de bir kuaför değilse bu gittiğin, farkedersin makyajı yapan, ağdayı yapan, tırnağı kesen aynı insan. düzgün kalem çekiyor mu, çekiyor. bitti. makyaj yapmayı biliyor demektir bu.

boyar da boyar, aynaya da bakmana müsaade etmez işi bitmeden. ara ara bir iki adım geriler, kafayı yana eğer bi bakar şöyle yüzüne, sonra boyamaya devam eder büyük bir hırsla. bu gibi kabusların en çabuk çözümü oradan çıkar çıkmaz yüzü temizlemektir. bilmiyorsan ne yapıyorsun be kadın di mi? makyaj yapmanın yüzü boyamak olduğunu sananlar yanıt vermesin bu soruya.

konuyla alakalı olarak değinmek istediğim bir meslek makyözlük. dünün kaale alınmayan mesleği. -ki meslek sayılmadı uzun bir dönem- şimdilerde kursları var ki meraklıları da hemfikir makyaj yapmanın bir sanat olduğu görüşünde. sanattır değildir ayrı bir tartışma konusu lakin belirtmek gerek, makyaj yüzü renklendirmekten öte bir kavram.

yüzde görünmesini ya da farkedilmesini istemediğiniz bir kusuru gizleyebilir makyözler. - ben olabilir mesela -
yahut hoşunuza giden bir şeyi daha belirgin hale getirebilirler. - iri gözler -
olanı daha farklı gösterebilir, bakanın gözünde yanılsamaya sebep olabilirler. - dudaklarınız incedir misal, kalınlaştırılabilir - *, - burnunuz büyüktür ya da, daha ufak gösterilebilir -

makyaj hileleri ile tüm bunlar mümkündür zira bunları bilmek veya öğrenmek; hedef kitlesi 16-20 yaşlarındaki genç kızlar olan dergilerin sayfalarında rastlayabileceğiniz makyaj yapmanın püf noktaları başlığı altında yazılan maddeler sayesinde pek mümkün değildir.

herkesin giyim zevki, uyum anlayışı, renk tercihleri o kadar farklıyken birbirinden, bir şeyi bilmekten kasıt, o işi profesyonel olarak yapanlar olmalı bence. (bkz: makyöz)

yoksa uyumdan bahsedecek olursak bulamayız orta yolu. ben abartmışım kime göre, ben demişim "o renk sana gitmemiş" demez misin "e be kadın sanane"?
bilmiyorsan git bir bilene sor ögren denilesi kadindir.
Örnek sekil a: yildiz tilbe.
karisik meyveli dondurmay, ve hatta zaman zaman pandayi cagristiran kadinlar.

bu arada karisiklik olmasin, parmaginda yuzugu olan evlidir.
bir de dünyayı ben yarattım çok güzelim ya baksana herkes bana bakıyor cok guzelim demezler mi.
yüzündeki boyayla evi badana edebilme durumu.. bilhassa lütfen yeşil far ve kırmızı ruj kullanmayın.. bu iki renk uyumsuz. oldukça basit ve bayağı duruyor...
uygulaya uygulaya öğrenecek kadındır.
makyaj yapmayı deneme-yanılma yoluyla öğrenmeye çalışan kadınlardır. herkes makyaj teknikleri kursuna mı gitsin yani...
bu kadınlara en güzel örnek, zaten siyah ya da koyu renk olan gozlerine gereğinden fazla kalem, rimel, sürme süren kadınlar ve yakışıp yakışmadığına aldırmadan inatla kırmızı ruj süren kadınlarDIR. zaten koyu renk olan gözlere kalemi sürüp birde eliyle yayıp aklınca puslu gözlere sahip olduğunu düşünenler son derece iticidir. şahsımca falcı ya da cadı izlenimi uyandırmaktadırlar. ayrıca sanki kirli izlenimi uyandırırlar. inatla kırmızı renk sürenler daha bir olaydır. kırmızı sürmek için dudak yapısının uygun olması lazımdır ve dişlerin şekli ile rengi mutlaka düzgün olmalıdır. kırmızıyı sürüp dişine bulaştıranlar, elbisesiyle alakasız kırmızı ruj sürenler ve çarpık sarı dişleriyle kırmızı dolananlar ne yazık ki seksi değil mide bulandırıcıdır.
göz zevki olmayan kadındır.. yahu hiç mi aynaya bakmazsın?!
o da bir şey mi? kadinlarıdır.

bu ülkede makyaj yapmasını bilmeyen makyözler en ünlü suratları boyuyor efendim.

(bkz: bülent ersoy)
(bkz: ebru gündeş)
estetik ameliyata verecek parası olmayan fas fakir fus fukara varoş dilberleridir. Kaş çizerler martı ile nike'ın tersi karşımı, renk seçimleri eşcinsel yürüyüşüne katılmak istercesine gökkuşağıdır, dudaklar ince ise ruj ile dudakla burun arası dudaklaştırılır falan.ya ismail yeekee ya da erol evgin kadınlarıdırlar
palyacoya benzerler. bu kadınlar bize göstermişlerdirki makyaj insanı rezilde eder prenseste.
acil makyaj yapmayı öğrenmesi gereken kadındır.
hele ki bembeyaz yüzüne bronz pudra, allık falan sürerler, sanki çamur banyosundan çıkmış da gelmiş ablam.
incecik dudaklarına taşıra taşıra kırmızı ruj sürerler, öyle ki dişler bile kırmızı olmuştur, tanrım korku filmi gibi!
yahut şöyle bir modeli de vardır, göz çevresinde bembeyaz bir far, elmacık kemiklerinde yoğun olmak suretiyle, yüzün genelinde bronzluk hakimdir. burdaki amaç solaryuma girilmiş izlenimi vermektir. lakin öğrenmesi gereken husus da şudur ki, berbat görünüyosun kızım! solaryuma girmiş izlenimi verecegine bi aynaya bak yahu, nasıl görünüyorum ben acaba? diye.
vallahi bu tür kadını görünce malzemeleri alıp yüzünü boyayasım geliyor. madem bu kadar boyanacaksın bari tam palyaço modeli yap ki, çoluk çocuğu güldür, işe yara. korkutuyorsun böyle.
bilmememin değil öğrenmemenin ayıp olduğunu düşünerek makyaj yapmayı öğrenmesi gereken kadınlardır. kendileri durumun farkında değillerse söylemek toplumun diğer fertlerine düşmektedir.
giyinmesini de bilmezler.
genellikle en büyük hatayı ciltlerinin ihtiyaclarını bilmedikleri için yapan kadınlardır.