bugün

ekonomi biliminin, toplam tüketim, toplam üretim, toplam tasarruf, toplam yatırım, toplam gelir (milli gelir) ve istihdam gibi toplam büyüklüklerini inceleyen ve bunlar ile ilgili çözümleme ve çıkarımlar yapan alt dalı.

işsizlik, enflasyon, toplam üretim ve tüketim, gelir dağılımı Makroekonomi'nin ana konuları olarak sayılabilir.

Kurucusu John Maynard Keynes'dir. Keynes 1930 yılına kadar firma ve endüstri seviyesinden bakılan Ekonomi bilimine yeni bir boyut kazandırmış, toplam talep kavramını gündeme getirerek işsizlik ve toplam üretim konularını bununla açıklamaya çalışmıştır..
derslere girilmediği,her hafta derslerden sonra tekrar edilmediği,her hafta en az 2-3 grafik ezberlenmediği zaman her daim transkripte yanında ff yazan ders...
işletme enformatiği ve almanca işletme bölümü öğrencileri için kolay;
ama en azından 2 kez okunarak sınavına girilmesi gereken derstir.
(bkz: makro iktisat) *
(bkz: klasik iktisatcılar)
mikro ekonominin karsıtı uygulama...
vergilendirme , fakirlik, esitsizlik gibi ekonominin genelini ilgilendiren kavramlari da inceler.
mikro ekonomi nin ağacı incelediğini farzedersek, makro ekonomi ağaçların hepsini tek tek değil, ormanı inceler.
mersin üniversitesi turizm işletmeciliği otelcilik yüksekokulunun efsane dersi, okulun yüksek harç gelirine sahip olmasının müsebbibi. sevgili güneş hocamız yıllardır aynı soruları sormaktadır ancak ne hikmetse yüz kişilik ikinci sınıfa ait dersin sınavına asgari dörtyüz kişi girmektedir. 14 yıldır bu dersten geçemeyen adam tanıyorum diyeyim anlayın artık. marjinal tasarruf eğrimiz yerlerde süründü harç yatırmaktan.
mikronun abisidir.
mikro'dan a ile geçip makro'dan kalınabilir; öyle de zor derstir işte. aslında konuları enflasyon, işsizlik, yurtiçi hasıla vs. gibi günlük hayatta mikro'da görülenlere nazaran daha aşina olunan şeylerdir; ancak bu aşinalık pek fayda sağlamaz genelde.
eşittir:Gross Domestic Product
ktü de metin berber anlatıyorsa zevkle gireceğiniz derstir.
ibf okumakla meşgul olan pek çok şahsın ilk başlarda zor gibi gördüğü, ama öyle ahım şahım bir ders olmadığını zamanla anladığı bir ders alanı.
her ders gibi aslında zorluk derecesi anlatana bakmaktadır. hocasına göre değişir ama ceteris paribus diyerek sadece diğer iktisat dersleri ile bir karşılaştırma yaparsak grafikler vs. sebeplerden en çok zorlanılanlarda ilk üçe oynar.
Amerika'nın önderliğinde birtakım devletlerin sıkıştıkları zaman herhangi bir ülkeye saldırması,
sömürge düzenini devam ettirebilmek için doların değeriyle oynayarak ülkelerin iflas ettirilmesi,
Planlı çıkarılan ekonomik krizlerle insanların ömründen en az 20 yılın çalınması,
Merkez bankalarının para politikalarıyla insanların köle edilmesi
ve bunların iktisadi teknik terimlerle ve astronomik rakamlarla bir disiplin olarak incelenmesi makro ekonominin ana konusudur efendim...
*ekonomik yaşamın çarpıcı özelliklerini açıklamak ve anlatmak adına tasvir edilendir.
*Makro ekonominin gelişmesindeki en önemli sebep büyük buhrandır.
*Öncüsü john maynard keynesdir.

*Kapsamına aldığı dört sorun vardır;
-gelir ve istihdam düzeyi,
-fiyat düzeyin istikdarı,
-ekonomik büyüme,
-dış açıklar.(bütçe ya da kamu)

Makro ekonominin temel varsayımları;
-Piyasaların temizleme hızı ve ya fiyat esnekliğ,
-dengenin tekliği,
-beklentilerin oluşum biçimi,
-kısa ve uzun dönem nispi önemidir.
Lanet derstir.
bu dersten geçme bug'ı varmıdır acep?
Üni 1 de iken makro girişi 2 yılda hem de dc ile zor verdim.

Üniversite hayatım boyunca kaldığım 2 dersten biriydi kendisi bu arada.

Kpss sürecine girdim ve şuan mikro iktisat para banka türkiye ekonomisi büyüme kalkanma hepsini yapıyorum ama yine yeniden makro iktisat ta çakıyorum. Şu toplam arz toplam talep lras sras olayları yemin ederim beynimi kemirdi.
birde mikrosu var ...dalga geçmeye gelmez ders birimi.
dehşet dehşet. efsane gidiyoruz.