bugün

evlerimizin vazgeçilmez yemeği. mümin kardeşlerimizle birlikte dini sohbet eşliğinde bu yemeği yemek rabbin bize sunduğu bir lütuf. dindar olmayan arkadaşların da bu yemeği sevmesi ise onlar için bir fırsat. belki de bu yemek ile birlikte allah(cc)'ye olan yakınlıkları da artar. ki zamanında gördük, bu yemeği yedikten sonra "abi söylesene abdestimi nerde alıyorum" diyenleri de.
üstten bakınca cant kapağına benzeyen yemek.
enfes bir yemektir, sevilir, öpülür.
feto yurdunda kalma sebebidir. 1 sene yedim hala arıyorum açıkçası. evlerine çıksam da bol bol yesem.
nurcuların her öğün yemekten sıkılmayacağı yemektir. *
alternatifi ülker ikram + şakirdin benzini çaydır.
üniversitede evine gittiğim her arkadaşta maklube yiyince, okuduğum ilin yöresel yemeği sandığım çok lezzetli yemek. tabi gittiğim evin cemaat evi olduğunu öğrenmem bir yılımı, cemaate ait bir yemek olduğunu öğrenmem iki yılımı aldı.**
Arkadaşlarla makarasına gittiğimiz cemaat evinde akşam yemeği olarak bize verdikleri, şeklini şemalini görünce kendimden geçtiğim fakat normal pilav-et karışımı bişey olduğunu anladığımda hayal kırıklığına uğradığım o ana yemek. (bkz: misafir umduğunu değil bulduğunu yer)
yiyenin tel tel bıyıkları çıkacağı rivayet edilen, enteresan şakirt yemeği.
bu yemek sayesinde çok kişinin cemaate kazandırıldığına şahit oldum.
vazgeçilmezimiz, uğrunda adam vurabileceğimiz yemek ötesi.
çok lezzetli ve doyurucu bir şey kırgızistan'dan bi arkadaş yapmıştı sevgilisi de azerbaycan'dan votka getirmişti. ikisi çok güzel gidiyor. tavsiye edilir.
feme giderken haftada bir yediğim ve sonra da yemeyi çok özlediğim yoğurtlu etli-tavuklu güzel bir pilav.
Nur cemaatini hatırlatsa da tadından yenmeyecek kadar güzeldir.Yemesi ayrı bakması apayrı bir haz verir.
şakirtlerin bir numaralı yemeğidir. geçe gün herhalde benimle ilgilenmek amacıyla yaptıkları yemek de oydu. çok güzel bir tadı var *
Genelde ışık evleri ve yurtlarda yenen demir sofranın içine boşaltılan içinde patateset tavuk etrafında yoğurt ve salata olan şakirt yemeği
(bkz: abilerde bi yemek yedim on numaraydı)
serhat dershanelerine gidenlerin (ablalarında falan) en çok yediği yemektir. oldukça da abartılır, yok sevapmış da araplar da yaparmış da şöyleymiş de böyleymiş... *

tadı için yiyorsan tamam sorun yok; ama ey sen şakirt! bu ne özentiliktir? bu ne bağnazlıktır ya? ne ayaksınızki siz?

+ şakirtten bi eksi. *
iyi yapanı oldu mu yememek günah.
http://img276.imagevenue.com/img.php?image=46412_1_122_337lo.jpg
altı yedi kişinin aynı tepsiden yalak bulak şekilde salyalı sümüklü bi şekilde kaşıkladığı şakirt yemeğidir.
olsa da yesek.
yemek için şakirt mi olsak diye içimden geçirten yemektir.
ramazan ayı gelse de cemaatçi arkadaşlar yine iftara çağırsa be sözlük.
yumurtalısı yaramaz olan karma besin topluluğu.
hayatım boyunca bir kere yediğim bir daha kim bilir ne zaman yiyeceğimi bilmediğim harika bir yemek .
bildiğin pilavın içinde salata et falan olanı. bir de tencereyi tepsiye döküp aynı yerden yiyorlar. tabağa koysak olmuyor mu? iğreniyorum yahu tabaklara alalım. ama yok araplar gibi yemeliyiz. bir de araplar pilavın ortasını oyup yağ dökerler ortaya elle topluca girişirler. aynı beton yaparken kumun ortasına su dökülmesi gibi. onu da yapın bari. pislikten geçilmesin ortalık.