bugün

bir aptal beyanı. kardeşim ülkene düşman girmiş ve üstelik senin devletin buraları başka devlete vermeyi de kabul etmiş. ne yapsin adamlar? bu insanlar savastan degil katliamdan kacmislardir.
osmanlının kaybettiği topraklardan ve mübadele ile yurdumuza gelenlerden söz ediyoruz, savaş meydanından kaçan askerlerden değil.
Yunan'a Bulgara direnmeden kaçıp her seferinde biz macırız diye övünen tuhaf tiplerdir. Siz hiç macır Ali efe duydunuz mu? Ben duymadım. Yörük varken bunların kendilerini övmeleri falan komik geliyor. Türkiye'ye gelenlerin çoğu savaştan kaçmış işte Suriyelilerden farkları ne? Evet.
ülkeye zorunlu göçle gelen tek hayırlı insanlar. gerisi faso fiso.
Macır deyince akla ilk önce çalışkan olmaları gelir bende macırım çok çalışkanım ama ders dışında.
Kökenim (bkz: Bulgaristan göçmeni)
muhacir kelimesinin biz balkan türklerince söyleniş şeklidir. özellikle babaannem a harfini çekerek maacır diyerek söyler.
maacır da denilebilir. ben de bir macırım ( bulgaria ), son derece samimi insanlardır. eğlenmeyi de bilirler üzülmeyi de. müziğe yatkın kimselerdir. içeni pis içer içmeyeni de ( az da olsa vardır ) hiç içmez. arada çürük yumurtalar çıkabilir fakat genelleme yapacak olursak on numara adamlardır.

Not : Roman halkıyla karıştırılmamalıdır. Bazılarımız bu yanlışa düşebilir. Romanlar ayrı macırlar ayrıdır. Romanlar da adamdır
Aslen muhacir denir. Bende bir macır olarak başlığı sözlükte görmekten gurur duydum. Buralarda pek rastlanmaz macırlara. Annem Selanik Baba Bulgaristan safgan diyebiliriz.

macırca birkaç kelime

naben, nasılsın
töbüle, böyle
dulda, gölgede
somun, ekmek
mare, kız
şılak, parlak
bocid, sürahi
Bir tarafı selanik'ten göçmüş biri olarak bizde muhacir diyorlar.
Seçme şansım olmadan macır bir ailede doğmuşum. iyi ki burada doğmuşum, tabi bi california falan da olabilirdi nys, macır insanları tanıma fırsatı bulmuşum. macır dediğimiz geniş bir kitledir. elbette içinde insanlara tek tek indiğiniz zaman karaktersizler ya da sevilmeyecek tipler çıkar. ama genel olarak özverili ve çalışkan insanlar.
bir macır atasözü şöyle der:
"içmeyip neapcan beaa"
sarışın yada esmer olmaları türk milleti içerisindeki konumlarını değiştirmez. macırlar gayrı-müslim topluluklardan izole yaşam sürerek milli benliklerini hiç kaybetmemiştir. benim macır babam esmer yörük olan annem ise beyaz tenlidir.
Babam has macır olduğundan dolayı sanırım benim de içlerinde bulunduğum guruh. Sanırım diyorum çünkü annem yarı Yörük*.
Sahi, ben neyim yahu?
turk olduklarini iddia etmrlerine ragmen avrupada epeyce karismis ve karma sari turklerin piyasaya zuhur etmesini saglamislardir.
arapça göçmen demek olsa da Genelde balkanlardan göc edenlere verilen addır.
kendim olmasam bile aile kökeni itibarı ile ucundan azıcık kendimi ait hissettiğim insan topluluğuna verilen isim. iyidir macırlar, sonradan gelmiş tc pasaportunu, kimliğini almıştır, hor görüldüğü zaman olmuştur, kıyak geçildiği zaman da olmuştur devlet tarafından, lakin bazıları gibi otobüs yakalım, bomba koyalım insanları öldürelim gibi atraksiyonlara hiç girmez. hatta yeri geldiğinde kendini memleketin yerlisi addeden birçok insandan daha sağlam sahip çıkar ülkesine, bayrağına.
harika börek yaparlar. (bkz: macır böreği)
türkiyede yaşayan batı göçmenlerine denir.

edindiğim bazı bizzat tecrübeler:

1- arabanın üzerine kat çıkarlar.
2- 1 tl vermemek için 10km yürürler.
3- kendilerine kara macır derler.
4- alcasın vursacın duvara, sündürcesin aazını yüzünü, sektircesin duvardan duvara başını, bak bakam ta bidaa yapıyumu keraneci.

düşünmesi bile güzel
ebeveynlerimin yıllarca "macır kız alma, macırlarla arkadaş olma, temkinli ol" demesinin sebebini uzun süre anlayamamış, ön yargıya bağlamıştım. fakat ne zaman ki üniversite için çanakkaleye geldim, o zaman anladım canım ailemin neden temkinli olmamı istediğini. kusura bakmasınlar ama, biraz fesat insanlar. tecrübe ettiğim kadarıyla dostlukları samimi değil. nerede o iç anadolunun sıcaklığı, dostlukları?! sadece kendi tecrübelerimden yola çıkarak değil, egeli olup da iç anadoluda yaşayan çoğu arkadaşımın kanaatleri de bu yönde. "batıya kaydıkça insanlar baya yavşıyor, karakter yoğunluğu azalıyor hacı" diyor adamlar. ki gerçekten ben de öyle olduğunu düşünüyorum. ah macırlar, zalım macırlar. ha kızları güzel, orası ayrı.
macır deyince akla hemen bulgaristan gelmemelidir efenim. yugoslavya, yunanistan ve romanya göçmeni karışımı bir aileye mensup olduğum için söylüyorum. bursada asla kendini farklı hissetmeyecek olan insandır. eğitim aldığı okulun da çoğunluğunu oluştururlar ve birbirlerinin yanında konuşurken macır bir nineden farkları kalmaz. (bkz: nabıyesin mare) üniversiteye gittiğinde en çok bu muhabbetleri özler.
hamur işi denilen yiyecekleri sık tüketen insanlar.
2 kat bahçeli + 3. katın filizleri hazır evlerin sahibi, çalışkan göçmen insanlara denir. yani kalıplaşmış gibi.
genellikle bulgaristan göçmenleri için kullanılan muhacir kelimesinin evrilmişi.
Mutlu olma hevesi olan hedefleri olan bu doğrultuda gerekliyse bol bol çalışıp bütçesini genişleten insanlardır.
Hedeflerine ulaşanlar hayatlarının geri kalanını kral gibi yaşamayıda bilirler...
(bkz: ben).