bugün

marvel'in bir süper kahramanı. power man olarak da bilinir.
(bkz: #3134405)
(bkz: güçlü adam)
netflix'te dizisi yayınlanacak olan süperkahraman. karakteri mike colter diye birisi oynayacakmış.
30 Eylül de başlayacak netflix dizisi.

ilk teaser.

https://www.youtube.com/watch?v=R_cufeg2SFs
ana fragmani: http://www.youtube.com/watch?v=ytkjQvSk2VA
poster: http://galeri.uludagsozluk.com/r/luke-cage-1144537/

30 eylul'de netflix'te pardon malum ortamlarda. *
netflix falan bilmem ben. *
jessica jones ve daredevil 1. sezona oranla oldukça hareketli başlayan dizi. ilk iki bölüme baktım da bu da olmuş diyorum. hele kulüp sahnelerinde çalan şarkılar çok başarılı. african-american tarihine yer vermeleri de ayrı bir güzellik olmuş. anlamadığım tek şey uradaki olaylar luke'un jessica ile tanışmasından önce mi yoksa sonra mı olduğu. ilerleyen bölümlerde ipucu vardır diye umuyorum. yalnız, cottonmouth'un giyim zevkine bayıldım. evet, kötü adam olabilir, ama kesinlikle çok zevkli.
birinci bolumu inse de izlemeye baslasak dizisi.

yukaridaki arkadasa hitaben; olaylar jessica ile tanismasindan sonra geciyor. luke bu dizide hell's kitchen'dan harlem'e tasinmis halde.
Marvel-netflix ortaklığının yeni yayınlanan son dizisi. Önce daredevil, sonra jessica, şimdi de luke cage üçü de muazzam diziler. Luke cage diğerlerine nazaran daha az merakla beklediğim bir diziydi ama şimdiden 2. sezonu sabırsızlıkla bekliyorum. Muazzam bir dizi çizgi roman seven ve geek bünyeler için. Jessica jones güzel bir diziydi ama aynı zamanda kısır bir diziydi. purple man ve purple man'in jessiya yaşattıkları arasında gidip gelen bir diziydi. Luke cage tam tersi. Aksiyonu bolca, kötü karakteri bolca ve hepsi harika ne de olsa orası harlem. Diziyi beğenmesen bile sıkılmazsın aksiyonu sayesinde. Bolcana harlem ve hiphop kültürü görmek de ayrı güzeldi. Methot man ve luke cage için yazdığı şarkıda müthiş. Çok sevdiğim bir rapçi kendisi zaten. Dizi aynı zamanda zenci kültürünü çok başarılı bir şekilde gösterdi, arada etkileyici replikler vardı. '' Kurşun geçirmez olabilir ama o bir zenci elbette polis kovalarsa kaçar. '' Tarzı güzel ama etkili replikler. Sırada iron first sonra defenders. Şu ana kadar hiç ıskalamadı netflix umarım gelecek dizilerde bu kadar iyi olur.

--spoiler--

Cottonmouth, Shades Alvarez, Mariah Dillard, çok iyi yazılmış kötü karakterlerdi. Cottonmouth erken öldüğü için
şaşırmıştım sırada ne var diye meğerse Diamondback varmış. Motivasyonu klişe ama oynayan oyuncunun sayesinde
onu izlemek çok keyifliydi. iri yarı, hafif kafadan kaçık ve sürekli incil alıntısı yapması ürkütücüydü. Finalde deneyleri
yapan doktorun eline geçti ve disk de ki tüm kayıtlar doktorun elinde ilerde o da güçler kazanacak ve daha çok göreceğizdir.
Bir kaç kere jessica'ya atıf yapılması güzeldi ama onu görememek hayal kırıcı. Luke ve jessica ayrılmaz bir ikili onu da görmeliydik
ama belli ki bütçe yetmemiş. Marvel evrenine referans konusunda çok zengindi dizi.

--spoiler--
çok da güzel olmayan dizi. çoğu bölüm sıkıcı.

başlamayı düşünenler hiç başlamasın. dizi keyif vermiyor.

tamam luke abimiz güzel bir karakter. jessica jones ile zaten tanıdık karakteri. ama buna özel dizi yapmak baya anlamsız olmuş.
netflix bir diziyi ya da filmi yayınlamadan önce maddelerce uzunlukta olan teknik listesine sokar ve o maddelerden biri bile varsa gösterime sokmaz. fakat bu dizide bir sürü droplar, donuk kareler, müzik nota atlamaları oluyor ki anlam veremedim doğrusu. sanırım kendi yapımlarına kıyak geçiyor olabilir. velhasıl yinede güzel dizi, izliyorum.
Vasat bir dizi.
Yer yer istisnalar olsa da genelde sıkmıyor, izlenilebilir zamam geçirmek için. Ama vasat.
Baş karakterin Türkçe dublajı son derece rahatsız edici olarak kulağıma çarpan dizi. Konuşma dilinde sözümona Türkçe de "r" harfinin söylenmemesi konusundaki yaptığı yanlış çok rahatsız edici. Hele hele bunu idrak edemeyen seslendirme yönetmenini şiddetle kınıyorum .
2. sezonu, ortalarında yakaladığı sürükleyiciliği sonuna kadar götüremiyor. genel eleştiriye katılıyorum bölüm sayısı daha az olabilirdi.
yine de ilk sezonundan iyi; genel olarak ortalama kalitede bir iş. baş kötü hanım ağa rolündeki teyzemiz performansıyla göz dolduruyor. ve karakterlerin derinlemesine işlenmesi takdir edilesi.
olay akışında bazı noktaları bilalin anlayacağı gibi anlatmasalardı daha iyi olabilirdi. ne kadar süper kahraman dizisi olsa da bu sezon polisiye ve drama yönü daha ağır basmış durumda. olayların ve luke cage'in aldığı hal yeni sezon için merak uyandırıyor mu kendi adıma emin değilim. kafa dağıtmak için izlerim galiba.
ilk sezon fena değildi benim için ama 2.sezonda her bölümde sıkıldım bir bölümü bile zevkle izlemedim. Çok kötü bir dizi bana göre.
ilk bölümünden sıkıcı geçeceğinin sinyalini vermiş dizi. Daredevil'i arattı.
ilk zamanlarında bonus kafa ve matruş yüzlüyken, sonradan kel kafalı ve bıyıklı moda dönerek büyük bir imaj değişikliği yaşamıştır.
karısı örümcek adam'ın * liseden dönem arkadaşı çıkınca ve o aralar ona fena aşık olduğunu ifşa edince kıllanan süper kahraman.
Süper gücünün bir boyutu da derisine zarar verilememesi ve delinememesidir.