bugün

Liberallerden hoşlanmayanların hazımsızlık çekmeleri sonucu sarfettikleri eziklik kokan kelime.
cumhuriyete numara vermek gibi saçmalıklarla uğraşan bunyeler için kullanılan kelime.
Varoluslarını amerika ve ab'ye baglamıs olan, genelde tekelci sermayeden ve medyadan nemalanan, kendi ülkesini hor gören, "niye bizim de bir new york umuz olmasın" diyen, el degmemis güzelim sahillerimizi ve dogamizi turizme acip mahvetmeyi isteyen, devletin egitim ve saglik gibi hizmetlerinin paralı olmasını savunan, zaten özelleştirmecinin önde gideni olan sahsiyetlere verilen isimdir.
medyadaki versiyonları, görüşü, amacı ne olursa olsun gelen hemen her iktidara alkış tutan fırıldak olarak tabir edilebilecek kişilerdir. ulusal değerler pek önemli değildir bunlar için, kendi anlayışları dışındaki herkes demodedir. ne pahasına olursa olsun ab'cidirler, özelleştirmeyi canla başla savunurlar.
ülkesinin çıkarlarını kendisinden başka savunan kimse kalmamış gibi "ulusalcı" ayaklarına takılan bünyelerin uydurduğu kelime. kendi savundukları görüşü eleştirenlere saldırarak yanıt verebilen bu bamyalar, liberal görüşü savunan insanlara "akılları" ölçüsünde lakap takmaktan utanmaz olabilirler.
(bkz: besim tibuk)
(bkz: mehmet barlas)
(bkz: kemal dervis)
(bkz: can baydarol)
(bkz: erkan mumcu)
(bkz: liberalizm)
en asil duygunun insanı.
"babalar gibi satarım, kar etse de satarım" adamıdır. milletin çıkarı önemli değildir bunlar için. ılımlı ılımsız her türlü yönetim şekline uyum sağlayabilirler. mali piyasalardan, faizden ve ab-abd ikilisinden otlanırlar. globalleşme ve dışa açılım adı ile ithalat patlaması yaşatırlar ülkeye.
liberalizm'i içine sindiremeyenlerin akılları sıra liberallerle dalga geçmek için uydurdukları kelime.
lakin liberalizm onlara dalga geçme hakkını vermektedir.
güle güle kullansınlardır.
(bkz: laissez faire laissez passer)
asıl efendisi abd olan sözüm ona kanaltürk'çü gençliğin hiç bir zaman anlayamayacağı, anlayacak kapasitesinin olmadığının da ortaya çıktığı insanlardır. "kurtlar vadisi gibi bir dizinin çekilme amacı nedir" diye kafasını yormadan, kimin yaz(dır)dığı belli olmayan metal fırtına gibi kitaplarla gün geçiren insanlardan ne beklenebilir ki, ülkede sol düşünceyi bitiren bu ulusalcıklar sözde karşıdır abd'ye ab'ye. onlar liboş der geçer kendi kapasiteleri ölçüsünde. siz gidin all star maçlarına sms gönderin, vatan sağolsun.
Din temelli siyaset yapan , ab ve abd emperyalizminin ılımlı islam , bop , komunizm ile savaş adı altında ülkesini ulusal iradeyi kullanarak satıp pazarlayan politikacıdan bozma liberal demokrat kapitalist düşünce hizmetkarı ve ticaret hırsızı , tutarlı ve dürüst olmak yerine politik aklın eleştirisini demokrasi ve özgürlük ideallerinin arkasına sakladığı ve kendisine rant sağlayacak olan dinamiklerle izole edilmiş apolitik sürü zihniyetine pazarlayan , 1946 yılından bu yana küreselleşme adına ülkesini satan ve gömlek değiştirir gibi partisini değiştiren ve devlet rejimi karşıtı ideolojisini terkettiği iddiasıyla yerel ve merkezi siyaset alanında defalarca bölünerek çoğalan yolsuzluğun dibine vurmuş dinci , faşist sağ görüşlü emperyalist bürokratlar ve devlet adamlarıdır .
insanın aklına ısrarla mehmet barlas ve türevlerini getiren sıfattır.
emin çölaşanın mehmet barlas a verdiği ayar kelimesi.kimilerine göre iyi kimilerine göre kötü bişe.
300 yıllık bir geçmişi olan ideolojiye bok atmak için, yurdum gençlerinin kullandığı, üstüne üstlük bunu kullanınca karşısındaki liberalizm e inanan insana ayar verdiğini sanan zavallı yurdum gencinin türettiği bir tür sözcük. kendilerinin ne kadar bilgisiz, okumadan yorum yapan ve bilinçsiz olduklarının göstergesidir buda. liberalizm e inanan gerçek türk insanını dahi bilmezler, görmemişlerdir. akp'yi liberal bir parti sanarlar. evet akp'nin bazı politikaları bu felsefeyi andırır. zaten andırdığı için liberalizm pis, kakadır. yoksa chp benimsemiş olsaydı dünyanın en iyi ideolojisi olurdu. neyse kendileri bu sistemde herşeyi söylemekte özgürdürler. kendi seviyelerini belli ederler ancak.

mesela ben komünist bir arkadaşa "kom" desem beni kimse kaale alır mı? almaz. almaması lazım zaten.
zuhaheha emin colasan yine x e libos dedi adam ne ayar veriyo ya...

dusuncelerinin arkasinda durup demokrasyiyi ozgur dusunceyi savunan fikirlerinden odun vermemek adina statukoyu karsisina alan gazetecilik mesleginin hakkini veren bircok dusunure atfedilen mahalle agzina yakisacak bir uslubla soz de aydin bazi zevatin kullandigi cocukca bir hitap.

birikimden,hikmetten uzak entelektuel derinlikten yoksun;taassup sahipi sozde vatanperver guruhun bolca kullandigi bir hakarettir.turkiyenin kafasini kuma gomup cevresinde ne olup biitigini gormemesini isteyen,kuresel sistemden uzakta kalip,laik kati kurallari ve resmi ideoloji ile postallarin ve sungulerin golgesinde bir yonetim arzulayan zihniyetin urunu.
dünya' da insan hak ve özgürlükleri ile sosyo-etik konularda libertarian davranan insanların türkiye' de sadece ve sadece ekonomik anlamda, o da balta limanı antlaması mantığı ile ve sadece yabancı sermaye ile yeşilcilere özgürlükçü davranması üzerine, bu topraklarda bozulmuş söz konusu ideolojisizliğe uğur mumcu' nun taktığı ad.
gülüyorum ben bu lafı birine diyen insana. neden mi? dur bekle geliyor;

bu lafı eden kimdir? sosyal demokrat, komünist, sosyalist vb.. siyasi görüşlere sahip kişiler.

peki bu kişilerin türkiye'de kendilerini ifade etme şekli nedir? her cümlelerinde kendileri hakkında söyledikleri sözcükler nedir?

modern, nezaket sahibi, özgürlük düşkünü, kültürlü, çok okuyan çok bilen, anti yobaz, anti bağnaz, saygı sahibi, aydın gibi şeyler. çoğaltabiliriz ama lüzmu yok.

bunların hepsinin de kendilerinde olduğunu düşünürler. bu süreç, solcu oldum denilen anda başlar zaten onların iç sesine göre.

buraya kadar her şeye okey. aslında değil de . neyse okey diyelim işte biz. hülasa yahu.

emin çölaşan kimdir?. benim babam dahil tüm sol geçmişi olan yahut o geçmişi hala sürdüren, yahut kemalist, atatürkçü düşünce yapısına sahip, bu sayededir ki kendinde diğer insanları aşağılama yetisi gören bireylerin sevdiği saydığı dilinden düşürmediği bir adam, insan, gazeteci.

bu liboş lafını çıkaran kendisidir. barla'a demişti sanırım. önemli olan kime dediği değil zaten.

-oş ekinin anlamı nedir peki bu ülkede. tdk bunu demese de, halk dilinde eşcinseller için kullanılır. topoş gibi. yani liboş kelimesi de o nedenle üretilmiştir. dönek manasında. yani ibne olan kişi de dönek ya bu sistematiğe göre. anladınız işte. bingo.

hani saygı. hani eşcinsellere verdiğiniz destek. hani modernlik bunun neresinde. hani hümanizm nerde göremiyorum ben.

hani insan hakları.

ki tüm bunları yıllarca benim tandansımda insanlar savunmadı. bunu solcular savundu. siz savundunuz bay çölaşan.

hani samimiyet. bırakın her biri birbirinden beyhude ideolojileri.

nerde samimiyet? göremiyorum ben.

sen düşünceye saygı diye yırtacaksın kendini. şiddete hayır düşünce özgürlüğüne evet diyeceksin. ki bence de doğrusu bu. ama senin yaptığın ne yahu.

yeşil fasulye derken bamya yapmış koymuşsun sen insanların masalarına.

neyse yahu. neyse. kahrolsun faşizm. kahrolsun emperyalizm.

ezber açısından.
francis fukuyama gibi ideolojilerin sonunun geldiğine inanan, hidayete ermiş eski solcudur aslen. biliyorlar kendilerini, salvolarını sevmesek de kıçımızla gülüyoruz.
(bkz: ismi lazım değil)
günümüzde her yolun kendisine çıktığı olay. bir muhabbeti aynen aktarıyorum,

a: siyasi görüşün ne?
b: solcuyum hacı.
a: sen de mi öyle? (bana diyo)
c: yok usta benim görüşüm yok. (bkz: ortacılık)
b: o liboş oğlum.. ehehe

işte böyle birşeydir..
vakti zamaninda (bilenler bilir) emin cölasan in mehmet barlas a, barlas in turgut özal a yaptigi yalakaliklardan dolayisiyla takmis oldugu lakap.
dünya siyaset literatürüne kazandırdığımız hede.
puşt gibim, ibne gibim bişey
liberal demokratın kısaltılmışıdır. amerikan köpeği de demektir.

emperyalizm in 21nci yüzyıldan istekleri doğrultusunda hareket ederek insanı insan yapan aidiyet duygusu, örf adet gibi şeyleri ve toplumsal hukuku yoketmeye çabalarlarken ulusal tarih, dil gibi şeyleri de deforme etmeye çalışırlar.

anarşistlerden daha tehlikelidirler çünkü bunlar aktivist değildir. anarşist bir yerleri bombalar, yakar falan ama bunlar dil ve kalemleri ile birilerine hizmet ederler.

her şeye görünürde eyvallah derler. esasında amerikanın egemen olmadığı bütün topraklarda kaos yaratmak isterler. amerikanın egemen olmadığı bütün toprakları ulus bilincinden ayırarak 52 yıldıza yaren etmektir esas maksatları.
gerçek liberallere denilmez sadece onların yancılığını, şakşakcılığını ve provakatörlüğünü yapanlara denir.