bugün

lensi takmaya göre daha kolay bir durum..baş ve işaret parmaklarınızı kıskaç yapıp gözbebeğinizin üstünde birleştirdiğinizde elinize hemen gelebiliyor..
gerçekleştirilirken elin temiz ve kuru olması çok önemli olan hadise, aksi taktirde mikrop kapar, lens kayar.. *
lens ilk alındığında satıcı ablanın özel bir itina gösterilmesini, hijyene mutlak suretle dikkat edilmesini farz ettiği eylem. geceleri geç saate kadar ders çalışma ardından bir bakarsınız ki ellerizi yıkamadan çıkarır olursunuz.
cikarirken dikkat edilmezse gozu de cikartmaya kadar varabilecek durum. (bkz: ruyada lensi cikaramayip gozunu cikardigini gormek)
cikarandan cok karsidaki insana eziyet veren durumdur. bakan insanin gozu yasarir, ayni aciyi ceker adeta.
bir elinle gözünü sonuna kadar açıp, diğer elinin iki parmağıyla lensi kenarlarından kavrayarak yerinden oynatılıp lensle göz arasına hava girmesi sağlandıktan sonra yerinden hoplatılıvermesiyle yapılan, 6 yıllık lens geçmişim sonucunda ustalaşıp saniyesinde yaptığım eylem. hijyen çok önemlidir, öncesinde elin 22 saniye yıkanması önemle önerilir. buna uyan pek olmaz, hele benim gibi yıllanmış lens kullanıcıları hiç uygulamazlar bunu, tıpçı bir insan olduğum için hala azimle hijyenik bir şekilde çıkarıyorum lensimi.
aslında lensi takmak da çıkarmak da, hiç lens kullanmamış birinin acıyan yüz ifadesiyle sizi izlemesine katlanmak kadar zor değildir.
-ben lens alıcaktım da.
+bakıyorm efendim.(bu sırada lens çıkarır)*
duş almak, uyumak, denize girmek gibi faaliyetlerden önce yapılması gereken sıkıcı olay.
tembel insanların sadece aksamları yatarken yaptıgı (bkz: melek), hatta bazen yatarken bile yapmadıgı, alıstıktan sonra yapılması cok kolay olan islem. ilk baslarda sag elle ust goz kapagından tutulur, dikkatle ve korkarak lens cıkarılır. hatta bazen cıkarılamaz. ama bikac yıl sonra el pört die göze sokulur ve lens cıkarılır.
çıkarmadan önce gözümüzde olduğundan emin olmalıyız.
lens maddesi gece çıkarılmayan cinseden bile ıolsa her gece yapılması gereken eylem.
zor ve meşakkatli bir eylem.
ilk zamanlar hayli zor geçer, şöyle ki yarım saat uğraştığımı,gözümden uyku akmasına rağmen çıkarmak için dakikalarca debelendiğimi bilirim. ne de olsa gözbebeğinize dokunuyosunuz ve göz refleks olarak kendini kapatma isteği duyuyor. ancak bir müddet sonra aynasız dahi lens çıkarma & takma eylemini gerçekleştirebilecek kadar uzman oluyor insan, kendimden biliyorum. ilk başlarda zordur ama gözlüksüz olma hissi paha biçilemez.
alışana kadar zorlanılan ve birsüre hijyen kurallarına dikkat edilirken , ilerleyen zamnlarda bu kuralların boşverilip gerçekleştirilen eylem ...
acemilik dönemlerinde Genellikle lensin yırtılmasıyla sonuçlanır.
takmak kadar doğal bir eylemdir.zaten lensi taktıysanız çıkarmasını bilmeniz lazımdır aksi takdirde mazallah kör olursunuz.
ha çıkaramıyorsunuz diyelim panik yapmayın sakin olun.biraz ara verin işleme, derin nefes alın daha kötüsünü düşünün ,hani mıncık mıncık ederseniz lens parçalanabilir ve daha kötü sonuçlar çıkabilir ortaya . gözünüze yapışmış ise birinden yardım isteyerek lens suyundan gözünüze sıkmasını rica edin , muhtemelen gözünüze yapışıp kurumuştur çıkmıyordur.Dediğim gbi panik yapmayın yumuşadıktan sonra çekmeniz suretiyle çıkıcaktır.
ilk başlarda zorlanılsa da, alışınca basit gelen eylemdir. ancak takmak zordur. özellikle sabah saat 6'da kalkmak zorunda kalmışsanız.*
birçok kişi tarafından zor olarak tanımlandığını görünce "garanti çıkarırken yanlış bir teknik kullanıyorum, farkında olmadan lensimin içine ettim sanırım" dediğim eylemdir.
zor olan bir şey varsa o da lensi takmaktır. hele ilk defa lens kullanacak kişi muhtemelen -abartısız- yarım saat uğraşacaktır. ardından da büyük ihtimalle koyarım ben bu işe diyip lensten bir süreliğine vazgeçecektir. en iyisi bu duruma birkaç hafta daha katlanmaktır. bir süre sonra aynaya bakmadan bile birkaç saniyede takıp çıkarabilme yetisine sahip olursunuz.
daha başlığı okurken bile gözlerimin sulanmasına neden olan olay. acemilik zamanlarında insanı fıtık eder, lensi değil gözümü çıkartacağım nerdeyse diye düşünülür fakat zamanla alışılır.
gözü tabiri caizse parmaklamaktır.hassas davranmak gerekir yoksa gözün birtakım tabakalarını yerinden çekip alabilme ihtimali oldukça yüksektir.
lensi takmasından çok daha zor olan eylemdir şahsımca.*
eğer uzun süredir çıkmıyorsa, lensin altı kuru olacağından ilk göz kırpmalarınızda gözünüze bir şey batıştığını hissedersiniz ve gözünüz sulanır sonra normale döner. ve resmen gözünüzün hava aldığını, rahatladığını hissedersiniz. lakin gözlük mü lens mi? derseniz. inci tabiriyle lens siker.
takmaktan çok daha kolay olan eylem.
takarken cebelleşen bünye çıkartırken bir o kadar rahattır ki herhalde çok şükür bitiyor bu ızdırap edasıyla alır koparır onu gözden. tabi dikkat etmek gerekir kazma gibi tırnaklarınız varsa hele yandığınızın resmidir. öyle badozlama dalınmaz lense de göze de.
+figen gel su çok güzel
-tamam şu lensi çıkarıp geliyorum.