bugün

parcalari sok cikar oyunudur.
burjuva çocuğu eğlencesi.
yaraticiligi gelistiren bir oyuncaktir.
mühendislik okumamda büyük etkisi olduğunu düşündüğüm,zamanında başından kalkamadığım,küçük renkli plastik parçaları birbirine birleştirilerek oynanan oyun.isim aslen bu oyuna adını veren bir markadan gelmektedir.
(bkz: kim oynadı legolarımla ya)
tez savunmasında uygulama kısmını anlatırken kullanmayı planladığım araç-gereçtir.
şu anda ford'a ilham kaynağı olmuş çocukların vazgeçilmez yap-boz oyuncağı.forda ilham olma kaynağı ise aynı parçalarla farklı tip ve markalarda arbalar yapılabiliyor olması.şu anda ford galaxy,ford s-max ve volvo s80'in parçalarının %80'i aynı.
değişik renkte ve ebatlarda olan çoluk çocuğun oynadığı ve ergen insanlarında sulandığı çok eğlenceli bi gereçtir.
bir ara gazeteyle birlikte verilen çocukların devamlı aldıkları ve garip garip şekiller yaptıkları oyuncak.
çocuklar için müthiş bir zeka geliştirme oyunu olan ve turkiyede neden yaygınlaştırılmadıgını merak ettiğim oyun.
ismi danimarka dilindeki leg godt yani iyi oyna kelimelerinden gelen 1932 yılında kurulmuş oyuncak şirketi. lego mindstorms ile sensörlü, motorlu, yazılımla çalışan robot legolar üretmek mümkündür.
bir ara gazetelerin bile çocuklara dağıttığı oyuncak türü.birleştirip birleştirip bozmaca.
'http://ldd.lego.com' adresinden lego programını indirdikten sonra, mışıl mışıl saatlerce lego oynamanız mümkün. son derece basit ve yormadan çalışıyor program. iyi oyunlar.
genelde, yesil bir zemini olan ve bircok kucuk parcasi bulunan beyaz, mavi, kirmizi, sari renklerdeki oyun gerecleridir. bunlardan yaptigimiz evleri birkac gun mimar edasiyla televizyonun ustune koyar eve gelen misafirlere gosteririz. sonra bozar bi daha yapariz. oldukca eglencelidir, simdi olsa yine oynarim.
küçükkene setler dolusu sahibi bulunduğum sonrasındaysa tamamına yakınını milletin çoluğuna çocuğuna dağıttım; sadece teknik (bkz: teknik lego) olanları ve legoland kurulanlarıyla bile annemlerin bana ayrı bir oyun odası kurmasına sebebiyet verecek kadar fazla olan oyuncaklarım.
Üniversitede bile Robot Kulübü için haşır neşir olmaktan zevk duyduğum oyuncak..

(bkz: lego mindstorms)
kesinlikle oyuncak kategorisine alinmayacak oyuncaklardir.
(bkz: saçmalamak)
süper alet. danimarka'nin en taninmis markasi. bir de robotlari var mindstorms diye, ikinci versiyonu cikti, 250 euro.
çocuklugum tamamen legolarla geçti. almanyadaki akrabalarımızdan tek istediğim şey legolardır. türkiyede de birsürü modelini bulabiliyordum ama içinden çıkan kataloglardaki manyak modelleri de almanyadan getirtiyodum.bi ara gazeteler de kolpa lego veriyordu. dandik parlak plasikten ve hiçbirzaman birbilerine tam oturmayan legolar. çok iyi hatırlıyorum orjinallerinin üzerindeki yuvarlakların içinde lego yazıyordu. kolpalarında ise hiçbirşey yazmıyordu.

yaş aralıklarına göre birsürü değişik tipleri vardı. en küçük çocuklar için duplo , daha büyük çocuklar için system daha büyükler için ise technic vardı.technic'ler en eglencelisiydi. içinde hidrolik sistemler olan arabalar yapabiliyorduk. hatta araba ilerledikçe motordaki pistonlar da inip çıkıyordu.

son olarak lego kesinlikle deli gibi mekanik zekayı geliştiriyor. çocuklugunu lego oynayarak geçiren çocuklarla düt düt diye ileri geri araba süren çocuklar arasındaki farkı da çok kolay anlarsınız.
bir oyuncaktan daha fazlasıdır. öyle çeşit ve kapsamlı lego modelleri vardır ki, tek bir parçasını dahi takacak yer bulamaz, şapşallaşırsınız. büyüdükçe, yaşınıza uygun legolar bulursunuz. ayrıca, "lego mu oynuyorsun lan?!" diyenlere de selam ederim.
50. yılı kutlanmakta olan oyuncak.
(bkz: legolas) * * *
çocukların köprü, ev, at araba, kılıç, silah vb. yaptıkları küçük ve büyük çeşitleri bulunan oyuncak.
çakması için (bkz: cogo)
alternatifi icin (bkz: knex)