bugün

Amy Adams ve Matthew Goode un oynadığı 2010 yapımı filmde Amy Adams 4 yıldır birlikte olduğu erkekten evlilik teklifi alamayınca Dublin de Kardiyoloji konferansına katılmaya giden sevgilisine 29 şubat ta kendisi evlenme teklifi yapmak için peşinden giden bir kadını canlandırıyor. Bu tarihin ona uğur getireceğine inanıyor. Kötü hava şartları yüzünden yolda kalıyor ancak taşra da bir barı olan Matthew Goode un oynadığı Declan dan yardım istiyor. Yol boyu başlarına gelenler insanda tebessüm uyandırıyor ve insanın içini ısıtıyor. Muhteşem irlanda manzaraları da cabası.
Şubat ayının dört yılda bir 29 gün çektiği o özel yıla "Leap Year" deniyor. Filmde uzatmalı sevgilisinden bir türlü beklediği evlenme teklifini alamayan bir genç kızla ilgili. Kahramanımız Anna Brady, sözlüsü bir iş yolculuğuna çıktığı sırada, irlanda'da o 29. günde kadınların erkeklere evlenme teklifi etmeleri geleneği olduğunu ve tam o gün sevgilisinin Dublin'de olacağını fark ediyor. Ve atlayıp gidiyor, teklifini yaparak hayatını düzene sokmak için... Ama kader ağlarını örüyor, uçak dublin'e inemiyor. ve anna'nın karşısına bambaşka bir seçenek çıkıyor. Gerisi filmde...

Gerçekten çok sempatik bir film, insana sanki romantik komedi türünün ölümsüzlüğünü kanıtlayan yeni bir halka. Hikaye özgün, irlanda dekorları harika, espriler yağmur gibi yağıyor. Gerçi kimi klişeler de yok değil, ama hoşgörülecek düzeyde... en önemlisi, en çok klasik John ford filmlerinden (örneğin The quiet man, Kadın Satılmaz) bilip, özlemle anımsadığımız o kendine özgü irlanda mizahını yeniden karşımızda buluyoruz.

Gerçi internetteki yorumlara bakılırsa, irlandalılar filmden hayli şikayetçi; bizi asla olmadığımız biçimde sevimsiz gösteriyor diye... Demek bu açıdan biz Türklerden hiç geri kalmıyorlar! Ama biz irlandalı değiliz. Ve bu güzel komediden keyif almamıza engel yok. Amy Adams ve Matthew Goode'un çok uyumlu bir çift olduğunu da eklemeliyim. (Atilla Dorsay, 27.03.2010 - Sabah)

Aşka Yolculuk - Leap Year

Yönetmen : Anand Tucker
Senaryo : Deborah Kaplan, Harry Elfont
Görüntü : Newton Thomas Sigel
Müzik : Randy edelman
Oyuncular : Amy Adams, Matthew Goode, Adam Scott, John Lithgow, Noel O'donovan
ortalamanın üstünde bir film denebilir. filmde en çok dikkat çeken şey ise, irlanda'nın harika bir doğal güzelliğe sahip olması. ayrıca amy adams ve matthew goodle çok yakışmışlar.
Yok ya bu yaz gidiyorum irlanda'ya artık koca bulcam lan diye iç çektiğim filmdir, 2-3 kere izlettirir kendisini.
çok iyi bir film ya. çok duygulandım... declan a acıdım, üzüldüm..
edit: film şimdi bitti. mutlu son işte. böyle mutlu sonlar görmeyeli çok olmuştu. iyi geldi...
eskiyi anımsatan filmdir.
izlersiniz, ve irlanda'da yaşamak istersiniz. bu kadar net.
louis'i * evlat gibi benimseten, çok basit olmakla birlikte sıkıntılı anınızda sizi güldürme potansiyeline sahip sempatik film.
Öngörülebilir, basit sıradan bir romantik komedi olabilir. Ancak içinde bir adet irlanda ve Matthew Goode barındırdığından en hezeyanlı dönemlerde ilgi ile izlenebilir.
(bkz: artık yıl)
irlandaya aşık olursunuz, o kadar güzel anlatır irlandayı.