lazların kökeni

 1. 1.
  lazların etnik ve kültürel geçmişi hakkındaki bilgiler bütünü.
  #5243569 :)
 2. 2.
  Köken olarak Kolxa(Kolhi) Medeniyetine dayanmaktadırlar. Lazlarla ilgili veya (Kolhi boyları ile ilgili) ilk yazili kayıt M.Ö. 16-17. yüzyıllara ait Hitit uygarlığının kayıtlarında bahsedilen "Kaşkalar"dır. Fakat M.Ö.12. yüzyıl Asur kayitlarında yer almış olan "Kilchi"; adı direk Kolhilerden bahsedilen ilk resmi kayıt olarak tarihteki yerini almıştır. ve bundan yaklaşık 400 yil sonra M.Ö. 8. yüzyılda Urartu kayıtlarında ise "Qulcha" seklinde yine Kolhi medeniyetinden bahsedilmektedir. ve ilerleyen dönemlerde yunan(yani hellen) kayıtlarında ise "kolhis" olarak bahsedilmektedir. tarihte Büyük Hellen(yunan) Kolonizasyonu; olarak bilinen ve doğu Kadeniz bölgesi sahilllerinde 85 ile 100 arasinda Koloni kurduklari dönemden sonra Dogu Karadeniz sahillerinde yasayan topluluklardan çok sık bahsedilmiştir. ve bu kayıtlar arasinda en güvenilir kaynak olarak kabul edilen Ksenophonun Anabas adli eseridir. M.Ö.5 yüzyildayazilan bu eserde Trabzon Sinopa bagli Kolhi ülkesinde bir koloni sehri olarak gecmektedir. Yine en güvenilir kaynaklardan biri olan Strabon (M.Ö. 63- M.S.24) Karadenizin Dogu kesimlerinin eskiden Kolhi Delizi olarak bilindigini yazmaktadir.
  Antik Yunan kayıtlarından yola çıkarak Dogu Karadenizde yasayan Kolhilerin disinda belli basli topluluklarda yaşamıştır. bu yopluluklar şunlardır; Saniler, Heptakometler, Chalybeler.
  Sani=Tzani=Makron: Saniler daha önce Makronlar olarak tarihteki yerini almıştır.
  trabzona yakın ve trabzonun batısındaki bölgelerde yaşıyorları genellikle. Bildiğim kadırıyla sinop ve giresun bölgesi olsa gerek. Makronlara daha sonra yine M.Ö. 4 yy da Pseudo-Skylaxta Makrokephaller seklinde bir isimle hitap edilmekteydi. Saniler tarihteki kayıtlar incelendiğinde diğer toplulukları asimile ettiği ortaya çıkmıştır. Lordkipanidze'ye göre saniler in bölgesinde yaşayan kolxi lerde asimile edilmiştir. Bu asimilasyonlar neticesinde o bölgeye sani ülkesi adı verilmiştir. Kachtchishwili ( bu ismi doğrumu yazdım tam emin değilim) Sani adinin aslinda sani değilde Tzani (3'ani) seklinde oldugunu söylemektedir. aslına bakarsak doğru bir kabullenmedir şöyleki lazcada " 3'" harfi s ile t arasında telaffuz edilmektedir. yani dil ön dişler arasında t ile s arasında telaffuz etmektedir. Tzaniler veya eskiden Makronlar olarakda bilinen bu topluluk Kolhi, yani Laz boylarindandir.
  Heptakomet ler ise yani "yedi köyden, yedi köylüler" anlamina gelen bu medeniyet Harşit çayının üst kısımlarında, Skydides daglarinda (şimdiki adıyla gümüşhane dağları olsa gerek)Makronlar( saniler) ile komşu olarak yaşamaktaydılar. Bazan eski kayıtlarda Skydiner seklinde geçmektedirler ve bu isim aslına bakarsak Lazcada yedi anlamina gelen "skviti" nin helenleşmiş formudur . Heptakometlerin Lazca konusan Laz-Kolhi soyundan oldukları söylenmektedir.
  Chalybe: Karadeniz halklarindan ilk bahsedenlerden biride ünlü destan sairi Homerostur. hatta şiirlerinin bir tanesinde bundan bahsetmişti ( şiiri tam anımsayamıyorum) sanırım TROiA SAVAŞINDA TROiLALILARA yardım eden halktan bahsetmişti. ve bu halkı deniz kenarında yaşayan halk olarak tabir ediyordu ve o zamanlar doğu karadeniz bölgesi gümüş medeniyeti olarak lanse edilmekteydi. şimdiki gümüşhane, bayburt, erzincan da yaşayan topluluklara o zaman Khaldi kavimi deninirdi. Daha sonraki yıllarda khaldi kavimi urartu kayıtlarında haldi olarak geçmekteydi.. ve chalybe yani haldiler bu dönemlerde trabzonuda içine alan geniş bir bölgede kullanılmaya başladı.

  ilerleyen zamanlarda hellenlerin yani yunanların kolinizasyonla beraber bölgede asimile çalışmaları başlamıştır. hellenlerin Apollon Kultu tapinimi ve diğer pagan inanışlara sahip olan lazlar tarafından kolayca kabul edilmiş ve bununla birlikte gelen helenleşme yani yunanlaşma sürecide başlamış oluyordu. ve lazların 300 lerde ortodoks dinini kabul etmesiyle bu süreç dahada hızlanmıştır.
  osmanlının 1461 yılında trabzon ve doğu bölgeleri işgal etmesiyle bu defa lazları başka bir asimile bekliyordu. buda islamlaştırma politikası ile birlikte entegre devam eden türkleştirme politikasıdır.

  kısaca özetledikten sonra şunu diyebilirim "laz" adı bizans döneminden kalmıştır. ve yunan tarihinde "lazoi" olarak adlandırılmıştır.

  Ekleme: Lazların horon kavramıda kolxa medeniyetinden gelmiştir. horon, lazların kolxa medeniyeti zamanında savaş dansıydı. birlik, beraberlik ve tekdüzen hareketi simgelemekteydi. yeride gelmişken şöyle bir hatırlatma yapmakta fayda var "horon tepmek" kelimesi tamamıyla yanlıştır ve çarpıtılmıştır. horon hiç bir zaman için tepilmemiştir ve lazlar arasında da "horona durma" "horona vurma" horon oynama" olarak tabir edilmektedir.

  edit: ekleme yapıldı

  edit2: kötüleyen mahlukat yazılanların aksini iddaa ediyorsan buyur ne olup bittiğini yaz bakalım. ama yok ben daha 15 yaşındayım egosal sorunlar yaşıyorum diyorsan yapacak birşey yok monitörden uzaklaşman sağlığın için gereklidir.
  #5243671 :)
 3. 3.
  ilginç kökendir. Millattan önce 2000 3000 yılına kadar uzanır.

  Doğrudur veya değildir bilemem de Lazların kökenlerini Millattan önce bilmem kaç bin yılına dayandıran insanlar her ne hikmetse birileri "Türkler sümerlere" veya da daha da gerçekçi olarak "iskitlere" daha da gerçekçi olalım "hunlara" hadi çok daha gerçekçi ve düne gidelim "göktürklere" dayanıyor dendiğinde

  Hadi lan oradan hikaye tarih yazma derler, türk tarih tezleriyle alay ederler.

  bir türlü anlayamam Türkler Milli bir tarih oluşturunca suç, ama tarih boyunca bir baltaya sap olamamış Ulus devletler içerisinde her daim kullanılmaya elverişli etnikler olunca entellik oluyor.

  allah'a şükür Lazlar Karadeniz havasını almış, Karadeniz'in vefalı sularından beslenmiş insanlar da böyle geyiklere karınları tok.

  Onlar da biliyorlar türklerle yaşamanın, Türklerle aynılaşan kültürü paylaşmanın, Bölgelerindeki Çoğunluk Olan Çepnilerle yani Oğuzlarla kardeşliğin değerini.

  Allah'a şükür ki derin mi derin m.ö 150 bin yılından beri var olan yüce üstün kültürlü Kürtçükler gibi değiller.

  Uluslar arası bilmem neye göre de nufusları 1.5 milyonmuş.

  Lan ben doğma büyüme karadenizliyim 1.5 milyon tane lazın 10 tanesiyle bile karşılaşmadım.

  Biz onu düz hesap 3 milyon yapalım da ben de karadenizli olarak laz etnik topluluğuna ait çıkayım bari.

  eksi üzerine ek: lan eksi veren ortadoğulu rahatsız mı oldun?
  eksi veren Karadenizli olsa Nedenini yazacak kadar delikanlı olurdu.
  #5243734 :)