bugün

Çinli filozof Lao Tzu'nun felsefesini iyi özetleyen bir cümle:
'Hayattaki görevini tamamladığın vakit, zorluk çıkarmadan gitmen en doğrusu'.
düşünceleri Türkiye'de de okunup bilinen Tzu'nun,
yegane eseri olan Tao Te Ching'i nasıl yazdığı, şöyle anlatılıyor:

Bir gün, ihtiyar adam, yaşadığı şehirden ayrılmaya karar verdi ve
uzaktaki dağlara doğru yürümeye koyuldu.
Kendisini imparatorluğun dışına çıkaracak kapıya ulaştığında,
sınırı koruyan Yin Hsi isimli görevli, onu durdurdu ve sordu:
'Dünyadan tamamen elinizi eteğinizi çekmeden evvel, merak ediyorum,
acaba aydınlanmamız için bize bir şeyler yazabilir misiniz?'
Lao Tzu, belli ki, bu öneriyi kabul etmişti.
Çünkü kapıdan çıkıp da başka bir krallığa gitmeden ve
kim bilir, neler neler yaşamadan önce, Yin Hsi'ye,
içinde 81 adet kısa şiir ve yazı olan,
toplamda yalnızca 5000 kelime tutan eserini vermişti. * *
Lao Tzu ya göre erdem erdemsizliktir. Lao Tzu nunki sentetik diyalektik ve aşkın diyalektiktir.
"Başkalarına karşı zafer kazanan kuvvetlidir, kendi nefsine karşı zafer kazanan ise kudretlidir." demiş insan.
"Yontu ustasının işini yapmaya kalkan elini sakatlamazsa şanslı sayılır" SÖZÜNÜN SAHiBi.
adı "yaşlı bilge" anlamına gelen, facebook gibi sosyal ağlarda sözleri paylaşılan çinli filozof. taoizm'in kurucusudur kendisi.

--spoiler--
Tanrı size istediğiniz insanları değil, ihtiyacınız olan insanları verir. Öyle ki bu insanlar size yardım edecek, sizi incitecek, acı verecek, sizi terkedecek, sizi sevecek ve olmanız gereken insan olmanızı sağlayacaklardır.
--spoiler--
"bir ülkede ne kadar çok yasa ve nizam varsa, orada o kadar da çok hırsıza ve hayduta rastlanır." diyen filozof.
Şu sıralar kürt kardeşlerim diye zırlayan sözlükçü.
adı gibi derin ve bilgili yazar arkadaşımızdır.
hayatı güzelleştiren insanlar diye tabir edilir bu kişiler.
(#19163403)
kendini yakmanı falan bekleyen emin ol yok bu çok saçma olur.

--spoiler--
Türkiye Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği Şubelerden Sorumlu Genel Koordinatörü Emin Pınar, yaşanan barış görüşmeleri ve imralı sürecine tepki göstererek; “Biz bu süreci asla kabul etmiyoruz. Süreçte bize ne yapalım diye soran olmadı” dedi.
--spoiler--
(bkz: kürtlerin ajitasyon yapma konusunda uzman olması/#19195381)

neyin kafasını yaşadığı merak edilen yazar.

kafasına göre kendi fikrinde olmayanları siyonist falan ilan edecekmiş! böyle yetkili bir abi gibi konuşunca çok etkili oluyor hacı devam. *
(#19216210) adam kendini bu işe adamış baksanıza.
(#19216210) niye araştırdın kardeş sıkıntı mı var uzuvlarda. Neyse genç arkadaşlar için faydalı olmuş.
kaliteli bir onuncu nesil yazardır.

(bkz: #19250155) nolu entrysiyle bu ülkenin sahiplerini en güzel şekilde ifade etmiştir. okuyoruz efenim kendisini, çizgisini bozmaması dileğiyle.
yaratılanı yaratandan ötürü sevmeyi kendine düstur edinmiş, bu cennet vatanın bölünüp parçalanmaması için feryat eden, zaman zaman bu uğurda sert çıkışlar yapan, bu ülkenin, türküne, kürdüne, lazına, çerkezine, ateistine, komünistine, dindarına, alevisine, atatürkçüsüne, ülkücüsüne, sağcısına, solcusuna bütün kalbinin kapılarını açan ve onları anlamaya çalışan, insani değerleri hep ön planda gören ve gözeten bir yazar panpanızdır...
en sefdiğim yazar.
mantıklı yazan, herkese saygı duyan, efendi bir yazardır.
sevdim kendisini.
sözlüğün açıklamalı olarak yazan ender yazarlarından biri lao tzu. iki kelimede yorumu bitirmiyor izah tarzı geniş yorumları okuyan vatandaşlar, en azından fikir sahibi olabilir. çöldeki serap gibi yazar.
lao tuzu diye okunur.
değerlere sahip çıkan ve çizgisini bozmayan bir yazar.

(bkz: #19660344)
"bilen söylemez, söyleyen bilmez" diyen muhterem. mutasavvuflar da sık sık başvururlar bu sırlı kelama.
"yol tao'dur ve tao yoktur" söyleminin sahibi mübarek şahsiyet.
' Zayıflık harika bir şeydir, güç hiçbir şey. Bir insan yeni doğduğunda zayıf ve esnektir, öldüğü zaman ise sert, kaskatı ve duygusuzdur. Bir ağaç büyürken zayıf, esnek ve tazedir. Kuru ve sert hâle geldiğinde ölür. Sertlik ve güç ölümün arkadaşlarıdır. Esneklik ve zayıflık ise varoluş tazeliğinin ifadeleridir. ' sözleriyle Stalker filminde keşfettiğim düşünür.
(#21620070) sacmalayan yazar.
benim annem hindu bir adamla evlendi, ve ben muslumanim. Babamin dinini secmedim.

Ustelik annemde din falN degistirmedi evliligi boyunca. Musluman kaldi.
"Tanrı size istediğiniz insanları değil, ihtiyacınız olan insanları verir.
Öyle ki bu insanlar size yardım edecek, sizi incitecek, acı verecek, sizi terkedecek, sizi sevecek ve olmanız gereken insan olabilmenizi sağlayacaktır."
felsefesini sevdiğim. *