bugün

1970'li yılların ortalarında televizyon yayınları başlayana kadar radyo, insanların büyük keyif cihazı olmuştu. eskiden radyo günlük hayat, saatler ve haberlere eşlik eder, koca möbleli ve lambalı radyolar, kocaman pilleri ile evlerin baş köşesinde, en değerli eşya statüsü görürmüş. önden çevrilen iki yuvarlak düğme ile yan yana tuşları olurmuş. istasyon ibresinin hareket ettiği cam panelde ankara, istanbul, sofya, moskova, varşova, paris, münih, kahire, viyana, atina, prag, tel aviv gibi şehirlerin isimleri yer alır, fakat çıka çıka sadece Ankara radyosu çıkarmış. düğmelerden biri ses ayarlamada kullanılırken, diğeriyle de uğultulu ve parazitli sesler arasında istasyon bulunurmuş. bu radyoların ısınması şart olurmuş, ısındıktan bir hayli sonra da hasbelkader << şimdi zeki müren'den solo şarkılar dinleyeceksiniz... >> gibisinden anons duyulurmuş. radyo kullanımı o zamanlar sabır isteyen bir işmiş. hatta bazı radyo sahipleri evlerinin çatısına büyük antenler çekerler ve istanbul polis radyosu veya Ankara uzun dalga radyosu gibi istasyonları dinlemek için çaba gösterirlermiş. lambalı radyolara, günümüzde bile müziği seven, hassas, duygulu insanların nostalji yaşatan antika eşyası olarak rastlanılmaktadır.
1953/1954 yıllarında almanyada üretilen
" Krefft Weltfunk Tenor W538 " radyosu .

görsel

görsel

görsel

görsel
https://www.radiomuseum.o...krefft_weltfunk_w538.html#
sesini hala unutamıyorum .
bir yutup kanalı tamiri ile ilgili bir video hazırlamış. bu tarz şeylere ilgili insanların ilgisini çekebilir. 74 yaşındaki bir lambalı radyonun içini açıyor ve çalıştırıyor. gerçi henüz tamamını izlemedim, çalıştırabiliyor mu bilmiyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=6ttSeR8i82s
son merakım. tamir edip satmak niyetiyle bir kaç tane edindim. hadi bakalım.
bir zamanları olmazsa olmaz ev eşyasıdır. artık radyo değerinden çok dekor ve nostalji değerine sahip ev eşyası.
transistör sonrası dönemde piyasalardan çekilse de tutkunlarının vazgeçemediği sihirli alet.
küçükken teknolojinin doruk noktası olduğunu düşündüğüm alet.
(bkz: lambalı amfi)
güncel Önemli Başlıklar