bugün

türkiye'de müslüman insanların düşündüğü şeydir.

apaçık gözle görünen ve bilinen gerçektir.
halk arasında çok yanlış bilinen bir kavram. laiklik din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması demektir.dinin kişiden ayrılması demek değil.
laiklik özel teşebbüs olduğu için tam anlaşılması kaydı ile muazzam bir uygulamadır.
dinini yaşayanların eleştirilmesinde laikliğin değil uygulamanın suçu vardır.
(bkz: he amk öyle öyle) laiklik dinsizlikmiş neden ? gördüğün bildiğin ne ? laiklik dinsizlikdir doğru ama devlet bazında devletin dini yoktur . devlet dinsizdir haklısın ama kişiye laik diyosan buna dinsiz diyosan zaten baştan yanlış yaparsın hem kişiler laik olmaz hemde birine dinsiz demek en büyük günahlardandır .
Ne alakası var denilen en açık olay, Din ve vicdan özgürlügüdür laiklik.
''laik hükümet kavramından dinsizlik manası çıkarmaya çalışan fesatçılara fırsat vermeyiniz.''Mustafa Kemal Atatürk'ümüzün sözünü aklıllara getiren tespit.

(#9708368)
yazarın çevresinde konuşulanlardan esinlenerek girdiği entrydir. sallamayınız efendim bu yazarı.
feto iyi eğitememiş şakirtini. bu kadar basit cümlelerle bir yere varılamaz. buralar da böyle saçmaladığını görse müslümanlıktan aforoz eder maazallah. neyse bize de beyin jimlastiği oluyor. bir daha hatırlıyoruz laikliğin ne muhteşem bir şey olduğunu.
tabulara takılan insanların asla kabullenmiyeceği gerçek.

dinelere aynı mesafe ne demek.

çok mu yakın çok mu uzak.

bir müslüman eğer allah'ın kurallarına göre yaşamıyorsa bu onun dininden eder.

yani devlet dairelerinde dinsiz mi olması gerek ve dininden olması mı gerek.

okula gitmesi için dininden vazgeçmesi mi lazım.

bırakın bu mesafe olaylarını günümüzde laiklik bal gibi de dinsizliktir.

Darwinin zorunlu ders olarak ukutulmasını isteyip, zorunlu din dersinin kaldırılmasını isteyen zihniyet.
dini kendi içinde yaşayamayıp, elaleme şov yapma aracına dönüştürmüş yobaz söylemi. çünkü kendi içinde yaşaması gereken dini değil, başkalarının inancını sorgular. herkesin inancının kendi seviyesinde olmasını isteyerek hatta bunu yönetim biçimi haline getirmeyi düşünerek, din i dayatma hayalini kuran faşizan fikrin zikridir.
lakiklik diye götten uydurma bir kelimenin açıklaması olsa gerek. asıl söylenmek istenen laiklik ise , din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması daha adaletli eşit bir toplumun kurallarını içerir yazardaşlar , saygılar.
kısa entry girdiğim için topa tutuldum vay amk.

kesin ve kesinkes dinsizliktir.

bu ülkede yıllarca camileri kapattırmadı bu laik parti, 28 şubatta din elden gidiyor diye sikimsonik işle sincan'da tank yürütmediniz mi lan?

tüm dinlere eşit mesafede olmak demekmiş laiklik, iyi o zaman tüm dinlere sahip kişiler kendi dini inançlarına göre kamu kuruluşlarında çalışsın. neden çalışamıyor? tüm dinlere eşit mesafede olacak ise bu şekilde olsun.

sizi güzel keklemişler yavrum, ha pardon lan siz sonradan değiştirilmiş tarih kitapları okuyordunuz değil mi?

hani şu yıllarca bize atatürk'ün evi diye gösterilen atatürk'ün olmayan evi.

(bkz: kafan çok güzelmiş canım güle güle kullan)
laiklik bütün vatandaşların din ve vicdan özgürlüğünü sağlamak amacıyla kimsenin dininin, inancının, vicdanın bir başkasına etki etmemesini amaçlar. aksi halde şöyle birşey olabilrdi. sigarayı adamın burun deliğine sokup sigara içmenin özgürlük olduğunu idda etmek. başka şeklilde hristiyanın bana haç tak deme özgürlüğü yoktur. yada haç takmadığım için beni dışlamaya, sosyal etkenlerle beni istemediğim birşeye yönlendirme hakkı yoktur. kavramların dini yoktur bu arada.
nato kafaların hiç bir zaman anlamak istemediği gerçektir.

çünkü bu düzende onlar elittir.
laiklik iki yönlü bir kavramdır. Laiklik denilince ilk olarak akla din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması gelir. ikinci olarak da din ve vicdan özgürlüğü. bu ikisini benimseyememiş zihniyet laikliğin dinsizlik olduğunu düşünen zihniyettir.
atatürk ilke ve inklaplarını hiçe sayan bir zihniyetin , gençlerin beynine mıh ile kazıdığı amerikanın saygın evlatlarının sıklıkla kullandığı , uludağ sözlükteki başlığını okuyunca içimden adam öldürmek geçen söz öbeği , karacahil lafı .
değildir. yobazca uydurmadır.
laiklik dinin garantisidir.
devletlerin dini olduğu zaman, vatandaşların tek dini olmak zorundadır.
oysa devletin dini olmadığı zaman vatandaşın istediği dine inanma hürriyeti olur.
devlet için din dememektir laiklik.
din için insan dememektir laiklik.
laiklik vatandaş için devlet ve din demektir.
insanlara istediği dini seçebilme hürriyeti tanımaktır laiklik.
dinsiz devlet olur ama inançsız insan olmazdan yola çıkar laiklik.
ben hiçbirşeye inanmıyorum diyen insanın bu inancı bile aslında bir inanç şeklini ifade ederken, insanlara istediklerine sadece kendileri için inanma hürriyeti tanıyan sisteme aslında hiç taşımadığı baskı unsurları atfetmek haksızlıktır, cahilliktir.
devletinin laikliğini savunan ama herhangi birşeye inanan insanlarla, laik olduğunu iddia ederek dine ve inaçlara saldıran insanları birbirinden ayırmak gerekir aynı zamanda.
inamaya hakkı olduğunu ifade ederken, birilerinin inançlarını yok sayan insanla, din ve vicdan hürriyetine ve bir dine inanan insanı da birbirinden ayırmak gerektiği gibi.
zira bu ülkede sapla saman sürekli birbirine karıştırılıyor.
normal hayatta müslümanlığın gereklerini yapacaksın ama sözde kamusal alan dedikleri yerde asla müslümanlığın gereklerini yapmıyacaksın.

nerde kaldı dinin garanti altında olduğu.

bırakın efendiler kelime oyunları bal gibi ortadadır

laiklik müslümanlığı bastırmak için kullanılan bir silahtır.

yoksa neden üniversitelerde türban yasak, neden kamusal alan denen yerlerde türban yasak.
sadece dini olanların savunduğu, dinsizlerin (onlara ne oluyorsa) kabul etmediği gerçek.
laikliğin politikasını bırak, sözlük anlamını bile bilmeyen bir insan söylemidir. laiklik sadece bizde mi var? evet sadece islam devletlerinde var değil mi, haklısınız. *
--spoiler--
apaçık gözle görünen ve bilinen gerçektir
--spoiler--

işte başlığı tanımlayan kişi ve içerik kadar sığ ve ezik bir açıklamadır.

Yazık lan üretecek fikriniz bile yok komikler sizi.
--spoiler--
laiklik kelimesinin sözlük anlamı:

--------------------------------------------------------------------------------hukuk Devlet ile din işlerinin ayrılığı, devletin, din ve vicdan özgürlüğünün
gerçekleşmesi bakımından yansız olması, laisizm:

"Türkiye Cumhuriyeti, laikliği umdeleri arasına koymakla dini, tecavüzden, istismardan, menfaate, şerre alet etmekten kurtardı."- O. S. Orhon.

--spoiler--

e gördüldüğü üzre laiklik kelimesinin anlamı "dinsizlik" değilmiş. itirazı olan?

kişisel yorumumu, trollük denemelerine karşı tepkimi koymadım ortaya. gerçeklerle konuştum.

(bkz: jonathan güzel bir tatil yapmaya ne dersin dostum)

içinde hem seks var hem de yolculuk... *
maalesef bir türkiye gerçeğidir. türkiye'de laik devlet tavrını bir "garantörlük" olarak görenlerin 6 7 eylül olayları, varlık vergisi gibi lekeleri açıklaması gerekecek. sizin laik, özgürlükçü, demokrat dediğiniz devlet osmanlı mozaiğini yok etti, yüzyıllardır birlikte yaşayan insanları çeşitli provokasyonlarla birbirine düşman etti.
doğrudur. ülkeye şeriat gelmeli, herkes zorla islam'ın kurallarına uymak zorunda bırakılmalıdır. dinde zorlama yoktur.